Soda oczyszczona - właściwości i zastosowanie. Leczenie sodą oczyszczoną

2022-07-29 11:23

Soda oczyszczona ma wiele właściwości, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie, kuchni, kosmetyce i nie tylko. Najbardziej znana jest jako zastępnik proszku do pieczenia, a także jako domowy sposób na wybielanie zębów. Jak jeszcze można stosować sodę oczyszczoną? Wypróbuj przepisy, które można wykorzystać w lecznictwie, kuchni i kosmetyce.

Soda oczyszczona - właściwości i zastosowanie. Leczenie sodą oczyszczoną
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Leczenie sodą oczyszczoną. 10 właściwości leczniczych sody oczyszczonej
 2. Soda oczyszczona - zastosowanie w kuchni
 3. Soda oczyszczona - zastosowanie w kosmetyce

Soda oczyszczona to nazwa handlowa związku chemicznego - wodorowęglanu sodu. Właściwości sody oczyszczonej odkryli mieszkańcy kolonialnej Ameryki. Tamtejsi piekarze zauważyli, że soda oczyszczona ma właściwości fermentujące i wspomaga wypiek ciasta, dzięki czemu szybko znalazła zastosowanie w kuchni. Poza tym soda oczyszczona:

 • jest substancją delikatnie żrącą, co stanowi o jej działaniu czyszczącym
 • neutralizuje kwasy
 • pochłania zapachy
Piękna prosto z kuchni - domowe kosmetyki

Leczenie sodą oczyszczoną. 10 właściwości leczniczych sody oczyszczonej

Soda oczyszczona występuje naturalnie w złożach mineralnych, osadach wód słodkich i wodach gruntowych, a także w organizmie, gdzie utrzymuje właściwy stopień kwasowości (pH) w krwiobiegu. Soda oczyszczona znajduje się też w naszej ślinie, gdzie neutralizuje kwasy powodujące osłabianie zębów, jak również w żołądku, gdzie zapobiega powstawaniu wrzodów. Wspomaga również proces oddychania, przenosząc dwutlenek węgla z tkanek do płuc, skąd może zostać wydalony. Soda oczyszczona ma także inny dobroczynny wpływ na zdrowie.

  1) oczyszcza organizm z toksyn

   Współczesna fitoterapia poleca stosować sodę oczyszczoną w celu oczyszczenia organizmu z toksyn i normalizacji pH w organizmie. Terapię sodą oczyszczoną (w formie płynu, roztworu) należy stosować jednak regularnie i nie dłużej niż przez okres trzech tygodni. Trzeba pamiętać także, że w przypadku dużego zakwaszenia organizmu powinno się przyjmować równocześnie sodę i cukier, czyli mieszankę w postaci glukozy.¹ Terapia sodą oczyszczoną zobowiązuje także do zachowania umiaru w diecie, która nie powinna zawierać m.in. tłustych produktów.

    2) odświeża oddech i nie tylko

     Soda oczyszczona pomaga pozbyć porannego nieświeżego oddechu, zapachu cebuli czy czosnku i innych nieprzyjemnych zapachów z ust. Aby się o tym przekonać, należy wsypać około łyżeczki sody oczyszczonej do szklanki wody i wypłukać tą mieszanką usta. Można także dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do płynu do płukania ust, dzięki czemu uzyska się jeszcze większe uczucie świeżości. Docenią to zwłaszcza osoby noszące aparat ortodontyczny. Soda oczyszczona może pomóc pozbyć się przykrego zapachu nie tylko z ust, lecz także z... gipsu. W tym celu wsyp trochę sody oczyszczonej do wnętrza opatrunku gipsowego, a następnie wdmuchaj proszek do środka przy pomocy suszarki.

      Polecamy: Mikstura z sody oczyszczonej i soku cytryny - właściwości zdrowotne

      Warto wiedzieć

      Soda oczyszczona a astma

      Z badań holenderskich naukowców wynika, że zastrzyki z roztworu sody oczyszczonej podawane dzieciom chorym na astmę łagodzą skurcz ścianek oskrzeli i przywracają skuteczność leków na astmę i nie tyko. Podawanie sody znacznie łagodziło zakwaszenie krwi, objawy śpiączki.

