Egzema i wysypka u dziecka - jakie testy zrobić? [Porada eksperta]

2014-01-09 10:52 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam pytanie, moje dziecko ma skończone 4 latka i od urodzenia ma stwierdzoną egzemę. Nie jest ona jakoś specjalnie silna, są lepsze i gorsze momenty, zazwyczaj pojawia się na szyi, w zgięciach łokci i kolan oraz przy pachwinie. Dodatkowym problemem jest często pojawiająca się wysypka, bardzo drobne czerwone krostki, najczęściej na brzuchu i plecach, sporadycznie i w niewielkich ilościach na rękach i nogach. Mieszkam w UK i tu zazwyczaj słyszę, że wysypka jest spowodowana egzemą, jednak bardzo mnie to niepokoi, ponieważ pojawia się dość często i wygląda inaczej niż miejsca dotknięte egzemą. Proszę mi poradzić, jakie badania powinnam zrobić mojemu synkowi, dodam, że nie jestem w stanie sama określić na co mógłby być uczulony mój syn. Używamy oilatum do kąpania, natłuszczających balsamów do ciała oraz miejscowo hydrocortisone (wszystko z przepisu lekarza). Do prania tylko proszek fairy i żadnego płynu do płukania. Naprawdę nie mam pojęcia, co może być alergenem wywołującym reakcję wysypkową. Czy żeby zrobić testy, muszę określić się z jakiej dziedziny powinny być? Czy są jakieś ogólne? I czy dokładniejsze są testy skórne czy z krwi? Proszę o pomoc. Bardzo dziękuję i pozdrawiam

U dziecka z atopią, a zapewne zmiany które Pani opisuje są wypryskiem atopowym, warto oznaczyć IgE całkowite i w zależności od uzyskanego wyniku, po zebraniu wnikliwego wywiadu lekarskiego, pediatra będzie mógł ustalić rodzaj IgE swoistych, które należy wykonać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE