Omikron czy Delta – który wariant mniej niszczy płuca? Nowe ustalenia naukowców

2022-02-02 9:44

Który wariant powoduje mniejsze zniszczenia w płucach – Omikron czy Delta? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy dzięki badaniu na chomikach.

Który wariant powoduje mniejsze zniszczenia w płucach – Omikron czy Delta?
Autor: Getty Images

Międzynarodowa grupa naukowców, do której należy m.in. Yoshihiro Kawaoka z Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu w Tokio, postanowiła obserwować chomiki zakażone wariantami Omikron i Delta w celu wychwycenia różnic w objawach koronawirusa.

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Co ustalili? Z ich obserwacji wynika, że po trzech dniach od momentu zakażenia zauważono mniejsze zmiany w płucach u gryzoni z Omikronem niż u tych z wariantem Delta.

Wyniki tomografii komputerowej pokazują, że niektóre chomiki zachorowały na poważne zapalenie płuc z powodu zakażenia wirusem Delta – podobne jest do tego, jakie występuje u ludzi. Natomiast u gryzoni zakażonych Omikronem wystąpił łagodny stan zapalny.

Naukowcy przestrzegają

Na podstawie uzyskanych wyników badacze doszli do wniosku, że Omikron jest mniej chorobotwórczy niż Delta. Mimo że Omikron powoduje łagodniejsze objawy – zdaniem naukowców – należy zachować ostrożność, w szczególności seniorzy i osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Ustalenia naukowców ukazały się na łamach pisma naukowego „Nature”.

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?