      W badaniu wzięły udział dzieci, które z powodu groźnych dla życia napadów astmy zostały przyjęte do szpitala dziecięcego w Rotterdamie.

      Lekarze podkreślają, że soda oczyszczona może być stosowana jako uzupełniająca metoda terapii u tych pacjentów z astmą, u których z powodu groźnych ataków astmy konieczne jest mechaniczne wspomaganie oddychania.

      Źródło: www.esculap.com

      3) pomoże w walce z mukowiscydozą

      Osoby chore na mukowiscydozę posiadają bardziej kwaśny odczyn dróg oddechowych, niż osoby zdrowe. Utrudnia im to walkę z bakteriami.² Tak wynika z badań naukowców z University of Iowa (USA). Odkryli oni, że mutacja dotycząca białka CFTR prowadzi do powstania kwaśnego odczynu w drogach oddechowych, co utrudnia zwalczanie zakażeń. Pozawala go zwalczyć soda oczyszczona, czego dowiedziono w badaniach na zwierzętach. Naukowcy podali zwierzętom do dróg oddechowych zwykły roztwór sody oczyszczonej, który przywrócił prawidłowy odczyn w płucach, a także spowodował, że bakterie zostały zlikwidowane niemal równie skutecznie, jak u zdrowych osobników. Z uwagi na to, iż badania są na bardzo wczesnym etapie, naukowcy odradzają chorym samodzielnie podejmowane inhalacje z sody, gdyż nie do końca zbadano ich wpływ na organizm.²

      4) złagodzi ból gardła i katar

       W medycynie naturalnej sodę oczyszczona od dawna stosuje się, aby złagodzić ból gardła i katar. W tym celu można ją wykorzystać na kilka sposobów:

       • inhalacje - do miski wlej około 1 l wrzącej wody i dodaj łyżkę stołową sody oczyszczonej. Głowę nakryj ręcznikiem i nachyl się nad miską. Pamiętaj, aby wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami. Taka forma inhalacji działa przeciwobrzękowo, a także ułatwia oddychanie przy katarze i kaszlu. Przy przeziębieniu warto ją stosować przynajmniej raz dziennie. Inhalacja powinna trwać do około 10 minut
       • krople do nosa (zastosowanie tylko u dorosłych) - wymieszaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1 łyżkę stołową wody. Wpuść po jednej lub dwie krople roztworu do każdej dziurki, a szybko poczujesz ulgę przy katarze
       • płukanka na gardło -  wymieszaj w równych proporcjach sodę oczyszczoną, brązowy cukier i sól, po czym rozpuść je w szklance ciepłej wody. Płucz gardło tą miksturą przynajmniej raz dziennie

       5) soda oczyszczona na zgagę i niestrawność?

       Soda oczyszczona jest znana jako środek zobojętniający kwas. Zdaniem niektórych soda oczyszczona, rozpuszczona w wodzie, w połączeniu z sokiem z cytryny lub octem, to sprawdzony sposób na zgagę. Niestety, takie rozwiązanie nie leczy zgagi, a jedynie chwilowo ją „usypia”. W przypadku zgagi lepiej udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

         Ważne

         Masz zgagę i chcesz przyjąć sodę oczyszczoną? Wcześniej koniecznie to przeczytaj

         NIE NALEŻY przyjmować doustnie sody oczyszczonej i innych substancji zobojętniających kwasy, gdy żołądek jest pełny, ponieważ wiąże się to z ryzykiem jego uszkodzenia. Sody oczyszczonej doustnie bez zgody lekarza nie powinny przyjmować osoby będące na diecie z ograniczonym spożyciem sodu. Pacjenci przyjmujący leki nasercowe nie powinni spożywać sody oczyszczonej (i innych środków zobojętniających kwas). Poza tym nie należy spożywać sody oczyszczonej dłużej niż dwa tygodnie.

         6) soda oczyszczona na infekcje dróg moczowych

         Dodanie sody oczyszczonej do wanny podczas kąpieli może przynieść ulgę w przypadku pieczenia skóry związanego z infekcjami dróg moczowych.

