Koronawirus: objawy zakażenia. Czy znasz je wszystkie?

2020-03-09 11:31 Katarzyna Hubicz

Objawy zakażenia koronawirusem z Chin są typowe również dla innych, w tym sezonowych, infekcji. Co to dokładnie znaczy i które z symptomów powinny wzbudzić czujność?

Koronawirus. Posłuchaj, czy wiesz jakie są objawy zakażenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Spis treści:

  1. Objawy zakażenia koronawirusem z Chin
  2. A może to grypa lub przeziębienie?
  3. Jakie objawy daje grypa i przeziębienie?

Z najnowszych szacunków epidemiologów wynika, że okres inkubacji koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi nawet do 14 dni (zazwyczaj jest to jednak około 5 dni). Po tym czasie pojawiają się objawy zakażenia koronawirusem.

Objawy zakażenia koronawirusem z Chin

Zakażenie koronawirusem z Chin daje charakterystyczne objawy: 

U części pacjentów jeszcze przed wystąpieniem tych objawów występuje biegunka. Niewielki odsetek chorych ma również katar.

Większość pacjentów doświadcza łagodnych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, u niektórych nie występują one wcale. U blisko 20 proc. zakażenie ma ciężki przebieg: w grupie ryzyka są osoby starsze, lub przewlekle chore.

U tych pacjentów wirus często doprowadza do powikłań, w szczególności do rozwoju zapalenia płuc, może również nieodwracalnie uszkadzać drogi oddechowe i pęcherzyki płucne, co udowodnili chińscy lekarze po sekcji osób, które zmarły z powodu infekcji koronawirusem.

A może to grypa lub przeziębienie?

Samodzielnie nie sposób zdiagnozować u siebie COVID-19, czyli infekcji wywoływanej przez koronawirusa z Chin.  Co więcej, infekcji tej nie jest w stanie potwierdzić nawet lekarz. To, czy ktoś jest zarażony koronawirusem, czy nie, można ocenić tylko w specjalistycznym laboratorium, za pomocą testów diagnostycznych na koronawirusa. 

Często natomiast można spotkać się z informacją, że objawy, jakie daje koronawirus z Chin, są bardzo podobne do grypy, niektórzy porównują je również z objawami przeziębienia. 

Dlatego warto wiedzieć również, jakie objawy dają te dwie infekcje. 

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Jakie objawy daje grypa i przeziębienie?

Sprawdzisz to na poniższej grafice

Koronawirus: objawy zakażenia. Czy znasz je wszystkie?
Autor: redakcja

Źródło: 

WHO

Więcej o koronawirusie z Chin

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE