Jak usunąć blizny potrądzikowe na plecach? [Porada eksperta]

2017-08-16 13:56 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Chciałam się zapytać, jak mogę usunąć blizny potrądzikowe? Mój problem zaczął się kiedy miałam 14 lat - blizny pojawiały się na plecach. Oczywiście nie powiedziałam tego mojej mamie, myślałam że wyciskanie, drapanie wyprysków pomoże, oczywiście jak później się dowiedziałam to było największe głupstwo jakie mogłam zrobić. Teraz mam 17 lat, moje plecy pokrywają brzydkie blizny, niektóre są głębokie i duże, a niektóre malutkie, ale są. Nie mogę ubrać żadnego stroju kąpielowego, ładnej sukienki czy nawet niektórych bluzek. Mam nadzieję, że poradzi mi pani jakąś metodę, sposób na chociaż zmniejszenie widoczności tych blizn.

W leczeniu blizn potrądzikowych w pierwszym etapie proponuję zastosować kremy lub żele zawierające retinoidy. Terapię można połączyć z okresowo wykonywanymi peelingami chemicznymi. W przypadku braku zadowalającej poprawy dopiero należy rozważyć laseroterapię, lecz wtedy raczej zaleca się zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 lub Nd:YAG, ewentualnie IPL.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE