Miłorząb japoński (ginkgo biloba): właściwości lecznicze

2020-06-17 14:37

Miłorząb, choć nazywa się go japońskim, pochodzi z Chin. Tamtejsza medycyna od wieków wykorzystuje jego niezwykłe właściwości, doceniają je także producenci leków i kosmetyków na całym świecie. Miłorząb japoński działa odżywczo na skórę, zapobiega udarom mózgu i poprawia pamięć. Ekstrakt z miłorzębu ma przewagę nad viagrą.

Miłorząb japoński jest od wieków wykorzystywany w medycynie chińskiej. Również dziś dodaje sie go do leków i kosmetyków
Autor: Getty Images

Miłorząb (ginkgo biloba) jest reliktem zamierzchłej przeszłości – przetrwał na Ziemi prawie 200 mln lat! Najstarsze rosnące miłorzęby mają ponad 3 tysiące lat! Było to możliwe, bo to potężne drzewo wytworzyło skuteczne mechanizmy obronne.

Miłorząb dobrze znosi promieniowanie, także jonizujące. Co ciekawe, miłorzęby rosnące w epicentrum wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie przetrwały, w pełni się odrodziły.

Ta niezwykła roślina radzi sobie także z wieloma drobnoustrojami przenoszonymi np. przez owady i ptaki (samoistnie niszczy chorobotwórcze grzyby, bakterie, wirusy i owady, które ją atakują), jest też odporna na skażenia przemysłowe. Tę niezwykłą siłę zawdzięcza bogactwu silnych substancji bioaktywnych – wyciąg z miłorzębu zawiera ich ponad 60. To m.in.:

 • flawonoidy,
 • biflawony,
 • terpeny,
 • steroidy,
 • hydroksykwasy.

W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym wyciągi z miłorzębu są wykorzystywane do produkcji preparatów przeznaczonych zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Spis treści

 1. Miłorząb na cellulit
 2. Miłorząb na zaburzenia erekcji
 3. Ginkgo biloba: składnik kosmetyków do skóry naczynkowej
 4. Miłorząb opóźnia starzenie się skóry
 5. Czy miłorząb poprawia pamięć?
 6. Ginkgo biloba zapobiega udarom mózgu
 7. Miłorząb łagodzi objawy menopauzy
 8. Miłorząb opóźnia starzenie

Miłorząb na cellulit

Walcząc z cellulitem, warto używać balsamów zawierających ekstrakt z miłorzębu, ponieważ komplet zawartych w nim flawonoidów silnie pobudza mikrokrążenie skórne. Poprawia stan naczyń krwionośnych oraz odżywienie tkanek i - co bardzo cenne - stymuluje proces rozkładania tłuszczy.

Miłorząb na zaburzenia erekcji

Ekstrakt z miłorzębu ma przewagę nad preparatami typu viagra, które działają tylko doraźnie. Erekcja jest bowiem reakcją jednocześnie psychologiczną, nerwową i naczyniową. U mężczyzn pobudzenie seksualne, odbierane przez mózg, powoduje uwolnienie tlenku azotu do komórek penisa – jego mięśnie gładkie rozluźniają się, napływa krew i następuje erekcja.

Regularne stosowanie wyciągu z miłorzębu zwiększa dostępność tlenku azotu i pozwala rozluźnić naczynia mięśni gładkich, co zwiększa szansę na spontaniczne zbliżenie z partnerką. Terapia z wykorzystaniem preparatów zawierających ekstrakt z ginkgo biloba jest szczególnie efektywna w przypadku zaburzeń erekcji wynikających ze stosowania antydepresantów.

Ginkgo biloba: składnik kosmetyków do skóry naczynkowej

Obecność licznych flawonoidów sprawia, że wyciąg z miłorzębu jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej i skóry wokół oczu. Flawonoidy mają bowiem korzystny wpływ na mikrokrążenie skórne i wzmacniają ścianki naczynek, zapobiegając w ten sposób teleangiektezjom (rozszerzone naczynka tętnicze i żylne widoczne pod skórą jako "pajączki").

Dodatkowo chroniąc kwas hialuronowy i hamując uwalnianie histaminy, flawonoidy przyczyniają się do uszczelnienia naczyń krwionośnych. Pomagają więc likwidować nie tylko cienie pod oczami, ale także obrzęki.

Miłorząb opóźnia starzenie się skóry

Flawonoidy i terpeny to substancje niezastąpione w walce ze starzeniem się skóry. Flawonoidy są wyjątkowo silnymi antyoksydantami, chronią również przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Hamują aktywność szkodliwych dla skóry enzymów – kolagenozy (rozkłada kolagen) oraz hialuronidazy (powoduje rozpad kwasu hialuronowego).

Ponadto zwiększają syntezę fibroblastów w skórze, a chroniąc kwas askorbinowy (witaminę C) przed utlenianiem, zwiększają syntezę kolagenu i poprawiają stabilność tkanki łącznej. Natomiast terpeny hamują działanie czynnika aktywującego reakcje alergiczne oraz uwalniającego wolne rodniki. Kosmetyki z miłorzębem mogą więc być bardzo pomocne w walce ze zmarszczkami.

Czy miłorząb poprawia pamięć?

Preparaty zawierające ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego są powszechnie znane jako suplementy mające wspomagać pamięć. Jednak zdania naukowców na ten temat są podzielone. Jedni naukowcy twierdzą, że ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego poprawia pamięć, drudzy - że nie ma on żadnego wpływu na pracę mózgu.

Ci pierwsi przekonują, że miłorząb zawiera substancje, które poprawiają krążenie w naczyniach mózgowych, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione i odżywione. W efekcie neurony skuteczniej przekazują impulsy nerwowe, poprawiają się procesy myślenia, zapamiętywania, zdolność koncentracji. Ekstrakty z ginkgo biloba mogą więc ułatwić przyswajanie wiedzy. Zalecają je także osobom z chorobą Alzheimera. Jest bowiem wiele badań potwierdzających, że wyciąg z miłorzębu zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, który uszkadza komórki nerwowe u osób cierpiących na tę chorobę i może ją spowolnić. Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego ma również wykazywać działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając starzenie się tkanki nerwowej, co objawia się poprawą pamięci.

Ich zdania nie podzielają m.in. holenderscy naukowcy z Maastricht University¹. Badali oni skuteczność ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego w odniesieniu do pacjentów starszych – 214 uczestników z demencją (w tym również z chorobą Alzheimera) lub z zaburzeniami pamięci związanymi z wiekiem. Badania kontrolowane placebo, z zastosowaniem podwójnie ślepej próby, z grupą równoległą prowadzono przez 24 tygodnie. Pacjenci otrzymywali preparat jeden raz dziennie w dawkach 240 mg lub 160 mg oraz placebo. Autorzy nie odnotowali statystycznie znamiennych różnic w grupach. Zaobserwowali jedynie nieznaczny pozytywny wpływ preparatów zawierających Ginkgo biloba w porównaniu z placebo. Wynik przeprowadzonych badań nie potwierdza według autorów ogólnego twierdzenia, że miłorząb japoński działa korzystnie w demencji oraz w zaburzeniach pamięci spowodowanych starzeniem się organizmu.

W podobnym tonie wypowiadają się uczeni z University of Iowa². Przeprowadzili oni analizę kilkudziesięciu doniesień piśmiennictwa (86 badań klinicznych) na temat wpływu ekstraktu na ośrodkowy układ nerwowy. Wyrażają pogląd, że ekstrakty wykazują jedynie korzystny wpływ na podtrzymywanie optymalnej funkcji komórek mózgowych u ludzi zdrowych. Nie służą natomiast, jak wynika z licznych badań klinicznych, do leczenia lub zapobiegania jakimkolwiek swoistym stanom patologicznym ośrodkowego układu nerwowego.

Ginkgo biloba zapobiega udarom mózgu

Wysoki poziom cholesterolu we krwi i wysokie ciśnienie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Dlatego osobom narażonym na takie niebezpieczeństwo lekarze często proponują zapobiegawczo zażywanie preparatów z miłorzębem. Zmniejszają one bowiem napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, zwiększając ich przepustowość, i hamują agregację płytek krwi. W niektórych badaniach wykazano ponadto, że wyciąg z ginkgo biloba zapobiega uszkodzeniom komórek mózgu wywołanym niedokrwieniem wskutek zatoru w naczyniach mózgowych.

Czytaj też: Czy grozi ci udar mózgu? Sprawdź to!

Miłorząb łagodzi objawy menopauzy

Glikozydy flawonowe, w które obfituje wyciąg z ginkgo biloba, nie tylko są potężnymi przeciwutleniaczami, ale także spowalniają postępującą degenerację tkanki nerwowej, która rozpoczyna się w okresie menopauzy. Dlatego regularne stosowanie preparatów z miłorzębem łagodzi zmienność nastrojów, osłabienie pamięci, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Warto więc uzgodnić z lekarzem taką terapię.

Czytaj też: 7 ziół, które kochają kobiety

Miłorząb opóźnia starzenie

Substancje zawarte w ekstrakcie z liści miłorzębu, zwłaszcza flawonoidy, mają bardzo silne właściwości przeciwutleniające – neutralizują wolne rodniki, które uszkadzają komórki i tkanki organizmu. Ponadto hamują syntezę tlenku azotu, który w nadmiarze jest wydzielany w stanach zapalnych, co również przyczynia się do uszkodzenia komórek i tkanek. Poprawiają też ich odżywienie, bo wyciąg z miłorzębu usprawnia krążenie krwi. Wszystko to powoduje, że procesy starzenia organizmu przebiegają wolniej.

Źródło:

1. Ginkgo for Elderly People With Dementia and Age-Associated Memory Impairment: A Randomized Clinical Trial, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/12767414/

2. Ginkgo biloba extract: review of CNS effects, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12938868

2. Bodalski t., Karłowicz-Bodalska K., Ginkgo biloba L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne), Postępy Fitoterapii 2006, nr 4

Jak dobrze znasz nazwy ziół?

Pytanie 1 z 5
Hypericum perforatum to łacińska nazwa...
Dziurawiec zwyczajny