Świerzb u dziecka [Porada eksperta]

2013-04-08 11:04 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam. Moja córeczka przyniosła z przedszkola świerzb. Oczywiście ja z mężem zarazilliśmy się, synek 2 leni nie. Czy mam go też posmarować maścią, bo nic pani doktor nie powiedziała. Dostaliśmy Crotamiton. Leczymy się tydzień czasu. Czy to prawda, że mam zdezynfekować dom i przeprowadzić się na 3 dni? Że mam wyprać wszystko co mam w szafach, nawet nie używane uubrania? Czy można jakoś domowymi sposobami pozbyć się świerzbu aby nigdy już nie wrócił?

Leczeniu powinni być poddani wszyscy domownicy. Ubrania, pościel, koce, ręczniki należy prać w najwyższej temperaturze z zastosowaniem detergentów. Odzież prasować na lewej stronie. Powinno się też umyć przedmioty osobistego użytku (np.: zabawki dziecka), także z zastosowaniem detergentów oraz wysokiej temperatury. W trakcie choroby, poza stosowaniem leku, należy codziennie zmieniać bieliznę, a bieliznę użytą przed rozpoczęciem terapii oraz w jej trakcie uprać w sposób wyżej opisany, uprasować i odłożyć na 2 tygodnie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE