Zwalczanie wszawicy głowy [Porada eksperta]

2016-09-02 10:21 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Prawdopodobnie fryzjer zaraził mnie wszami podczas wykonywania trwałej ondulacji. Zanim się zorientowałam, myślałam, że to meszki, które wplątały się podczas jazdy na rowerze (dużo jeżdżę rowerem). Od tego czasu poznałam już dużo środków antywszawicznych: Paranit, Nyda, Sora, Delacet, Artemisol, mydło dziegciowe, wodę z octem, nie mówiąc o kąpielach w naparach z piołunu i wrotycza, orzecha włoskiego. Nie do końca są tak skuteczne, jak głoszą ulotki i po walce wieczorem, zaczyna się walka rano, gdyż jestem zdeterminowana, aby pozbyć się ich do końca. Wiele godzin zajmuje mi ciągłe pranie w 60 stopniach i codzienne sprzątanie domu, śpię oddzielnie. Proszę mi doradzić jakiś naprawdę skuteczny środek, bo to zakłóca moje funkcjonowanie, pracę, wypoczynek i relacje z partnerem - poważnie zaniża moją samoocenę, gdyż nigdy mi się to nie zdarzyło.

Preparaty lecznicze niszczą tylko dojrzałe wszy, zatem należy też stosować środki mechanicznie usuwające gnidy (wyczesywanie) oraz w odpowiednim czasie powtórzyć kurację zwalczającą formy dorosłe (po 7-10 dniach). W pielęgnacji zaleca się wypłukać włosy roztworem ciepłej wody z octem (łyżka stołowa octu na 500 ml wody) i wyczesać gnidy gęstym grzebieniem - grzebień starannie oczyścić (wygotować lub wymyć bardzo gorącą wodą z detergentem).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE