Ból odbytu - przyczyny. Co oznacza ból okolic odbytu?

2021-11-13 15:45

Ból odbytu lub jego okolic najczęściej pojawia się przy oddawaniu stolca lub po wypróżnieniu. Jednak w niektórych przypadkach ból odbytu może dokuczać także wtedy, gdy nie jesteśmy w toalecie, np. przy siedzeniu w pracy czy w nocy. Niezależnie od tego, kiedy pojawia się ból odbytu i jakie objawy mu towarzyszą, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ może on oznaczać poważne choroby, w tym nowotwory. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu odbytu.

ból odbytu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból odbytu - przyczyny. Hemoroidy
  2. Ból odbytu - przyczyny. Zespół dźwigaczy odbytu
  3. Ból odbytu - przyczyny. Szczelina odbytu
  4. Ból odbytu - przyczyny. Ropień odbytu
  5. Ból odbytu - przyczyny. Choroby weneryczne
  6. Ból odbytu - przyczyny. Rak odbytu
  7. Ból odbytu - przyczyny

Ból odbytu lub jego okolic najczęściej pojawia się przy oddawaniu stolca lub po wypróżnieniu. Jednak w niektórych przypadkach ból odbytu może dokuczać także wtedy, gdy nie jesteśmy w toalecie, np. przy siedzeniu w pracy czy w nocy.

Bólowi odbytu - który najczęściej jest określany jako kłujący - mogą towarzyszyć różne objawy, np. ból podbrzusza, pieczenie odbytu. Niezależnie od charakteru bólu, czasu jego pojawienia się i objawów towarzyszących, należy zgłosić się do lekarza. Ból odbytu może wskazywać na wiele poważnych chorób.

Jak zapobiegać hemoroidom

Ból odbytu - przyczyny. Hemoroidy

Najczęstszą przyczyną bólu okolicy odbytu są hemoroidy - guzki krwawnicze, żylaki odbytu - czyli żylakowato poszerzone żyły splotu odbytniczego, mające postać łatwo krwawiących guzków. Głównym objawem choroby jest krwawienie z odbytu świeżą, jasną krwią. Objawami towarzyszącymi są - poza bólem odbytu - świąd odbytu i jego okolic, wrażenie niepełnego wypróżnienia, co skłania do silniejszego parcia.

Z czasem dochodzi do wypadania guzka – po wypróżnieniu można go wyczuć w okolicy odbytu. Wczesne stadia choroby mogą być leczone zachowawczo (czopki, maści, nasiadówki, uregulowanie wypróżnień), postacie zaawansowane są leczone operacyjnie przez wycięcie guzków wraz z nadmiarem błony śluzowej.

Ból odbytu - przyczyny. Zespół dźwigaczy odbytu

Zespół dźwigaczy odbytu to choroba, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego skurczu mięśnia dźwigacza odbytu, który wraz z kilkoma innymi mięśniami tworzy przeponę miednicy.

Jego zadaniem, jak sugeruje nazwa, jest dźwiganie odbytu. W wyniku skurczu mięśnia dźwigacza odbytu w okolicy odbytu, krzyża i kości guzicznej pojawiają się ból, który jest rozpierający, powoduje uczucie "piłki w odbytnicy", trwa zazwyczaj nie dłużej niż 20 minut, jest przewlekły, jest zlokalizowany w górnej części odbytnicy, niekiedy promieniuje do pośladków oraz ud.

Jednym ze sposobów leczenia jest stymulacja elektrogalwaniczna mięśni dźwigaczy odbytu prądem o wysokim napięciu. Terapia może obejmować także środki przeciwbólowe, gorące kąpiele, gimnastykę mięśni miednicy oraz masaż.