         7) łagodzi ukąszenia owadów

         Soda oczyszczona pomoże złagodzić ukąszenia owadów. Przygotuj pastę z sody oczyszczonej  (dodaj do sody oczyszczonej tyle wody, aby otrzymać konsystencję pasty) i smaruj nią miejsca ukąszeń pszczół i innych owadów, dzięki czemu odczujesz natychmiastową ulgę.

         Czytaj też:

         8) Soda oczyszczona na oparzenia

         W medycynie naturalnej sodę oczyszczoną wykorzystuje się także w celu łagodzenia oparzeń słonecznych. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami kąpieli słonecznych, wymieszaj 1/4 szklanki sody oczyszczonej z 1/2 szklanki mąki kukurydzianej w wannie z letnią wodą i zanurz się w tej miksturze na tyle czasu, ile będziesz w stanie wytrzymać. Możesz także nałożyć na skórę szmatkę zanurzoną w lodowatej wodzie z sodą oczyszczoną. Dzięki temu możesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się bąbli.

         9) Soda oczyszczona na pieluszkowe zapalenie skóry

         Możesz zwalczyć pieluszkowe zapalenie skóry, myjąc pupę dziecka sodą oczyszczoną rozpuszczoną w ciepłej wodzie (pod żadnym pozorem NIE używaj sody w postaci suchego proszku!). Soda oczyszczona łagodzi podrażnienia i neutralizuje kwas zawarty w moczu.

         10) Soda oczyszczona na afty

         Skutecznym lekiem na aftę (niewielkie białe zmiany w jamie ustnej) lub pękającą skórę w kącikach ust jest ciepła woda z dodatkiem sody oczyszczonej. Przemywaj roztworem chore miejsca 4 lub 5 razy dziennie przy pomocy sterylnej gazy.

         Czytaj też: Soda oczyszczona na pożółkłe paznokcie

         Ważne

         Cytryna z sodą oczyszczoną NIE jest lekiem na raka!

         Zdaniem niektórych mieszanka soku z cytryny z sodą oczyszczoną jest lekiem na raka. Zwolennicy tej metody leczenia nowotworów przekonują, że cytryna ma silne właściwości antynowotworowe i może wyleczyć raka, a jeśli doda się do niej sodę oczyszczoną, będzie działała jeszcze lepiej, ponieważ soda znormalizuje pH organizmu. Jednak nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że taka mieszanka leczy nowotwory.

         Soda oczyszczona - zastosowanie w kuchni

         Część osób kojarzy sodę oczyszczoną przede wszystkim z pieczeniem. Soda oczyszczona sprawia, że ciasto lepiej rośnie, dlatego można nią zastąpić proszek do pieczenia (który jest mieszanką sody oczyszczonej z dodatkiem sypkiego kwasu, który aktywuje sodę, gdy zostanie zmoczony i/lub podgrzany). Jak używać sody oczyszczonej, aby wspomóc wypiek ciasta? Szybko wymieszaj rzadkie ciasto i od razu wstaw je do podgrzanego piekarnika, aby gazy nie uciekły z ciasta przed pieczeniem.

         To ci się przyda

         Przepis na domowej roboty proszek do pieczenia

         Skończył się proszek do pieczenia? Zrób go samodzielnie w domu. Wystarczy zmieszać 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 szklanki zsiadłego mleka. Inny sposób - wymieszaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1/2 łyżeczki octu bądź soku cytrynowego oraz 1/2 szklanki słodzonego mleka.

         Soda oczyszczona pomaga nie tylko wzrastać pieczywie i innym wypiekom. Znalazła także inne zastosowanie w kuchni.

