Zapalenie chrząstek żebrowych: przyczyny, objawy, leczenie

2016-12-21 11:11 Joanna Malik

Zapalenie chrząstek żebrowych (zespół Tietzego, costochondritis) może objawiać się bólem podczas kaszlu czy kichania, a wywołane jest z reguły uderzeniem w klatkę piersiową lub zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Na szczęście jest to łagodne schorzenie, które szybko mija. Jak rozpoznać i jak leczyć zapalenie chrząstek żebrowych?

Zapalenia chrząstek żebrowych jest to stan zapalny jednej lub kilku części chrzęstnych żeber (żebra składają się z części kostnej i chrzęstnej, odpowiedzialnej za sprężystość klatki piersiowej; chrząstka łączy żebra z mostkiem) – z reguły dotyczy żebra drugiego lub trzeciego, ale czasem także czwartego i piątego. Schorzenie dotyka przede wszystkim kobiety po 40. roku życia i może mieć różne nasilenie oraz przebieg, od łagodnego po ciężki. Ponieważ manifestuje się bólem w klatce piersiowej, czasem promieniującym do ramion, bywa mylone z chorobą wieńcową lub zawałem mięśnia sercowego. Zamiennie zapalenie chrząstek żebrowych nazywa się zespołem Tietzego.

Posłuchaj o zapaleniu chrząstek żebrowych. Poznaj przyczyny, objawy i sposób leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Przyczyny zapalenia chrząstek żebrowych

Często trudno precyzyjnie określić, co doprowadziło do wystąpienia zapalenia. Wśród najpopularniejszych przyczyn wyróżnić można przeforsowanie się, a więc zbyt intensywny wysiłek fizyczny albo jakiś uraz klatki piersiowej. Może do niego dojść np. podczas uprawiania sportów zespołowych, wypadku samochodowego, ale nawet w następstwie zwykłego upadku. Zapalenie chrząstek żebrowych bywa także powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych. Do zdecydowanie rzadszych przyczyn tego schorzenia należą guzy nowotworowe stawu mostkowo-żebrowego, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), zapalenie kości.

Objawy zapalenia chrząstek żebrowych

Zapalenie chrząstek żebrowych objawia się głównie w momentach zmiany pozycji ciała. Może to być:

  • ból podczas normalnych czynności, jak siadanie, wstawanie, schylanie się, ubierania
  • ból podczas kaszlu lub kichania
  • ból podczas głębokiego wdechu
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej
  • wrażliwość chorego miejsca na dotyk
  • promieniowanie bólu do ramienia lub obu ramion, do brzucha lub pleców

Leczenie zapalenia chrząstek żebrowych

By rozpocząć terapię, w pierwszej kolejności należy postawić diagnozę. Ważne jest, by wykluczyć inne przyczyny bólu, jak np. chorobę serca czy zapalenie płuc. Pomocne w tym są podstawowe badania obrazowe, jak rentgen (RTG), czy USG. Zapalenie chrząstek żebrowych leczy się farmakologicznie – za pomocą leków przeciwbólowych (paracetamol) i przeciwzapalnych (np. ibuprofen, aspiryna, naproksen), czasem także zastrzyków ze steroidów. Cięższe przypadki mogą wymagać podania opioidów, jak hydrokodon, oksykodon. Wskazany jest także oszczędny tryb życia. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek. Bardzo rzadko dochodzi do tego fizjoterapia. W wielu przypadkach jednak zapalenie chrząstek żebrowych ustępuje samoistnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Angi
|

U mnie sprawdziły się zabiegi rehabilitacyjne. Niestety nie mogę brać większości środków przeciwbólowych i tylko rehabilitacje mnie uratowała. Oczywiście odpowiednio dobrana, pod okiem fachowca