Długotrwała opuchlizna ust [Porada eksperta]

2015-10-29 14:22
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Od bardzo dawna borykam się z problemem bardzo opuchniętych ust. W szczególności dolnej wargi. Jestem odsyłana na zmianę od alergologa do dermatolog - tak już ponad 5 lat! Przeszłam wszystkie testy kilkukrotnie. Byłam leczona również ambulatoryjnie, ale i to nie przyniosło żadnych rezultatów. Opadły mi już ręce. Nie wiem, co jeszcze mogę w tej sprawie zrobić, bo nikt nie ma nawet pomysłu, co to jest, ani tym bardziej, jak to leczyć. Wargi są opuchnięte cały czas. Zdarzają się dni, że nawet puchną bardziej niż zawsze. Nie mogę przez to normalnie funkcjonować. Jestem przez to wytykana na ulicy.

W przypadku opisywanego objawu konieczne jest wykonanie szerokiej diagnostyki alergologicznej oraz w kierunku zmian odczynowych. Do rozważenia jest także pobranie wycinka do badania histopatologicznego. W przypadku trudności diagnostycznych do rozważenia jest konsultacja w ośrodku wysokospecjalistycznym - akademickim.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.