Warto wiedzieć

Ból odbytu

  • występuje w trakcie wypróżnienia bądź nasila się w momencie oddawania stolca - szczeliny odbytu, raka odbytu
  • występuje stale - ropień, guz czy zakrzepnięty guzek krwawniczy
  • jest tak silny, że nie można siedzieć - ropień okołoodbytniczy
  • towarzyszą mu obrzęk i zaczerwienienie - stany zapalne i ropnie. Może pojawiać się też wydzielina (częsta w infekcjach grzybiczych)
  • jeżeli nagle pojawia się twardy, bolesny guzek, jest to najprawdopodobniej zakrzepnięty hemoroid
  • jeżeli pojawia się krwawienie z odbytu - hemoroidy, szczeliny odbytu

Ból odbytu - przyczyny. Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to długie, wąskie i płytkie pękniecie błony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu (tzw. anoderma), do powstania którego dochodzi w wyniku przekroczenia możliwości rozciągania śluzówki odbytu. W przebiegu tej choroby ból w okolicy odbytu pojawia się zwykle przy wypróżnieniu i utrzymuje się pół godziny po nim.

Opisywany jest jako silny, ostry, piekący czy też kłujący. Objawami towarzyszącymi są krwawienie z odbytu - zwykle przy wypróżnianiu, z reguły niewielkie, ale czasami bardzo obfite, świeżą krwią. Wówczas ślady krwi są na stolcu, papierze toaletowym, bieliźnie, silne parcie na stolec, świąd i pieczenie odbytu.

Na leczenie składają się dieta bogatoresztkowa, leki zmiękczające i rozluźniające stolec, leki przeciwzapalne, środki obniżające napięcie zwieraczy (np. wstrzyknięcia miejscowe botoksu, stosowanie maści z tlenkiem azotu, maści nitroglicerynowej); nasiadówki w ciepłej wodzie.

Ból odbytu - przyczyny. Ropień odbytu

Objawy ropnia odbytu zależą od wielkości ropnia i jego lokalizacji. Wiodącym objawem jest silny ból okolicy odbytu, nasilający się przy zmianie pozycji ciała i podczas defekacji. Zwykle bóle najpierw są sporadyczne, napadowe. Z każdym dniem stają się coraz bardziej intensywne i stałe.

Najczęściej w okolicy odbytu pojawiają się bolesny obrzęk i zaczerwienie skóry. Chorzy unikają oddawania stolca ze względu na bóle podczas defekacji. Najmniejszy dotyk okolicy odbytu sprawia ból. Zmiana pozycji ciała powoduje jego nasilenie. W ropniu odbytu chorzy zgłaszają często objawy zaburzenia oddawania moczu, takie jak częstomocz, bolesne oddawanie moczu, ostre zatrzymanie oddawania moczu.

W przypadku formowania się wysokiego ropnia pojawiają się objawy ogólne jak wzrost temperatury ciała, dreszcze i złe samopoczucie. Z odbytu wydziela się zawartość śluzowo-ropna, z domieszką krwi. Pojawiają się świąd odbytu, zaburzenia w oddawaniu stolca i moczu.

Ból odbytu - przyczyny. Choroby weneryczne

Rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy (u osób uprawiających seks analny) może przebiegać bezobjawowo. W przypadku objawowego zapalenia występuje: pieczenie i/lub świąd odbytu, śluzowa wydzielina z odbytu oraz zaburzenia w oddawaniu stolca.

Bakterie wywołujące chlamydię mogą infekować także jamę ustną lub odbyt w wyniku stosunku analnego lub oralnego.

U kobiet opryszczka narządów płciowych najczęściej występuje na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, na udach, pępku, przy odbycie, u mężczyzn na żołędzi i trzonie penisa, ale też w kroczu, na pośladkach, odbycie i także udach.

Owrzodzenia i inne objawy mogą ustąpić po kilku tygodniach, ale wirus pozostaje w organizmie i powoduje, choć nie u wszystkich, co pewien czas nawroty: zwykle po 3 - 12 miesiącach, często w tych samych miejscach.

Ból odbytu - przyczyny. Rak odbytu

Rak odbytu przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju mogą się pojawić: krew w kale, krwawienie z odbytu, biegunki i/lub zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, kolka jelitowa, która powoduje potrzebę wypróżnienia, ból brzucha i/lub krocza.

Ból odbytu - przyczyny

Również schorzenia nie mające bezpośredniego związku z odbytem mogą powodować jego ból, do takich należy zaliczyć:

Jaka to choroba?
Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle