Pęknięte naczynko w oku: czego to objaw? Przyczyny popękanych naczynek w oku

2021-11-10 12:52

Pęknięte naczynko w oku, czyli wylew podspojówkowy, to jedna z częstszych dolegliwości w obrębie narządu wzroku. Popękane naczynka w oku w większości przypadków stanowią jedynie problem kosmetyczny, jednak niekiedy mogą być objawem poważnych schorzeń. Jakie są przyczyny pęknięcia naczynka w oku?

Pęknięte naczynko w oku: czego to objaw? Przyczyny popękanych naczynek w oku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pęknięte naczynko w oku - urazy
  2. Pęknięte naczynko w oku - noszenie soczewek kontaktowych
  3. Pęknięte naczynko w oku - reakcja na leki
  4. Pęknięte naczynko w oku - nagły wzrost ciśnienia krwi
  5. Pęknięte naczynko w oku - kruchość naczyń krwionośnych
  6. Pęknięte naczynko w oku - zaburzenia krzepnięcia krwi
  7. Pęknięte naczynko w oku - choroby ogólnoustrojowe
  8. Pęknięte naczynko w oku - odwarstwienie siatkówki z przedarciem

Pęknięte naczynko w oku to w terminologii medycznej wylew podspojówkowy. Gdy małe, delikatne naczynia krwionośne spojówki zostaną przerwane, następuje wylew krwi do ciała szklistego, czego konsekwencją jest pojawienie się w obrębie tzw. białej części oka żywoczerwonej, krwistej, niebolesnej plamy. Co ciekawe, do wynaczynienia w oku, podobnie jak do wylewów krwi do mózgu, dochodzi najczęściej w godzinach nocnych. Popękane naczynka w oku zwykle nie są powodem do niepokoju, ponieważ, podobnie jak siniaki na ciele, nie powodują problemów i ustępują samoistnie. Jak długo wchłania się pęknięte naczynko w oku? Spojówka na absorpcję krwi potrzebuje zwykle od 10 do 14 dni.

Wylewu podspojówkowego nie należy mylić z intensywnym przekrwieniem oka (w terminologii medycznej schorzenie to jest określane jako czerwone oko), na skutek miejscowych zmian zapalnych. Pęknięcie naczynia spojówki należy odróżnić także od rozszerzonego naczynka oka (bez przerwania jego ciągłości).

Poradnik Zdrowie kiedy iść do okulisty

Pęknięte naczynko w oku - urazy

Pęknięte naczynko w oku może być wynikiem tarcia, drażnienia lub uszkodzenia mechanicznego oka.

Pęknięte naczynko w oku - noszenie soczewek kontaktowych

U osób, które noszą szkła kontaktowe, popękane naczynka mogą wskazywać na nieprawidłowo dobrane i/lub użytkowane soczewki. Wylew podspojówkowy może być również wynikiem zbyt długiego noszenia soczewek lub suchości oka.

Pęknięte naczynko w oku - reakcja na leki

Aspiryna i polopiryna (z powodu zawartości kwasu acetylosalicylowego) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko pojawienia się licznych krwawień: z nosa, a nawet jelit, żołądka, a także do mózgu i do oka.

Pęknięte naczynko w oku - nagły wzrost ciśnienia krwi

Nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi, który może doprowadzić do pęknięcia naczynka w oku, zwykle jest wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, śmiechu, zaparć lub wymiotów.

Pęknięte naczynko w oku - kruchość naczyń krwionośnych

Gdy ściany naczyń krwionośnych nie są wystarczająco elastyczne, często pękają bez powodu. Wówczas tzw. pajączki mogą pojawić się na całym ciele: na nosie, policzkach, na kończynach dolnych, a także w obrębie białej części oka. Warto wiedzieć, że o kondycji naczyń krwionośnych decydują uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia, czynniki emocjonalne, schorzenia przewodu pokarmowego (np. uszkodzenie wątroby) czy nadciśnienie tętnicze.

Ważne

Pęknięte naczynko w oku a ciąża

Hormony ciążowe przyczyniają się do obrzęków w gałce ocznej, co może powodować nie tylko osłabienie wzroku ciężarnej, lecz także pękanie naczynek oczu.

Pęknięte naczynko w oku - zaburzenia krzepnięcia krwi

Wylew podspojówkowy może być objawem zaburzenia krzepnięcia krwi lub niedoboru witaminy K, która wspomaga funkcjonowanie białek niezbędnych do krzepnięcia krwi.

Pęknięte naczynko w oku - choroby ogólnoustrojowe

Cukrzyca to jedna z chorób, która istotnie wpływa na stan naczyń oczu. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania po cukrzycy: angiopatia cukrzycowa, która uszkadza naczynia oczu, i retinopatia, czyli uszkodzenia siatkówki związane z zaburzeniem funkcji naczyń oczu.

SPRAWDŹ>> Cukrzycowe problemy ze wzrokiem

Wylew podspojówkowy może być również objawem nadciśnienia tętniczego i miażdżycy - przy tych schorzeniach naczynia krwionośne zyskują nieprawidłową budowę i stają się kruche, co sprzyja ich pękaniu.

Pęknięte naczynko w oku - odwarstwienie siatkówki z przedarciem

Wynaczynienie w oku może wskazywać na wytworzenie się przedarcia - otworu w siatkówce oznaczającego początek odwarstwienia siatkówki. Do przedarciowego odwarstwienia siatkówki może dojść w wyniku urazu mechanicznego, któremu towarzyszy nadmierne przyleganie ciała szklistego do siatkówki.

NIE PRZEGAP: Wady wzroku, którym można zapobiec
Czy wiesz, jakie to badanie?
Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie