Stomatolog za darmo - sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

2022-06-10 10:51

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną, ma opłacone swoje usługi w ramach kontraktu. Skoro więc płacisz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, korzystaj z przysługujących ci świadczeń NFZ i lecz zęby za darmo.

Pacjentka w gabinecie stomatologicznym
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. NFZ - przegląd jamy ustnej za darmo
  2. NFZ na leczenie zębów daje... 50 zł rocznie. Nie starcza nawet na jedną plombę
  3. NFZ - dobre plomby tylko na przednie zęby
  4. NFZ - proteza raz na 5 lat
  5. NFZ - leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też
  6. NFZ - leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, finansowane z NFZ nie zaspokoją wszystkich potrzeb i nie wystarczą, by należycie zadbać o stan zębów. Ale warto pamiętać o takich możliwościach i korzystać z nich zwłaszcza w sprawach niewymagających poważnej interwencji,  takich jak czyszczenie kamienia lub przegląd, na które można się zapisać odpowiednio wcześnie i odczekać swoje w kolejce.

Ósemki - zęby mądrości

NFZ - przegląd jamy ustnej za darmo

Stomatolog, który ma kontrakt z NFZ, przyjmie cię bez skierowania. Możesz wybrać dowolną placówkę w kraju. Nie obowiązuje żadna rejonizacja. Jeśli zgłosisz się z bólem zęba, masz prawo oczekiwać przyjęcia jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia.

Mocno ograniczony jest jednak zakres darmowej profilaktyki i leczenia zębów, zanim dopadnie cię ból zęba. Wszystkim, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne przysługują co prawda badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, badania kontrolne oraz usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia), czyli skaling, raz w roku, sytuacja pogarsza się jednak, gdy dzieje się coś złego.

NFZ na leczenie zębów daje... 50 zł rocznie. Nie starcza nawet na jedną plombę

Wydatki na stomatologię stanowią około 2,5 proc. całego budżetu NFZ, co oznacza, że rocznie na statystycznego Polaka przypada... niecałe 50 zł. Nie starcza nawet na zaplombowanie jednego zęba, co kosztuje ponad 100 zł. Nic dziwnego, że w kolejce do publicznego stomatologa czeka się nawet trzy miesiące, i to na zwykłą wizytę. Większość Polaków jest więc zmuszona wybierać usługi prywatnych gabinetów stomatologicznych. Rynek, który do 2020 roku ma być wart już przeszło 12,5 mld zł, jest w trakcie silnej konsolidacji. 

Czytaj też: Jak dbać o zęby? 5 najczęściej popełnianych błędów

Ważne

Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ musisz mieć świadomość, że nie ma już możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie można więc przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach NFZ, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzisz się na jego standard. A jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musisz za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

NFZ - dobre plomby tylko na przednie zęby

Masz prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy. Jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić jedynie amalgamatem.

Ze skierowaniem od kontraktowego stomatologa prześwietlisz co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale jeśli sprawa jest poważniejsza, NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możesz za darmo co najwyżej wyrwać lub leczyć pełnopłatnie.

Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży i w okresie połogu.Pamiętaj, że znieczulenie miejscowe przysługuje ci zawsze, gdy poddajesz się zabiegom gwarantowanym przez NFZ.

NFZ - proteza raz na 5 lat

Jeśli z garnituru zębów stracisz pięć sztuk – masz prawo do bezpłatnej protezy akrylowej. I musi ci ona wystarczyć na pięć lat. Raz na dwa lata możesz ją za darmo naprawić lub udoskonalić (podścielić).

Czytaj też: Protezy zębowe: stałe czy ruchome?

NFZ - leczenie mleczaków za darmo, lakierowanie też

Nieco więcej inwestuje NFZ w profilaktykę stanu zębów młodego pokolenia. Finansuje plombowanie mleczaków i zabiegi mające na celu poprawny rozwój uzębienia:

  • operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba
  • usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych
  • resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich

Za darmo można też zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów trzonowych, ale tylko szóstek, i to – przed ukończeniem siódmego roku życia. Natomiast lakierowanie wszystkich zębów stałych przed 18. rokiem życia jest bezpłatne.

Czytaj też: Znieczulenie u dentysty, czyli leczenie zębów bez bólu

NFZ - leczenie ortodontyczne tylko dla dzieci

Bezpłatne leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym wad zgryzu przysługuje tylko dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Do 13. roku życia mogą one korzystać z opieki retencyjnej, czyli mającej na celu utrzymanie wyników leczenia i stabilizację uzębienia.

W tym czasie (uwaga! Raz w całym procesie leczenia), można zrobić zdjęcie pantomograficzne, poddawać się korekcyjnemu szlifowaniu zębów, naprawiać i wymieniać aparat. Potem, jeśli zajdzie konieczność, pozostają już tylko pełnopłatne usługi.