7 oznak, że mogłeś już przejść zakażenie omikronem

2022-05-17 12:44

Pandemia koronawirusa trwa już 2 lata. W tym czasie powstało wiele wariantów tego wirusa. Najnowszą i obecnie dominującą jest wariant Omikron. Różni się kilkoma cechami od swoich poprzedników. Przede wszystkim, wykazuje się on szczególnie wysoką zakaźnością, a więc łatwo rozprzestrzenia się w społeczeństwie. Wywołuje także nieco inne objawy niż wariant Delta. Jakie symptomy świadczą o przebytym zakażeniu omikronem?

Kobieta leży z przeziębieniem
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wypadanie włosów
  2. Przebycie infekcji przez domowników
  3. Przebycie zapalenia spojówek
  4. Pojawienie się wysypki na skórze
  5. Problemy żołądkowe
  6. Przebycie infekcji
  7. Pojawienie się przeciwciał przeciwko COVID-19

Przebycie zakażenia omikronem można dokładnie potwierdzić tylko na podstawie wykonanego badania genetycznego. Jest to test PCR z wykonanym sekwencjonowaniem genów wirusa, który wykrywa wszystkie warianty koronawirusa. Bez takiego testu, nie da się w sposób pewny określić, czy było się zakażonym omikronem. Można to jednak przypuszczać, ze względu na pojawienie się charakterystycznych objawów u siebie lub z powodu kontaktu z osobami, które miały potwierdzoną infekcję COVID-19. Sprawdź, które objawy mogą wskazywać na przebycie zakażenia omikronem.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Wypadanie włosów

Jest to stosunkowo nowy objaw, obserwowany szczególnie często przy infekcji omikronem. Doświadczają go chorzy już po przechorowaniu. Pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku tygodni i trwa od 6 do 9 miesięcy.

Czas trwania utraty włosów jak i stopień nasilenia są osobniczo zmienne. Wypadanie włosów związane jest ze stanem nadreaktywności układu immunologicznego, wywołanego infekcją koronawirusem. Zaburza to cykl wzrostu włosów i ułatwia ich wypadanie.

Przebycie infekcji przez domowników

Jest to dość oczywista oznaka. Jeżeli u domowników wykryto zakażenie COVID-19 to jest wysoce prawdopodobne zakażenie się. Zwłaszcza że Omikronem łatwo można się zakazić. Nawet jeżeli jest to bezobjawowa infekcja i nie wykonywano testu, to prawdopodobnie i tak doszło do przechorowania omikrona.

Przebycie zapalenia spojówek

Kolejnym częstym objawem towarzyszącym infekcji wariantem omikron jest zapalenie spojówek. Objawia się ono swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu. Pojawia się także łzawienie, obrzęk powiek i ropna wydzielina.

Przejściowo towarzyszy zmniejszona tolerancja silnego światła, określana mianem światłowstrętu. Zapalenie spojówek nie jest częstym objawem koronawirusa i pojawiajało się także przy jego wcześniejszych wariantach. Wstępne wyniki badań jednak wskazują, że przy infekcji wariantem omikron jest on obserwowany częściej.

Pojawienie się wysypki na skórze

Innym objawem związany z infekcją omikronem jest pojawienie się zmian skórnych. W przebiegu tego zakażenia obserwuję się występowanie swędzącej grudkowej wysypki. Towarzyszy jej nasilone swędzenie dłoni i stóp.

Innymi zmianami skórnymi w omikronie są małe, czerwone i swędzące krostki, przypominające potówki. Rzadziej pojawia się pokrzywka i tzw. palce covidowe. Są to zmiany rumieniowe, podobne do odmrożeń i lokalizujące się na palcach stóp i dłoni.

Problemy żołądkowe

Problemy żołądkowo-jelitowe obserwowane były już w trakcie infekcji poprzednimi wariantami covid-19. Jednak w omikronie są to częściej zgłaszane dolegliwości. Występuję ich więcej i są bardziej nasilone. Do głównych dolegliwości jelitowych można zaliczyć:

Przebycie infekcji

Przebycie infekcji w momencie dużej liczby zakażeń daje podstawy do podejrzewania, że przeszło się zakażenie omikronem. Objawy mogą być typowe dla ostrego zakażenia wirusowego. Pojawia się:

Niekiedy dołączają do nich:

Bez wykonania testu diagnostycznego trudno jednak być pewnym przechorowania koronawirusa. Istnieje wiele wirusów, które mogą wywołać powyższe objawy przeziębienia.

Pojawienie się przeciwciał przeciwko COVID-19

Kolejną wskazówka, która może przemawiać za przebyciem infekcji omikronem jest pojawienie się przeciwciał. Warunkiem jest jednak brak wcześniejszego przechorowania lub szczepienia przeciwko koronawirusowi.

W sytuacji, gdy to omikron jest dominującym wariantem infekcji, świeży wzrost przeciwciał przeciwko covid-19 z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na przechorowanie omikrona.