         • może nadać ciemniejszą barwę czekoladowemu ciastu - dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do innych sypkich składników. Możesz także utrzymać wilgotność polewy i zapobiec jej pękaniu, dodając do niej szczyptę sody oczyszczonej przed rozsmarowaniem po cieście
         • pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i posmaku ryb - przez co najmniej pół godziny mocz surową rybę w litrze wody z rozpuszczonymi dwiema łyżkami stołowymi sody oczyszczonej. Opłucz i wysusz mięso przed przyrządzeniem
         • pozwala uniknąć zważenia się gotowanego mleka. W tym celu dodaj do niego szczyptę sody oczyszczonej
         • sprawia, że schabowe są bardziej chrupiące. W tym celu dodaj trochę sody oczyszczonej do tłuszczu, na którym będzie smażony schab na kotlety
         • pomaga pozbyć się intensywnego zapachu kalafiora - dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do wody podczas gotowania kalafiora. Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko charakterystycznego zapachu. Warzywo utrzyma także śnieżnobiały kolor
         • za dużo octu w barszczu czerwonym lub innej potrawie? Szczypta sody oczyszczonej pomoże usunąć nadmiar kwasowości
         • pomaga pozbyć się zapachu cebuli lub czosnku z dłoni - posyp jedną rękę sodą oczyszczoną, dodając odrobinę wody, aby uzyskać pastę, a następnie umyj tą pastą obie dłonie. Potem opłucz ręce
         To ci się przyda

         Jak sprawdzić świeżość sody oczyszczonej?

         Wlej trochę octu lub soku z cytryny - wystarczy kilka kropel - do 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli mikstura nie zacznie silnie bulgotać, oznacza to, że soda jest za stara. Bulgotanie świadczy o świeżości sody oczyszczonej.

         Soda oczyszczona - zastosowanie w kosmetyce

         • domowy peeling - zmieszaj pastę z sody oczyszczonej z żelem do mycia twarzy. Możesz także sporządzić peeling, mieszając w równych proporcjach sodę oczyszczoną z oliwą z oliwek, tworząc w ten sposób trochę gęstszą pastę. Delikatnie natrzyj nią skórę, a potem dokładnie spłucz
         • naturalny antyperspirant - sodę oczyszczoną można stosować zamiast dezodorantu, nacierając nią ciało. Nie zawiera ona żadnych innych chemikaliów, więc nie podrażnia skóry, nawet tuż po goleniu. Aby otrzymać delikatniejszy proszek, wymieszaj sodę oczyszczoną z talkiem
         • możesz wykorzystać pastę z sody oczyszczonej do wygładzania szorstkiej skóry na łokciach
         • pasta wybielająca - sody oczyszczonej od dziesięcioleci używa się jako środka do mycia zębów. Niektórzy przekonują, że soda oczyszczona pozwala także przywrócić biel zębom. Jak jednak przekonują specjaliści, soda nie ma właściwości utleniających, tym samym nie ma właściwości wybielających. Ma właściwości ścierne - ściera szkliwo

         Soda oczyszczona - skąd się bierze?

         Soda oczyszczona jest pozyskiwana z kopalnianego minerału zwanego troną (sodą śnieżną), która składa się w połowie z dwuwęglanu trójsodowego i w połowie z węglanu sodu. Wydobywa się ją z dużych głębokości, a na powierzchni zostaje ona zgnieciona, wymyta i podgrzana, dzięki czemu powstaje węglan sodu. Po jego rozpuszczeniu w wodzie i potraktowaniu płynu dwutlenkiem węgla, wytrącają się kryształy dwuwęglanu trójsodowego, które następnie przechodzą proces płukania i suszenia, zanim zostaną zapakowane i przygotowane do sprzedaży.

         Źródła:

         1.  Uwaga! Kwas! Zatrucie organizmu jednym z największych wyzwań. Pij żywą wodę. Dostępny w internecie: http://kurier.pap.pl/depesza/166275/ [dostęp 21.07.2016]
         2. Mukowiscydoza zakwasza płuca, Dostępny w internecie: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,390751,mukowiscydoza-zakwasza-pluca.html [dostęp 21.07.2016]
         3. Lansky V., Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań, Wydawnictwo: K.E.Liber, Warszawa 2008
         4. Soda oczyszczona łagodzi poważne ataki astmy, https://www.esculap.com/news/97761/Soda_oczyszczona_%C5%82agodzi_powa%C5%BCne_ataki_astmy
         O autorze
         Monika Majewska - właściwe zdjęcie
         Monika Majewska
         Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.