Pielęgnacja cery naczynkowej z trądzikiem [Porada eksperta]

2014-04-23 14:39
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Mam 28 lat, moim problemem jest czerwienienie się twarzy i uczucie gorąca, zwłaszcza na policzkach. Jednocześnie leczę też trądzik, który po 12 latach jest już trochę mniejszy. Na trądzik stosuję Epiduo wraz z Clindacne, każde co drugi dzień. W obu tych lekach występuje glikol propylenowy, a dowiedzialem się, że ten składnik powinien być unikany przy cerze naczynkowej, ponieważ podrażnia ją. Jak to wszystko pogodzić? Czy wobec tego leki na trądzik ze składnikami, które mogą podrażniać cerę naczynkową nie powinny być stosowane? I jak ukoić te zaczerwienienia i uczucie gorąca na twarzy? Jak ją pielęgnować, czy mydło Biały jeleń jest ok, czy lepiej jakieś żele? Bo naprawdę to duży dyskomfort, a i człowiek traci pewność siebie. Pozdrawiam.

W przypadku cery naczyniowej najlepiej stosować preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej oraz intensywnie nawilżać naskórek. Zdecydowanie zwiększy to tolerancję leków przeciwtrądzikowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.