Łysienie androgenowe u mężczyzn. Leki na wypadanie włosów u mężczyzn

2015-07-16 23:00 Monika Majewska

Łysienie androgenowe u mężczyzn jest wynikiem genetycznej nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - związek chemiczny będący pochodną testosteronu. W leczeniu łysienia typu męskiego można zastosować leczenie farmakologiczne - leki miejscowe i ogólnoustrojowe. Sprawdź, jakie leki na łysienie są wykorzystywane w celu zatrzymania nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn.

Łysienie androgenowe u mężczyzn jest wynikiem genetycznej nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - wysoce aktywną formę testosteronu, która powoduje kurczenie się mieszków włosowych. Degradacyjne działanie pochodnej testosteronu polega na skracaniu fazy wzrostu włosa, co w efekcie wpływa na ich osłabienie i w efekcie wypadanie. Za przemianę testosteronu w DHT odpowiedzialny jest enzym 5-alfa-reduktaza, w związku z tym leki stosowane w leczeniu łysienia androgenicznego są inhibitorami tego enzymu i hamują jego działanie.

  • WAŻNE! Tego typu leki mogą być używane wyłącznie przez mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat.

Leki miejscowe na łysienie androgenowe

Preparaty zawierające MINOXIDIL

Minoxidil to pochodna pirymidyny o silnym działaniu hipotensyjnym (obniża ciśnienie krwi). Jednak zastosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry, udrażnia kanały potasowe odpowiadające za odżywianie i dotlenianie mieszków włosowych oraz odwraca proces ich miniaturyzacji. Proces miniaturyzacji polega na przekształceniu zdrowych włosów (które wyrastają z mieszków włosowych) w meszki włosowe, czyli cienkie, krótkie, prawie niewidoczne włosy o wyraźnie delikatniejszej strukturze. W związku z tym preparaty na bazie minoxidilu zwiększają liczbę włosów meszkowych i przekształcają je we włosy terminalne, czyli zdrowe, grube i długie. Pierwsze efekty są widoczne po ok. 2 miesiącach kuracji, a największe nasilenie wzrostu obserwuje się dopiero po 12 miesiącach stosowania.

Preparaty zawierające monoxidil to przeważnie płyny na skórę głowy, np. Loxon z 2% lub 5% zawartością monoxidilu, dostępne bez recepty. Inne preparaty zawierające 2% stężenie monoxidilu, które są dostępne bez recepty, to Piloxidil i dostępny na polskim rynku niemiecki odpowiednik - Regaine.

  • Sposób użycia: 1 ml roztworu rozprowadź po skórze głowy 2 razy na dobę. Płyn Loxon 5% stosuj według zaleceń lekarza. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu leku.

Po zakończeniu kuracji, czyli po roku, można używać preparatów przeciw wypadaniu włosów, takich jak szampony, odżywki czy ampułki do włosów. Tego typu preparaty są polecane także w przypadku pierwszych objawów przerzedzenia włosów.

Łysienie androgenowe u kobiet trudniej leczyć:

 

 

Źródło: Newseria.pl

Leki doustne hamujące wypadanie włosów

FINASTERYD i DUTASTERYD

Finasteryd i dutasteryd to organiczne związki chemiczne z grupy steroidów syntetycznych. Są one inhibitorami 5-α-reduktazy steroidowej, czyli związkami hamującymi działanie enzymu, który przekształca testosteron w jego bardziej aktywną formę, czyli DHT. Spośród tych dwóch substancji to dutasteryd jest skuteczniejszy w zwalczaniu łysienia, ponieważ blokuje działanie nie jednego (tak jak finasteryd), a dwóch enzymów zamieniających testosteron w DHT.

Leki zawierające dutasteryd (np. Avodart) i finasteryd (np. Proscar) są stosowane zarówno w celu leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, jak i leczenia łysienia androgenowego. W związku z tym, że obie substancje wpływają na gospodarkę testosteronem, zaleca się je jedynie mężczyznom.

Aby kuracja wypadających włosów przy pomocy finasterydu czy dutasterydu przyniosła efekty, powinna trwać ok. 12 miesięcy. Koszt miesięczny to 160-200 zł. Leki można kupić w aptece po okazaniu recepty od lekarza.

Skutki uboczne stosowania preparatów zawierających finasteryd lub dutasteryd:

  • zmniejszenie popędu płciowego,
  • trudność z wytryskiem nasienia,
  • powiększenie lub bolesność gruczołów piersiowych,
  • bardzo rzadko reakcje uczuleniowe, takie jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek.
Ważne

Finasteryd i dutasteryd nie spowodują, że włosy odrosną (według trychologów, czyli specjalistów od łysienia, bardzo zniszczonej cebulki włosa nie można już odbudować), a jedynie skutecznie spowolnią proces wypadania będący wynikiem zaburzenia funkcji cebulki włosowej (spowodowanego działaniem DHT). W związku z tym terapia będzie najskuteczniejsza u młodych mężczyzn, u których wypadła tylko niewielka część włosów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kunde@vp.pl
|

Moi Drodzy!
To że przyczyną łysienia tzw. androgenowego u mężczyzn jest dihydrotestosteron to tylko jedna z teorii i w dodatku nie trzymająca się kupy – bo po pierwsze nie tłumaczy kolejności występowania obszarów skóry głowy ulegających wyłysieniu, po drugie nie tłumaczy dlaczego włosów po transplantacji owy DHT nie niszczy i wreszcie po trzecie nie przynosi ta teoria realnego rozwiązania problemu łysienia dając łysiejącym facetom jedynie złudzenia za grubą kasę w postaci szamponów, wcierek, tabletek – i pewnie o to tutaj chodzi.
Druga teoria – o wiele bardziej moim zdaniem prawdopodobna i przez to mało popularna u różnych znachorów mówi że przyczyną łysienia androgenowego jest zbytnie napięcie skóry głowy wywołane stresem. Jak wiadomo przy każdym włosie jest mięsień gładki odpowiadający za stroszenie włosa. Zapewne mięśnie te są bardziej rozwinięte u samców gatunku ludzkiego niż u samic, różne jest też ich rozmieszczenie w skórze głowy. Permanentne napięcie tego mięśnia powoduje że skróceniu ulega faza wzrostu, włos jest też niedostatecznie odżywiony przez utratę energii i substancji na napinanie mięśnia, nadmierne wydzielanie sebum itp. Ale nie to jest ostatecznie przyczyną miniaturyzacji włosa czyli tzw. łysienia męskiego. Ostateczną przyczyną - będącą następstwem utrwalonego napięcia mięśnia gładkiego stroszącego włosa - jest brak możliwości, po cyklicznym wypadnięciu włosa, jego ponowny pełny rozwój - przez to że nie może on się zagnieździć w tkance podskórnej gdzie brodawka podłącza się do właściwego krwioobiegu. Pozostaje on trzymany przez mięsień stroszący w skórze właściwej i rozpoczyna proces produkcji nowego włosa korzystając ze słabego ukrwienia tej warstwy skóry głowy. Efekty widzimy – rachityczne włoski o słabym zabarwieniu.
W myśl tej teorii należałoby przedefiniować pewne pojęcia – i tak miniaturyzacja włosów określana jako łysienie męskie nie ma podłoża androgenowego (może tylko w tym sensie że androgeny odpowiadają za rozwój mięśni stroszących włosa tzw. pióropusz samców alfa) a mechaniczne, oraz że obserwowana miniaturyzacja włosa nie jest bezpośrednim następstwem miniaturyzacji mieszka w czasie fazy wzrostu wywołanej dihydrotestosteronem, jest natomiast efektem niezagnieżdżenia się brodawki (czy macierzy) włosa w tkance podskórnej aby korzystać z właściwego ukrwienia podczas rozpoczęcia fazy anagenu.
Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu dobrym wyjściem wydaje się paraliżowanie nerwów spinających mięśnie gładkie stroszące włosy albo po prostu głęboki relaks  Osoby zainteresowane tą teorią zapraszam do rzeczowej dyskusji.

