Zapalenie chrząstek żebrowych: przyczyny, objawy, leczenie

2016-12-21 11:11

Zapalenie chrząstek żebrowych (zespół Tietzego, costochondritis) może objawiać się bólem podczas kaszlu czy kichania, a wywołane jest z reguły uderzeniem w klatkę piersiową lub zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Na szczęście jest to łagodne schorzenie, które szybko mija. Jak rozpoznać i jak leczyć zapalenie chrząstek żebrowych?

Zapalenie chrząstek żebrowych: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Zapalenie chrząstek żebrowych (zespół Tietzego) może objawiać się bólem podczas kaszlu czy kichania, a wywołane jest z reguły uderzeniem w klatkę piersiową lub zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Spis treści

  1. Przyczyny zapalenia chrząstek żebrowych
  2. Objawy zapalenia chrząstek żebrowych
  3. Leczenie zapalenia chrząstek żebrowych

Zapalenia chrząstek żebrowych jest to stan zapalny jednej lub kilku części chrzęstnych żeber (żebra składają się z części kostnej i chrzęstnej, odpowiedzialnej za sprężystość klatki piersiowej; chrząstka łączy żebra z mostkiem) – z reguły dotyczy żebra drugiego lub trzeciego, ale czasem także czwartego i piątego. Schorzenie dotyka przede wszystkim kobiety po 40. roku życia i może mieć różne nasilenie oraz przebieg, od łagodnego po ciężki. Ponieważ manifestuje się bólem w klatce piersiowej, czasem promieniującym do ramion, bywa mylone z chorobą wieńcową lub zawałem mięśnia sercowego. Zamiennie zapalenie chrząstek żebrowych nazywa się zespołem Tietzego.

Przyczyny zapalenia chrząstek żebrowych

Często trudno precyzyjnie określić, co doprowadziło do wystąpienia zapalenia. Wśród najpopularniejszych przyczyn wyróżnić można przeforsowanie się, a więc zbyt intensywny wysiłek fizyczny albo jakiś uraz klatki piersiowej. Może do niego dojść np. podczas uprawiania sportów zespołowych, wypadku samochodowego, ale nawet w następstwie zwykłego upadku. Zapalenie chrząstek żebrowych bywa także powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych. Do zdecydowanie rzadszych przyczyn tego schorzenia należą guzy nowotworowe stawu mostkowo-żebrowego, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), zapalenie kości.

Objawy zapalenia chrząstek żebrowych

Zapalenie chrząstek żebrowych objawia się głównie w momentach zmiany pozycji ciała. Może to być:

  • ból podczas normalnych czynności, jak siadanie, wstawanie, schylanie się, ubierania
  • ból podczas kaszlu lub kichania
  • ból podczas głębokiego wdechu
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej
  • wrażliwość chorego miejsca na dotyk
  • promieniowanie bólu do ramienia lub obu ramion, do brzucha lub pleców

Leczenie zapalenia chrząstek żebrowych

By rozpocząć terapię, w pierwszej kolejności należy postawić diagnozę. Ważne jest, by wykluczyć inne przyczyny bólu, jak np. chorobę serca czy zapalenie płuc. Pomocne w tym są podstawowe badania obrazowe, jak rentgen (RTG), czy USG. Zapalenie chrząstek żebrowych leczy się farmakologicznie – za pomocą leków przeciwbólowych (paracetamol) i przeciwzapalnych (np. ibuprofen, aspiryna, naproksen), czasem także zastrzyków ze steroidów. Cięższe przypadki mogą wymagać podania opioidów, jak hydrokodon, oksykodon. Wskazany jest także oszczędny tryb życia. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek. Bardzo rzadko dochodzi do tego fizjoterapia. W wielu przypadkach jednak zapalenie chrząstek żebrowych ustępuje samoistnie.