Pierwsza pomoc: odkażanie i opatrywanie ran, tamowanie krwotoków, krwawień z nosa

2019-06-26 13:29

Nawet mała rana może być niezwykle niebezpieczna, ponieważ może uszkodzić organy wewnętrzne. Dlatego każda rana wymaga odkażenia i opatrzenia. Niezwykle groźny może być krwotok, jeśli nie da się go zatamować, potrzebna jest pomoc lekarza. Jak udzielić pierwszej pomocy przy ranach i krwotokach?

Każde uszkodzenie skóry warto przemyć preparatem antyseptycznym, który ograniczy ryzyko infekcji, lub choćby czystą wodą aby oczyścić miejsce zranienia. Jeśli rana krwawi, należy zakleić ją plastrem.

W przypadku gdy rana jest niewielka, a krwawienie ustaje samoistnie, nie należy jej zaklejać. Wytworzony strupek stanowi najlepsze zabezpieczenie a brak plastra umożliwia korzystny dostęp powietrza do tkanek.

Pierwsza pomoc: opatrywanie ran

Przy większej ranie warto skontaktować się z lekarzem, który mógłby zszyć ranę lub zabezpieczyć ją specjalnym plastrem chirurgicznym, zastępującym szycie.

Jeśli nie jest to absolutnie konieczne (lub nie ma takiej możliwości), po odkażeniu rany trzeba założyć jałowy opatrunek. Przedtem jednak brzegi rany trzeba delikatnie osuszyć wacikiem, a opatrunek założyć tak, by brzegi rany zbliżyły się do siebie maksymalnie (ułatwi to plaster).

Opatrunki najlepiej zmieniać codziennie. Można stary opatrunek zwilżyć wodą - to ułatwi jego zdjęcie, tak aby nie uszkodzić tworzącego się strupka.

Zranienie nożem lub innym ostrym narzędziem jest niezwykle niebezpieczne nawet wtedy, kiedy rana jest niewielka. Uszkodzone mogą bowiem być naczynia krwionośne. Szybki kontakt z lekarzem jest wtedy absolutnie konieczny, aby zahamować krwotok z naczynia.

Pierwsza pomoc: tamowanie krwotoków

W ciele człowieka stale krąży około 5 litrów krwi. Utrata mniej niż 10 procent tej objętości jest niezauważalna – przy utracie większej ilości może pojawić się zmniejszenie ciśnienia krwi, uczucie duszności, ogólne osłabienie, senność, powłoki skórne bledną i wilgotnieją. Gdy krwotok nie zostanie zatamowany, może dojść do utraty przytomności.

Dlatego w przypadku wystąpienia krwotoku należy natychmiast założyć opatrunek uciskający miejsce zranienia. Przy bardzo silnym krwotoku trzeba założyć opaskę uciskową powyżej rany i natychmiast przetransportować chorego do lekarza. Podczas transportu kontuzjowane ręce lub nogi powinny być uniesione (lub ułożone) wysoko.

Pierwsza pomoc: krwawienie z nosa

W przypadku krwawienia z nosa należy przyjąć pozycję siedzącą z głową pochyloną do przodu, dłonią zacisnąć obie dziurki od nosa na 5-10 minut i w tym czasie oddychać ustami. Na nasadę nosa można położyć zimny kompres.

1Maxiseptic: 1 ml roztworu zawiera 1 mg oktenidyny dichlorowodorku i 20 mg fenoksyetanolu. Postać farmaceutyczna: Aerozol na skórę, roztwór. Wskazania: wielokrotne, krótkotrwałe leczenie antyseptyczne w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego; leczenie antyseptyczne małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcja skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; ograniczone czasowo wspomagające leczenie antyseptyczne grzybicy międzypalcowej. Maxiseptic jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej. Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss Česká republika s.r.o.

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - pierwsza pomoc

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

  • czy krwawiącą ranę należy przemyć spirytusem
  • kiedy trzeba wezwać lekarza
  • jak ratować dławiące się dziecko
  • jak bezpiecznie usunąć ciało obce z oka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
znachor
|

Zaciśnij zęby, łokieć pod bieżącą wodę i szoruj szczoteczką do skutku, potem opatrunek.

xenia
|

Ja też staram się aby mieć zawsze pod ręką Curiosin bo przydaje się nawet na różne oparzenia I i II stopnia, czasami to nawet smaruję nim krosty na twarzy i też szybciej się goją. W rodzinie mam cukrzyka,który stopę cukrzycową tym żelem leczy,

kaja
|

Nie zawsze musimy używać od razu plastra, czy badaży. Po prostu dobrze jest mieć w swojej apteczce żel Ciuriosin. Działa on odkażająco i łagodząco na rany. Polecam ponieważ mam wrażenie że szybciej się goi rana kiedy posmaruje się tym żelem.

GOGo
|

A co zrobić jeżeli rana jest płytka i jest w niej troche piasku?Czy to zostanie wchłonięte przez ciało czy trzeba to jakoś oczyścic?Opisze moją sytuację : Byłem na boisku z kumplem i na jego rowerze chciałem się przejjechac na tylnym kole, kierownica mi uciekla z rak i wyladowalem naprzekreconym kole.Wyleciałem troche do przodu i spadlem na 3 dniowy strup na łokciu i się troche piaskiem ufajdało i niewiem za bardzo co robić...