Ile potrwa przemiana SARS-CoV-2 na wirusa sezonowego? Zdaniem eksperta kilka lat

2022-01-28 14:56

- Omikron jest wyjątkowy, zawiera niespotykaną dotąd liczbę mutacji, to jednak nie wskazuje, że wirus ten nie będzie dalej ewoluował – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej w Lublinie. Według niej nie będzie on ostatnim wariantem tego patogenu.

Pandemia COVID-19
Autor: Getty Images

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska udzieliła wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) na temat nowego wariantu wirusa o nazwie Omikron. Podczas rozmowy padło ważne pytanie, czy nastąpi przemiana wirusa SARS-CoV-2 na łagodniejszą postać, która przypomina grypę sezonową lub nawet przeziębienie.

Zdaniem wirusologa „przejście SARS-CoV-2 w kierunku wirusa sezonowego powodującego objawy grypopodobne potrwa około 10 lat”. Zaznaczyła, że w opinii niektórych ekspertów, m.in. prof. Krzysztofa Pyrcia z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, może potrwać nawet dłużej.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Czy można określić kierunek ewolucji wirusa?

Prof. Szuster-Ciesielska powiedziała, że nie można tego przewidzieć i „to szczególnie w przypadku tego właśnie wirusa”.

- Omikron jest wyjątkowy, zawiera niespotykaną dotąd liczbę mutacji, to jednak nie wskazuje, że wirus ten nie będzie dalej ewoluował. Prof. Akiko Iwasaki, immunolog z Uniwersytetu Yale twierdzi, że się nie spodziewała aż tak zmienionej wersji tego wirusa, który nadal zachowuje swoją funkcjonalność – dodała.

Jak wyjaśniła ekspertka, „zasadnicze zmiany wirusa jak w przypadku wariantu Omikron mogą powodować, że wirus nie będzie funkcjonalny, czyli nie będzie skutecznie rozpoznawał komórek gospodarza, mimo to tak się nie zdarzyło”. Jej zdaniem to „pokazuje olbrzymią elastyczność tego drobnoustroju”.

W opinii prof. Szuster-Ciesielskiej to, że „pojawiała się teraz taka wersja (koronawirusa określana jako Omikron – red.) nie świadczy o tym, że następny wariant będzie bardziej łagodny”. – Oczywiście chciałabym, aby tak się stało, ale nie wiemy jednak, jak będzie – dodała.

Wirusolog podkreśliła, że „wirus SARS-CoV-2 jest nieobliczalny i nieprzewidywalny”. Nie wiadomo, czy Omikron jest ostatnim wariantem koronawirusa, a piąta fala zakończy pandemię.

Czy będą pojawiać się kolejne warianty?

Zdaniem prof. Szuster-Ciesielskiej „w przypadku wirusów zawierających RNA, takich jak koronawirusy, jest to wręcz nieuniknione”. - Niektóre z nich będą zyskiwały na zakaźności i skuteczniej uciekały przed odpowiedzią odpornościową. Z kolei inne zmiany mogą doprowadzić do utraty zakaźności i tym samym eliminacji tego wariantu. To naturalna selekcja – podsumowała.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?