Lekarze już wiedzą, jak odróżnić koronawirusa od innych chorób

2020-08-18 13:09

W miarę postępu pandemii naukowcy wiedzą coraz więcej na temat koronawirusa SARS CoV-2. Teraz udało im się ustalić, w jakiej kolejności najczęściej występują objawy COVID-19. Dzięki tej wiedzy lekarzom będzie łatwiej odróżnić COVID-19 od innych chorób układu oddechowego, m.in. grypy.

Lekarze już wiedzą, co zwiastuje zakażenie koronawirusem
Autor: Getty Images

Naukowcy z University of Southern California wzięli pod lupę aż 55 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Wniosek z badania jest zaskakujący i budzący optymizm - typowy przebieg COVID-19 pozwala odróżnić go od innych chorób układu oddechowego, nawet od SARS (zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) i MERS (bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej), które są wywoływane przez pokrewne koronawirusy.

Do podobnych wniosków doszli też chińscy naukowcy po przeanalizowaniu danych 1100 pacjentów cierpiących na COVID-19 i 2,5 tys. chorych zarażonych wirusem grypy.

Co dokładnie ustalili naukowcy? Otóż przy typowym przebiegu COVID-19 objawy pojawiają się w następującej kolejności:

  1. gorączka
  2. suchy kaszel i bóle mięśni
  3. nudności i wymioty
  4. biegunka

Ta kolejność objawów odróżnia COVID-19 zarówno od wirusa SARS-CoV, jaki i MERS-CoV, w przebiegu których najpierw występuje biegunka, a dopiero potem nudności i wymioty.

Jeśli chodzi o grypę, może już być nieco trudniej. Objawem, który najbardziej odróżnia obie choroby, są duszności, zauważalne spłycenie oddechu, jednak objaw ten występuje w późniejszym etapie rozwoju COVID-19. A początkowe dolegliwości mogą być podobne (gorączka, kaszel i bóle mięśni), dlatego bardzo ważne jest, aby każdy z nas zapamiętał, w jakiej kolejności pojawiły się u nas konkretne objawy. Informacje te mogą pomóc skuteczniej leczyć oba schorzenia i zapobiec groźnym powikłaniom.

Czytaj też: GIS apeluje: szczepiąc się na grypę, możesz uratować komuś życie!

Wszyscy lekarze są zgodni, że wiedza na temat kolejnych objawów koronawirusa jest kluczowa, zwłaszcza w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. Osoby, które zauważą u siebie powyższe objawy, powinny jak najszybciej odizolować się od innych i zgłosić się po pomoc do lekarza.

Z kolei lekarzom na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem będzie o wiele łatwiej już na samym początku wykluczyć inne choroby, szczególnie grypę, której pierwsze objawy bardzo przypominają zakażenie koronawirusem.

Badanie prof. Josepha Larsona z University of Southern Californiaw zostało opisane w magazynie „Frontiers in Public Health”.

Czytaj też:

Sonda
Ten z apteki lub ten laboratoryjny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki