Laser a słońce [Porada eksperta]

2013-04-01 3:14 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam. Chciałabym dowiedzieć się, jakiego rodzaju laseru - sprzętu (IPL, Photodermu Visculigh, inny?) Państwo używają podczas zamykania naczynek? 1. Czy zabieg wykonywany IPL powinien być przeprowadzany tylko przez lekarza czy może też być wykonywany przez kosmetyczkę z uprawnieniami (jeśli tak, czy wtedy zwiększone jest ryzyko wystąpienia powikłań? mam na myśli to, że mogę mieć źle przeprowadzny zabieg przez kosmetyczkę? Jakie mogą wtedy pojawić się ewentualne skutki uboczne źle przeprowadzonego zabiegu?) 2. Czy teraz można jeszcze poddać się zamykaniu naczynek, zwłaszcza w czasie zwiększonego nasłonecznienia? (czy wystarczy używać blokerów przez okres 1 m-ca, i niekoniecznie muszą wystąpić przebarwienia, jeśli przez tydzień nie bedę wychodzić z domu, a następny miesiąc bedę używać blokerów, po prostu bedę zabezpieczać skórę przed nasłonecznianiem?). Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję. Pozdrawiam.

Zarówno IPL jak i Photoderm Visculight, mogą być wykorzystywane do usuwania zmian naczyniowych (w tym rozszerzynych naczynek). Zabieg zawsze powinien wykonywać lekarz. W okresie zwiększonego nasłonecznienia lepiej nie wykonywać tego zabiegu. Nie wolno wykonywać go również w przypadku opalonej skóry. Zawsze po zabiegu konieczna jest także pełna ochrona przeciwsłoneczna, czyli stosowanie kremów z wysokim filtrem (powyżej 40). Należy pamiętać o konieczności właściowego zastosowania kremu z filtrem, czyli nakładamy go około 20 minut przed wyjściem z domu i w ciągu dnia co około 2 - 3 godziny dosmarowujemy kolejna warstwę. Zawsze istnie ryzyko powikłań w przypadku laserowego usuwania naczynek. W każdym przypadku pacjent jest szczegółowo informowany o objawach ubocznych przez lekarza wykonującego zabieg. Do najważniejszych powikłań należą: zaczerwienienie, obrzęk, przebarwienie lub odbarwienie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE