Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości i skutki uboczne

2020-08-10 13:16

Wierzbownica drobnokwiatowa to zioło, które ma liczne właściwości lecznicze, dlatego znalazło szerokie zastosowanie. Wierzbownica drobnokwiatowa to sprawdzony środek na trądzik, a także na łysienie. Badania naukowe wykazały, że herbata z wierzbownicy drobnokwiatowej sprawdzi się także przy dolegliwościach prostaty. Jednak mimo prozdrowotnego działania, może dawać skutki uboczne. Sprawdź, jakie właściwości ma wierzbownica drobnokwiatowa i co jest lepsze - tabletki czy napar z wierzbownicy.

Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości i skutki uboczne
Autor: Thinkstockphotos.com
Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości i skutki uboczne
Autor: Wikimedia Commons Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości i skutki uboczne. Fot. Wikimedia Commons/Rob Hille, lic. Public Domain

Spis treści

  1. Wierzbownica drobnokwiatowa na prostatę
  2. Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik
  3. Wierzbownica drobnokwiatowa na przetłuszczające się włosy i łysienie
  4. Wierzbownica drobnokwiatowa – gdzie kupić? Jaka jest cena?
  5. Wierzbownica drobnokwiatowa – dawkowanie. Jak ją stosować?
  6. Wierzbownica drobnokwiatowa – przeciwwskazania
  7. Wierzbownica drobnokwiatowa – skutki uboczne

Wierzbownica drobnokwiatowa (łac. Epilobium parviflorum Schreb.) to zioło z rodzaju Epilobium. Jej właściwości lecznicze są dobrze znane w Europie i Azji, gdzie głównie występuje. Swoje lecznicze działanie wierzbownica drobnokwiatowa zawdzięcza substancjom biologicznie czynnym, takim jak kwasy tłuszczowe, fitosterole, taniny oraz flawonoidy i ich pochodne. Za sprawą tych ostatnich substancji wierzbownica drobnokwiatowa ma właściwości antyoksydacyjne. Usuwa wolne rodniki, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Dzięki flawonoidom wspomaga również oczyszczanie organizmu z toksyn. Znana jest także z właściwości antyproliferacyjnych i przeciwzapalnych. Jakie jeszcze działanie na wierzbownica drobnokwiatowa?

Jej kwiaty i liście rosną na cienkiej, rozgałęzionej ku górze łodydze na wysokość 20-80 cm. Kwiaty ma drobne, w kolorze fioletowym. Wierzbownica kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej owocami są czterokanciaste torebki. Zioło to można spotkać przede wszystkim nad brzegami wód, na bagnach czy też w rowach. W Polsce jest rośliną pospolitą.

Wierzbownica drobnokwiatowa na prostatę

Wierzbownica drobnokwiatowa, podobnie jak inne rośliny z grupy Epilobium, stosowane są przede wszystkim w profilaktyce i łagodzeniu objawów przerostu gruczołu krokowego.

Łagodny przerost gruczołu krokowego występuje u sporej ilości mężczyzn i postępuje wraz z wiekiem. Znane dotychczas farmakologiczne metody leczenia tego schorzenia powoli zaczynają ustępować nowym lekom pochodzenia roślinnego. Należą do nich rośliny z grupy Epilobium, do których zaliczana jest wierzbownica drobnokwiatowa. Jest ona wykorzystywana nie tylko we wspomaganiu terapii lekiem syntetycznym, lecz także przy zapobieganiu choroby.

Wierzbownica pomoże również w stanach zapalnych układu moczowego, jelit i żołądka.

Głównym hormonem odpowiedzialnym za powstawanie przerostu gruczołu krokowego jest dihydrotestosteron (DHT). Jego podwyższony poziom wpływa na produkcję białkowych czynników wzrostu, które pobudzają do podziałów komórki zrębu i nabłonka wydzielniczego gruczołu krokowego, a dalej do jego przerostu. Wierzbownica ma właściwości antyproliferacyjne, tzn. zapobiega tym podziałom.

Wierzbownica zwalcza również stan zapalny gruczołu krokowego, powodując obniżenie stężenia prostaglandyn (to hormony, które są odpowiedzialne za objawy stanu zapalnego). Badacze uznali, że odpowiedzialne za to mogą być flawonoidy i fitosterole zawarte w wierzbownicy.

Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik

Zauważono również pozytywny wpływ wierzbownicy na kondycję cery trądzikowej. Trądzik to choroba związana z zaburzeniami hormonalnymi. Wierzbownica drobnokwiatowa przyczynia się do przywrócenia równowagi hormonalną organizmu, a tym samym do złagodzenia objawów trądziku.

Poza tym wierzbownica ma właściwości antyłojotokowe. Regularne picie herbaty z wierzbownicy oczyszcza cerę oraz zmniejsza ilość wydzielania łoju, którego nadmiar jest problemem osób z cerą trądzikową.

Warto wiedzieć, że ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej jest jednym ze składników niektórych kremów, toników czy też żeli do twarzy dla skóry trądzikowej.

Wierzbownica drobnokwiatowa ma także właściwości przeciwzapalne, dlatego też zwalcza zapalenie mieszków włosowych, którego główną przyczyną są bakterie.

Wierzbownica drobnokwiatowa na przetłuszczające się włosy i łysienie

Wierzbownica drobnokwiatowa, ze względu na właściwości antyłojotokowe, doskonale sprawdza się także w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów, z czym zmagają się osoby cierpiące na łojotok skóry głowy. Jest to dolegliwość o podłożu hormonalnym o tyle niewygodna, że niektóre osoby muszą myć głowę codziennie, a nawet dwa razy dziennie.

Płukanki oraz picie herbaty z wierzbownicy wielokwiatowej mogą wspomóc rozwiązanie tego problemu. W niektórych przypadkach po kilku tygodniach stosowania tego zioła można zauważyć pierwsze efekty kuracji i widoczne zmniejszenie łojotoku.

Ze względu na jej wpływ na gospodarkę hormonalną, można ją stosować również w celu wspomagania leczenia łysienia androgenowego, które jest wynikiem nadwrażliwości organizmu na hormon dihydrotestosteron.

Wierzbownica drobnokwiatowa – gdzie kupić? Jaka jest cena?

Wierzbownicę drobnokwiatową można kupić w formie herbaty lub w tabletkach. Produkty te dostępne są przede wszystkim w aptekach. Można je dostać również w sklepach zielarskich lub w sklepach internetowych.

Cena herbaty z wierzbownicy drobnokwiatowej waha się od 6 do 10 zł za 200 torebek herbaty lub ok. 9 zł za 100 g suszu. Tabletki zawierające ekstrakt z wierzbownicy kosztują około 10 zł (30 sztuk).

Wierzbownica drobnokwiatowa – dawkowanie. Jak ją stosować?

Wierzbownicę drobnokwiatową można stosować zarówno w formie tabletek, jak i w postaci herbaty. Tabletki i należy stosować zgodnie z zaleceniami napisanymi na ulotce lub według zaleceń lekarza.

Herbatę natomiast można pić 2-3 razy dziennie, odpowiednio ją zaparzając. Należy niewielką ilość suszu lub torebkę włożyć do naczynia i zalać gorącą wodą. Tak przygotowany napar zaleca się parzyć około 15-20 min.

Wierzbownica drobnokwiatowa – przeciwwskazania

Wierzbownicy drobnokwiatowej nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące, ze względu na brak badań odnośnie do bezpieczeństwa stosowania.

Nie zaleca się stosowania tabletek z wyciągiem z tego ziela na własną rękę. W celu bezpiecznego stosowania wierzbownicy należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wierzbownica drobnokwiatowa – skutki uboczne

U osób uczulonych na którykolwiek ze składników wierzbownicy mogą się pojawić reakcje alergiczne.

Ze względu na wpływ na gospodarkę hormonalną, wierzbownica drobnokwiatowa może przyczynić się u kobiet do zmiany długości cyklu menstruacyjnego.

Nie odnotowano przypadków interakcji wierzbownicy drobnokwiatowej z innymi lekami.

Czytaj też: Palma sabałowa - właściwości lecznicze