SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

2017-08-16 14:45

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują w wielu rodzajach: są soczewki jednodniowe, miesięczne, progresywne, kolorowe, powiększające oczy. Podpowiadamy, jak dobrać soczewki kontaktowe, jak je zakładać i pielęgnować.

Soczewki
Autor: Thinkstockphotos.com Soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą się uwolnić od okularów. Trzeba tylko wiedzieć, jak je odpowiednio pielęgnować.

Spis treści

  1. Soczewki kontaktowe a astygmatyzm. Jakie wady wzroku korygują soczewki?
  2. Soczewki kontaktowe twarde i miękkie
  3. Soczewki kontaktowe progresywne
  4. Soczewki kontaktowe kolorowe
  5. Jak zakładać soczewki kontaktowe?
  6. Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych
  7. Kto może nosić szkła kontaktowe, a kto nie? Sprawdź, co mówi specjalistka [WIDEO]
  8. Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?
  9. Dobieranie soczewek kontaktowych - u specjalisty
  10. Ile kosztują soczewki kontaktowe?
  11. Co z makijażem przy soczewkach?
  12. Żelazne zasady higieny przy zakładaniu szkieł kontaktowych
  13. Soczewki kontaktowe a zez
  14. Soczewki japońskie

Soczewki kontaktowe są przede wszystkim wygodne. Dzięki nim można intensywnie uprawiać sport, nie martwiąc się o spadające okulary. Poza tym soczewki kontaktowe zapewniają nieograniczone pole widzenia, bez zniekształceń. Nie musisz zwracać uwagi na pogodę – szkła kontaktowe nie zaparują! Ważny jest też aspekt estetyczny – bez okularów większość osób wygląda lepiej, ponadto dzięki soczewkom kolorowym można zmienić kolor swojej tęczówki. Soczewki kontaktowe pozwalają też nosić modne okulary przeciwsłoneczne.

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm. Jakie wady wzroku korygują soczewki?

Szkła kontaktowe korygują krótko- i dalekowzroczność, starczowzroczność (prezbiopię) oraz astygmatyzm. Soczewki systematycznej wymiany (jednodniowe, 2-tygodniowe, miesięczne) dostępne są w mocach od +6 do –12, soczewki kwartalne i roczne zamawiane indywidualnie – od +30 do –30.

Soczewki kontaktowe twarde i miękkie

Choć soczewki kontaktowe mają dużo zalet, pamiętaj, by zawsze mieć w zapasie (np. w razie choroby) zwykłe okulary.

Doborem szkieł kontaktowych zajmują się okuliści i optometryści. Soczewki miękkie są najpopularniejsze, wykonuje się je z polimeru zwanego hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Hydrożel w stanie suchym ma właściwości twardego tworzywa organicznego, a po uwodnieniu staje się miękki i elastyczny. Od stopnia uwodnienia i przepuszczalności powietrza (to oddzielne parametry) zależy rodzaj soczewek. Stopień uwodnienia w soczewkach miękkich waha się między 30 a 75 proc. W soczewkach hydrożelowych woda odpowiada za ilość przepuszczanego tlenu, w silikonowo-hydrożelowych nowej generacji – silikon. Istnieją soczewki kontaktowe miękkie korekcyjne, lecznicze (używane jako opatrunek) i kosmetyczne (służą do zmiany koloru i wyglądu tęczówki, mogą jednocześnie spełniać funkcję korekcyjną). Można je też podzielić ze względu na tryb noszenia: w systemie dziennym (zdejmowane na noc), w systemie elastycznym (okazjonalnie można w nich spać) i do ciągłego noszenia (bez zdejmowania np. przez 30 dni).

Soczewki twarde produkuje się z tworzywa organicznego o wysokiej tlenoprzepuszczalności. Są one trwalsze i mają mniejszą średnicę niż soczewki miękkie. Niestety, mają one też wadę: oczy długo się do nich przyzwyczajają.

Soczewki kontaktowe progresywne

Ten rodzaj soczewek polecany jest osobom powyżej 40 roku życia, których problemy ze wzrokiem wynikają z naturalnych procesów starzenia się. Działanie soczewek progresywnych polega na tym, że dostosowują się do odległości, z jakiej patrzymy na obiekt. Znika więc problem posiadania dwóch rodzajów okularów do czytania i do codziennego użytku, ponieważ soczewki progresywne zapewniają ostrość widzenia zarówno bliskich, jak i dalekich przedmiotów.

Jedyną wadą soczewek kontaktowych progresywnych może być to, że oczy muszą się do nich przyzwyczaić. Na początku widzenie może być nieostre, a obraz powielać się. Adaptacja do nowych szkieł może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni. Jeśli jednak po 2 tygodniach dyskomfort dalej jest odczuwany, należy udać się do optyka.

