Geranium (anginka), czyli pelargonia pachnąca. Właściwości lecznicze i zastosowanie

2021-08-23 8:43

Kiedyś geranium, czyli pelargonia pachnąca, zwana również anginką, rosło w doniczce na co drugim parapecie, roztaczając wokół niezwykły cytrynowy zapach. Dziś o tej roślinie trochę już zapomnieliśmy. A szkoda, bo ma niezwykłe właściwości przeciwbakteryjne i antywirusowe, co sytuuje ją w gronie najcenniejszych roślin leczniczych. Zobacz, dlaczego warto uprawiać geranium.

Geranium
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Geranium - co to za roślina?
  2. Jakie są odmiany geranium?
  3. Jakie właściwości lecznicze ma geranium?
  4. Jak stosować olejek i liście geranium?
Geranium
Autor: Getty Images
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Geranium - co to za roślina?

Geranium, czyli pelargonia pachnąca, to roślina, którą wiele osób pamięta zapewne z czasów wczesnego dzieciństwa. Wystarczyło lekko poruszyć jej liście, by w całym pokoju uniósł się zapach cytryn.

Ale geranium gościło w wielu polskich domach nie tylko ze względu na zapach cytrusów, rozłożyste liście o niespotykanym dekoracyjnym kształcie czy kolor kwiatów: roślina ta przez wieki ceniona była za swoje właściwości lecznicze, z powodu których zyskała zresztą jeszcze inną nazwę – anginka, lub też anginowiec.

Nasi przodkowie chętnie wykorzystywali liście geranium do tego, by przygotowywać lecznicze napary pomagające w rozmaitych infekcjach dróg oddechowych. Świeżo zerwane i roztarte liście służyły też jako remedium na choroby skóry, infekcje ucha środkowego, a także jako składnik mieszanek do pielęgnacji skóry.

Jakie są odmiany geranium?

Geranium kojarzy nam się zazwyczaj tylko z jedną konkretną rośliną – tymczasem istnieje kilka odmian pelargonii pachnącej. Najbardziej znana jest właśnie popularna „anginka”. Ale poza nim w mieszkaniu czy na tarasie można uprawiać również pelargonię różaną (ze względu na to, że jej liście wydzielają różany zapach).

Do pelargonii pachnących zaliczane są również odmiany mieszańcowe, m.in. Pelargonium quercifolium, zwane geranium migdałowym (liście tej rośliny mają charakterystyczny, pieprzowy zapach), a także Pelargonium tomentosum (geranium miętowe), której liście, jak sama nazwa wskazuje, pachną miętą.

Jakie właściwości lecznicze ma geranium?

Geranium (anginka) ma szereg właściwości leczniczych, które dawno już doceniła medycyna ludowa. Liście pelargonii pachnącej zawierają olejki eteryczne o właściwościach przeciwwirusowych, antybakteryjnych i przeciwzapalnych, działają również lekko znieczulająco.

Geranium, inaczej anginka:

Jak stosować olejek i liście geranium?

Surowcem leczniczym w przypadku geranium jest olejek z geranium dostępny w sklepach zielarskich (można go również zrobić samodzielnie), a także liście tej rośliny, które można wykorzystywać na wiele różnych sposobów, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Olejek z geranium sprawdza się przede wszystkim w walce z infekcjami – w tym z przeziębieniem i grypą. Można stosować go do inhalacji (kilka kropel olejku wlewamy wówczas do nebulizatora, stosując się do instrukcji producenta), a także w kominku aromaterapeutycznym lub wlać bezpośrednio do wanny wypełnionej ciepłą wodą.

Można go również dodać do oliwki dla niemowląt lub innego preparatu do masażu, a następnie wmasowywać w bolące miejsca (w przypadku reumatyzmu) lub nakładać na blizny. Nie wolno go jednak stosować na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia.

Świeżo zerwane liście geranium pomagają przy bolącym uchu lub silnym katarze: wystarczy zmiażdżyć listek, by puścił sok, a następnie płytko umieścić w nosie lub w uchu.

W przypadku bólu głowy, nerwobólu lub bólu reumatycznego, a także by zmniejszyć skutki ukąszeń owadów, liście geranium należy zmiażdżyć (najlepiej w moździerzu), a następnie okład z takiej miazgi przyłożyć bezpośrednio do bolącego miejsca.  

Można z nich przygotować również napar, który posłuży zarówno jako remedium na choroby skórne, jak i płukanka na ból gardła i stany zapalne w jamie ustnej, również z towarzyszącym im bólem zębów.

W tym celu kilka świeżo zerwanych listków zalewamy w szklance wrzątkiem, zaparzamy przez kwadrans pod przykryciem, a gdy napar lekko przestygnie, odsączamy przez sitko. Taki napar może służyć zarówno jako płukanka na gardło, jak i baza do leczniczych okładów – wtedy trzeba nim nasączyć bawełnianą tkaninę.

Aromat liści geranium można również po prostu wdychać – wtedy ma on działanie odprężające i uspokajające. Można postawić  blisko siebie kilka doniczek z geranium, albo zerwać kilka listków, zmiażdżyć je i włożyć do muślinowej saszetki lub bawełnianego woreczka, a następnie położyć np. na poduszce.

Czytaj też:

Czy rozpoznajesz to zioło?
Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda