Rak jądra [Porada eksperta]

2013-04-06 13:14 Adam Zakościelny

Pod koniec grudnia wykryłem narośl na prawym jądrze. Poszedłem do lekarza, który zrobił usg i zlecił badania. Wyszły HCG-5 i AFP-1,6 - powiedział do "usunięcia i chemia". Czy HCG nie może być tak duże ponieważ dziennie 4 godziny uprawiam sport? Ostatnio miałem też wysoki poziom żelaza, czy ono nie mogło odłożyć się w tkance?

Poziom markerów nie zawsze jest podniesiony w guzach jądra - jest to uzależnione od typu histopatologicznego guza. Najistotniesze przy decyzji o usunięciu jadra jest badanie lekarskie oraz obraz USG. O koniecznosci zastosowania uzupełniającej chemioterapii można decydować dopiero po badaniu histopatologicznym usuniętego jadra, określeniu poziomu markerów po zabiegu, ocenie wezłów chłonnych zaotrzewnowych w badaniach obrazowych - najlepiej tomografia komputerowa. Zebranie tych wszystkich wyników pozwala na określenie stopnia zaawansowania choroby i dopiero na tej podstawie można rozmawiać o kwalifikacji do dalszego leczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Adam Zakościelny

Klinika Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie, ZZOZP Gabinet konsultacji onkologicznej (bez zabiegów), Warszawa, ul. Nowolipie 31.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE