Brahmi (bakopa drobnolistna) - właściwości i dawkowanie

2019-11-05 9:01

Brahmi (bakopa drobnolistna) to zioło, którego właściwości i lecznicze działanie powinny docenić zwłaszcza osoby, które mają problemy z pamięcią. Tabletki i inne preparaty na bazie brahmi usprawniają pracę mózgu, zwiększają zdolność koncentracji, polepszają pamięć zarówno u młodych, jak i starszych ludzi. Jakie jeszcze działanie ma brahmi? Jak dawkować to zioło? Jakie są skutki uboczne jego stosowania?

Spis treści

  1. Brahmi (bakopa drobnolistna) na lepszą pamięć i koncentrację
  2. Brahmi (bakopa drobnolistna) - właściwości antydepresyjne
  3. Brahmi (bakopa drobnolistna) a padaczka i właściwości przeciwdrgawkowe
  4. Brahmi (bakopa drobnolistna) a wrzody żołądka
  5. Brahmi (bakopa drobnolistna) działa ochronnie na wątrobę
  6. Brahmi (bakopa drobnolistna) - naturalny lek przeciwzapalny
  7. Brahmi (bakopa drobnolistna) - właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Brahmi (bakopa drobnolistna, łac. Bacopa monnieri) to zioło, którego właściwości i lecznicze działanie od lat doceniają mieszkańcy Indii, skąd pochodzi. W tradycyjnej hinduskiej medycyny - Ajurwedzie - brahmi znalazło zastosowanie w leczeniu padaczki, bezsenności oraz jako surowiec uspokajający i znoszący stany lękowe. Indyjska Materia Medica (księga wiedzy o surowcach naturalnych) zaleca tę roślinę jako środek polepszający pamięć i koncentrację.¹

Badania potwierdzają, że brahmi poprawia między innymi funkcje mentalne u dzieci cierpiących na ADHD i wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych, m.in. alzheimera i parkinsona.

Brahmi (bakopa drobnolistna) na lepszą pamięć i koncentrację

Bakopa drobnolistna usprawnia pracę mózgu, zwiększają zdolność koncentracji, polepszają pamięć zarówno u młodych, jak i starszych ludzi, co potwierdzono naukowo.

Badania kliniczne potwierdzają dobre efekty stosowania bakopy w odbudowie funkcji mentalnych u dzieci cierpiących na ADHD, w polepszaniu funkcji poznawczych u osób po udarze mózgu oraz w padaczce.

Amerykańscy i australijscy naukowcy zbadali wpływ ekstraktu z brahmi na skupienie, zdolności poznawcze i pamięć na grupie osób zdrowych, w średnim wieku. Badania - podczas których jedna grupa pacjentów otrzymywała 300 mg ekstraktu dziennie, a druga placebo - potwierdziły oddziaływanie brahmi na zdolności umysłowe. Jednak pojawiały się one dopiero po długotrwałej suplementacji (ok. 12 tygodniach). Przed upływem tego czasu nie zaobserwowano ujawnienia się tych właściwości.²

Lepsze wyniki testów (określających sprawność umysłową) uzyskiwano pod koniec badania (w 12. tygodniu) niż na początku pomiarów (w 4. tygodniu). Efekt ten utrzymywał się jeszcze do 4 tygodni od zaprzestania przyjmowania preparatu.

Z tego powodu preparaty zawierające wyciąg z brahmi poleca się uczniom i studentom, osobom pracującym w zawodach wymagających wysokiej sprawności intelektualnej. Badania potwierdzają też dobre efekty stosowania tej rośliny w poprawie funkcji mentalnych u dzieci cierpiących na ADHD, w polepszaniu funkcji poznawczych u osób po udarze mózgu oraz w padaczce. Roślina ta wspomaga również leczenie chorób neurodegeneracyjnych (m.in. alzheimera i parkinsona).

Warto wiedzieć

Brahmi (bakopa drobnolistna) - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Brahmi można kupić w postaci ciętego lub sproszkowanego ziela, a także w formie tabletek. Cena 50 g ciętego ziela w sklepach zielarskich to ok. 10 zł. Więcej trzeba zapłacić za tabletki - ok. 40 zł za 90 sztuk.

Brahmi (bakopa drobnolistna) - właściwości antydepresyjne

Na podstawie badań z udziałem 54 starszych osób chorych na depresję³ wykazano, że brahmi (podawane w dawce 300 mg dziennie przez 12 tygodni) ma działanie przeciwdepresyjne. Po zakończeniu badania uczestnicy wypełnili kwestionariusz Center for Epidemiologic Studies Depression Scale (CES-D), mierzący skalę depresji.

Okazało się, że u osób, które przyjmowały brahmi, jest ona mniejsza niż przed rozpoczęciem eksperymentu. Wykazano także zmniejszenie stanu lękowego, częstości akcji serca. Sugeruje się, że efekt ten wynika ze zwiększania poziomu dopaminy i serotoniny przez bakozydy - główne substancje aktywne zawarte w Bacopa monnieri.

Noradrenalina i dopamina przesyłają informacje o tym, kiedy człowiek ma zebrać siły, natężyć uwagę, przygotować się do walki lub ucieczki. Serotonina wyzwala uczucie senności, stymuluje mózg do tego, by rozluźnił ciało. Kiedy z jakiegoś powodu neuroprzekaźników jest zbyt mało, na łączach między neutronami występują zakłócenia. To procesy, które prowadzą do powstania depresji.

Brahmi (bakopa drobnolistna) a padaczka i właściwości przeciwdrgawkowe

Etanolowy ekstrakt z bakopy drobnolistnej wykazuje działanie przeciwdrgawkowe, przekonują naukowcy na łamach "International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research".4 Jednak skuteczność tego ekstraktu jest niższa (84 proc.) niż stosowanej w terapii padaczki fenytoiny (100 proc.). Natomiast ten ostatni związek jest obarczony działaniami niepożądanymi (m.in. zaburzeniami rytmu serca, bólami głowy), których nie obserwuje się podczas przyjmowania wyciągu z brahmi.

Brahmi (bakopa drobnolistna) a wrzody żołądka

Irańscy naukowcy z Thi Qar University wykazali5, że metanolowy ekstrakt z brahmi wykazywał działanie przeciwwrzodowe, zarówno stosowany zapobiegawczo, jak i leczniczo. Wyciąg ten zwiększa wydzielanie śluzu (który chroni żołądek przed czynnikami drażniącymi i uszkadzającymi), wzrost żywotności komórek śluzówki, a także wykazuje właściwości przeciwutleniające. Poza tym w badaniach in vitro wykazano, że działa przeciw Helicobacter pylori - bakterii, która jest jedną z przyczyn choroby wrzodowej.

Brahmi (bakopa drobnolistna) działa ochronnie na wątrobę

Etanolowy ekstrakt z brahmi wykazuje działanie ochronne na wątrobę - do takich wniosków doszli indyjscy naukowcy z Jiwaji University.6 Dzięki niemu poziom enzymów wątrobowych ALAT i ASPAT u myszy traktowanych toksycznym tetrachlorometanem (CCl4) obniżył się prawie do poziomu porównywalnego z normą. Również poziom bilirubiny ulegał obniżeniu. Badanie to dodatkowo wykazało, że bakopa hodowana in vitro ma takie same właściwości farmakologiczne jak zioło rosnące w stanie naturalnym.

Warto wiedzieć

Bakopa - skutki uboczne i przeciwwskazania

  • po zażyciu brahmi mogą pojawić się: mdłości, suchość w jamie ustnej, zwiększona perystaltyka jelit, zmęczenie;
  • nie zaleca się stosowania bakopy w czasie ciąży i karmienia piersią;
  • interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane;
  • interakcje z lekarstwami: bakopa może zwiększyć działanie fenotiazyny (lek nasennego).

Brahmi (bakopa drobnolistna) - naturalny lek przeciwzapalny

Etanolowy ekstrakt z B. monnieri ma działanie przeciwzapalne, nie wykazując przy tym skutków ubocznych. Wykazali to indyjscy naukowcy z University of Kerala.7 Badali oni wpływ ekstraktów z bakopy na zapalenie stawów u szczurów.

Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że poziom stanu zapalnego jest obniżony (wykazano m.in. obniżenie wartości białka C-reaktywnego, które jest "wykrywaczem" stanu zapalnego w organizmie). Dodatkowo test MTT (technika kalorymetryczna określająca cytotoksyczność danej substancji wobec komórek) wykazał, że ekstrakt etanolowy z B. monnieri, podawany nawet w wysokich dawkach, nie wykazywał właściwości toksycznych.

Brahmi (bakopa drobnolistna) - właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Wyciąg z brahmi ma również właściwości przeciwbakteryjne, o czym informują specjaliści z Manonmaniam Sundaranar University (Indie).8 Zawarty w roślinie kwas betulinowy wykazywał działanie przeciwgrzybicze wobec Alternaria alternata i Fusarium fusiformi. Ekstrakty z bakopy działały na Escherichia coli i ograniczały w znacznym stopniu rozwój Salmonella enteritidis, Listeria monocytogenes oraz pałeczki ropy błękitnej.

Bibliografia:

  1. Łojewski M., Muszyńska B., Sułkowska-Ziaja K., Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, "Postępy Fitoterapii" 2014, nr 2
  2. Calabrese C. Effects of a standardized Bacopa monnieri extract on cognitive performance, anxiety, and depression in the elderly: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial, "Journal of Alternative and Complementary Medicine" 2008: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3153866/
  3. Effects of a Standardized Bacopa monnieri Extract on Cognitive Performance, Anxiety, and Depression in the Elderly: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3153866/
  4. Wasnik U. Evaluation of anticonvulsant activity on leaves of alcoholic extract of Bacopa monnieri Linn. Int J Pharm Sci Rev Res 2012, www.researchgate.net/publication/283140283_Evaluation_of_anticonvulsant_activity_on_leaves_of_alcoholic_extract_of_Bacopamonnieri_Linn
  5. Vangalapati MA. Review on pharmacological studies of Bacopa monnieri. J Chem Biol Phys Sci 2011
  6. Gudipati T. Hepatoprotective potential of in vitro Bacopa monnieri L. against carbon tetrachloride - induced hepatotoxicity in albino mice. Int J Pharma Bio Sci 2012
  7. Viji V. Inhibition of pro-inflammatory mediators: role of Bacopa monnieri (L.) Wettst. Inflammopharmacol 2011
  8. Ravikumar S. Antibacterial activity of traditional therapeutic coastal medicinal plants against some pathogens. J Environ Biol 2005 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16334271