Sense
|

No i oczywiście tabletki nie należą do najtańszych więc lepiej szukać tańszego może bardziej żmudnego ale skutecznego sposobu w tym AGA wystarczy wczesne rozpoznanie i stosowanie antyandrogenów jednak trzeba to robić regularnie

Sense
|

Tabletki z ketokonazolem? Ale pewnie trzeba je zażywać co jakiś czas bo efekt w AGA nie jest trwały

Sense
|

Ja jestem załamany mam 18 lat od 17 roku mam łojotok i łupież (ŁZS)
przed chorobą nie miałem ani jednego prześwitu ale to czółko miałem niskie i równiutkie jak od linijki teraz po tym roku kiedy dowiedziałem się że mam AGA włosy straciły ponad 1/3 objętości i wyraźnie zaczęły uwydatniać się zakola ale i na całej głowie się przerzedziły i zrobiły cienkie. Jest mi tak przykro że już nie moge stawiać ich na żel bo to z tygodnia na tydzien coraz gorzej i są poprostu czuć że są ... słabe i widzę po grzywce że się rzedzą w ekstremalnym tempie no bez przesady do cholery .... nie wiem co mam robić ale ze względu na to że to dopiero początek i jeszcze można coś odratowac na tych zakolach wyprobuje Nizoral krem 2% będę wcierał w te prześwity..... zadziwiające w rok czasu z włosów grubych bez no dosłownie bez ani jednego prześwitu AGA poprzedzone łojotokiem .... może pozbawić nie tylko włosów ale i w moim wieku przysporzyć dyskomfortu i zazdrości tym którym w okresie dorastania udało się zachować czuprynę bez uszczerbku na ani jednym włosie... :(:(:(:(:( to jest naprawdę przykre i niesprawiedliwe nie chcę świecić łysiną i nie dopuszcze do tego że by nie wiem co i wszystkim z AGA którym zależy na tym aby je w ogóle mieć tego życzę bo naprawdę to potrafi doszczętnie obniżyć naszą samoocenę panowie

kitty
|

Witam Cie serdecznie ja rowniez mam hashimoto i za chwile chyba bede łysa czy mogłabys mi napisac jaki to sposób znalazlas na meila? Będe ogromnie wdzięczna, chciała bym jeszcze nawiazac kontakt żeby porozmawiac o hashimoto prosze odezwij sie na kara24@onet.pl

Radość
|

Chciałam podzielić sie z Wami moim fajnym odkryciem, pomimo,że jest dla mężczyzn, mogą śmiało stosować również kobiety. Choruję na Hashimoto przy której jest ogromny problem z wypadaniem włosów do tego stopnia, że zaczęło pojawiac się łysienie plackowate i mogę przyznać,że próbowałam już wszystkiego, od różnych suplementów po różne płyny i wcierki do włosów i bez skutku.Ale na szczęście trafiłam wreszcie na świetny produkt, którym chce się z Wami pochwalić, bo naprawdę efekty są widoczne, bo wreszcie zaczęło mi odrastać wiele włosów

mato
|

Poczytajcie trochę o Theradome. u mnie zrobił dobrą robotę :) nie podaję linków - poszukajcie na własną rękę, bo większość tutaj to reklamy :/

tomek12
|

Ja mam problem z wypadaniem włosów zazwyczaj w zimie. Nie wiem od czego to zależy, ale zdecydowanie zaniża moją samoocenę. Próbuje różnych wcierek i suplementów i w końcu to mija. Ale niestety powtarza się co rok.

Tomek
|

Hej,
bardzo dobry artykłul.
Jeżeli chodzi o mnie to natknąłęm się na taki artykuł. Nie wiecie może czy takie rzeczy działają?

http://bujne-wlosy.pl/szamp...

boss
|

Mi sie wydaje że wszystkie te leki na wypadanie włosów to ściema.
jest wiele "światowych gwiazd" który borykają się z wypadaniem włosów i jakoś nie mogą sobie z tym poradzić, a przecież stać ich na lekarzy itp.