Soczewki kontaktowe kolorowe

Na rynku dostępne są szkła kontaktowe w różnych kolorach - dzięki temu można podkreślić swój naturalny kolor oczu, zmienić go, a nawet optycznie powiększyć oczy. Moda na eksperymentowanie z kolorem tęczówek sprawiła, że takie soczewki noszą nawet osoby, które nie mają problemów ze wzrokiem.

Jaki efekt mogą dać kolorowe soczewki?

  • wzmocnienie naturalnego koloru,
  • zmiana koloru oczu,
  • powiększenie oczu - na powierzchni takich soczewek narysowany jest delikatny okrąg, który optycznie zwiększa powierzchnię tęczówki i oczy wydają się większe,
  • pogłębienie spojrzenia - soczewki zarówno wzmacniają kolor tęczówki, jak i zwiększają kontrast, dzięki czemu spojrzenie nabiera wyrazistości.

Warto dodać, że dostępne są także szkła kontaktowe z rozmaitymi wzorami, np. nadające wygląd czerwonych oczu, przekrwionych gałek ocznych, zwężonej źrenicy, z krzyżykami, szachownicami itp., jednak nie są polecane osobom z wadami wzroku.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

W trakcie pierwszej wizyty próbne soczewki zakłada specjalista. Po 15 minutach pyta, czy nie uwierają, czy są wyczuwalne. Jeśli czujesz dyskomfort, spróbuj innego typu. Podczas tej wizyty specjalista uczy zakładać szkła kontaktowe.

Oto prosta instrukcja zakładania soczewek:

Zaczynaj zawsze od prawego oka. Wyjmij soczewkę z opakowania opuszką palca. Podnieś ją na wysokość oczu, sprawdź, czy nie jest wywinięta – powinna mieć półkolisty kształt. Podciągnij lekko górną powiekę, a dolną odciągnij w dół. Palcem wskazującym połóż soczewkę na oku, potem zabierz palce i zamrugaj. Aby ją zdjąć, ściągnij ją lekko do dołu i „uszczypnij ” kciukiem i palcem wskazującym.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Zaledwie kilka procent ludzi ma wyraźne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Należą do nich: czynne infekcje, zespół suchego oka, cukrzyca typu 2, a także bariery psychiczne – strach przed włożeniem soczewki do oka.

Kto może nosić szkła kontaktowe, a kto nie? Sprawdź, co mówi specjalistka [WIDEO]

Magdalena Sadowska, optometrysta wyjaśnia, dla kogo noszenie soczewek może być niewskazane.

Źródło: x-news, Dzień Dobry TVN

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Pielęgnacja soczewek kontaktowych nie jest wcale czasochłonna. Soczewki jednodniowe wieczorem po prostu wyrzucasz. Jeśli zdecydujesz się na soczewki systematycznej wymiany, co wieczór musisz je wyczyścić i zdezynfekować. Wystarczy do tego jeden płyn wielofunkcyjny zalecony przez okulistę. Czyszczenie soczewek jest proste: soczewkę umieść w zagłębieniu dłoni, wlej kilka kropli płynu i delikatnie pocieraj ją palcem. To samo powtórz z drugą, a następnie włóż każdą z nich do pojemniczka wypełnionego świeżym płynem. Warto zawsze nosić przy sobie specjalne krople nawilżające do oczu – nawilżają oczy, zmniejszają podrażnienia spowodowane przez pyłki, kurz i suche powietrze.

Ważne
  • Z amerykańskich badań przeprowadzonych przez Roper Starch Worldwide wynika, iż około 60 procent osób korzystających z soczewek uważa, że ich samoocena jest dużo wyższa niż wtedy, gdy nosili okpary. Większość czuje się pewniej i nie ma kompleksów.
  • 9 na 10 Europejczyków uprawiających sport w soczewkach twierdzi, że zapewniają one lepszą ostrość widzenia.
  • W USA aż 15 procent społeczeństwa stosuje szkła kontaktowe jako sposób na korekcję wad wzroku.
  • Nowoczesne soczewki kontaktowe posiadają wbudowany filtr chroniący przez szkodliwym promieniowaniem ptrafioletowym, (odpowiedzialnym m.in. za zaćmę). Soczewki z filtrem UV zatrzymują ponad 97 proc. promieniowania UVB i ponad 82 proc. promieniowania UVA.
  • Brytyjscy naukowcy przekonują, iż najnowsza generacja soczewek kontaktowych ma właściwości obniżające ryzyko infekcji oczu. Ci, którzy chcą również spać w soczewkach, powinni zakładać silikonowo-hydrożelowe szkła kontaktowe, które pięciokrotnie zmniejszają ryzyko zakażenia, w porównaniu do hydrożelowych.

Dobieranie soczewek kontaktowych - u specjalisty

Pierwsze szkła kontaktowe dobieraj tylko i wyłącznie u okulisty. Każdorazowa zmiana soczewek na inny typ musi być również konsultowana. W trakcie pierwszej wizyty specjalista przeprowadza badanie kwalifikacyjne, dobiera odpowiedni rodzaj soczewek, a także uczy, jak je zakładać i jak o nie dbać. Ustala również, kiedy zgłosić się na kolejną wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy soczewki dobrze się noszą i nie odczuwasz suchości oczu. Jeśli wszystko jest w porządku, na badania zgłaszaj się w wyznaczonym przez specjalistę rytmie (zwykle co 6–12 miesięcy). Poza tym niezwłocznie idź do okulisty, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie oczu.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Soczewki nie są drogie, czasem opłacają się bardziej niż okulary. Najlepsze, choć najdroższe, są te do codziennej wymiany, im dłuższy czas użytkowania soczewek, tym wychodzi taniej. Oczywiście cena nie może być decydującym kryterium. Do kosztów trzeba doliczyć też płyny do pielęgnacji i krople do oczu. Kiedy już dobierzesz szkła kontaktowe u specjalisty, kolejne pary możesz kupować w salonach optycznych lub w sklepach internetowych, gdzie ceny są znacznie niższe. Pamiętaj tylko o regularnych kontrolnych wizytach u specjalisty.

Co z makijażem przy soczewkach?

Nosząc soczewki, nie musisz rezygnować z malowania oczu, trzeba tylko przestrzegać zasady: robić makijaż, gdy soczewka jest w oku. Inaczej mówiąc, zachowaj kolejność: najpierw załóż soczewki, potem zrób makijaż, przed demakijażem zdejmij soczewki. Antyalergiczne tusze czy kredki nie są konieczne (choć producenci soczewek i płynów je zalecają). Używając kosmetyków w sprayu (lakieru do włosów, dezodorantu), zamknij oczy lub stosuj je przed założeniem soczewek.

Ważne

Żelazne zasady higieny przy zakładaniu szkieł kontaktowych

  • Przed dotknięciem soczewek kontaktowych myj ręce, dokładnie je płucz z mydła, a następnie wycieraj ręcznikiem niepozostawiającym pyłków ani włókienek.
  • Pojemniczek na soczewki po każdym użyciu musi zostać wypłukany płynem i zostawiony do wyschnięcia.
  • Nie używaj przeterminowanych płynów ani nie dotykaj zakończenia butelki z płynem.
  • Pod żadnym pozorem nie przekraczaj zaleconego czasu noszenia soczewek. Jeśli przed jego upływem pogarsza się komfort używania soczewek, przykleją się do nich zanieczyszczenia lub soczewka uszkodzi się – sięgnij po nową parę.
  • Nigdy nie używaj do zwilżania i płukania soczewek śliny, wody czy jakichkolwiek innych cieczy – wyłącznie płynu.
  • Nie dotykaj soczewek paznokciami ani pęsetą.

Soczewki kontaktowe a zez

Najnowsze badania pokazują, że szkła kontaktowe doskonale sprawdzają się przy takich wadach wzroku jak astygmatyzm czy zez. W przypadku astygmatyzmu soczewki sprawnie ćwiczą oko i znacznie korygują wadę. Jak się okazuje soczewki doskonale radzą sobie również z zezem, choć do niedawna uważano, że zeza skorygować mogą jedynie odpowiednie okulary. Okazuje się jednak, że soczewki kontaktowe zapewniają bardzo zbliżony wpływ na ustawienie oczu jak okulary. Należy jednak pamiętać, że wartości soczewek kontaktowych muszą być zmodyfikowane w stosunku do okularów: wyższe w nadwzroczności i niższe w krótkowzroczności. Do obliczania mocy soczewek kontaktowych służą odpowiednie tabele. W przypadku korekty soczewkami zeza u dzieci powinny one zaczekać do ukończenia 10 roku życia. Do tego czasu wskazane są okulary korekcyjne.

Soczewki japońskie

Ostatnio głośno jest o tzw. soczewkach japońskich, które nie tylko zmieniają kolor oka, ale i powodują, iż wydaje się ono ciemne i szerokie (typ azjatycki). Specjaliści spierają się jednak czy soczewki te są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza, że nie mają one działania korygującego. Pytanie – czy oprócz "efektu lalki" nie obciążają dodatkowo oka.

miesięcznik "Zdrowie"