Guz pecherza moczowego [Porada eksperta]

2013-04-08 15:23 Adam Zakościelny

Czy istnieje inna poza cystoskopią metoda na zbadanie czy brodawczak powrócił? Czy USG w połączeniu z cytologią osadu moczu wystarcza? Jeżeli te dwa badania nie wykażą żadnych zmian, to czy konieczna jest kolejna cystoskopia?

Badanie cytologiczne osadu moczu oraz USG mogą być pomocne w ocenie możliwości wznowy guza pęcherza moczowego, ale niestety ich czułość ma pewne ograniczenia. Skuteczność wykrywania zmian na podstawie cytologii osadu moczu zależy od histologicznej "dojrzałości nowotworu" i ma większą wartość w bardziej agresywnych postaciach guza. Nie wiem, jakie rozpoznanie postawiono u Pana. Cystoskopia jest nadal złotym standartem w obserwacji pacjentów po resekcji guza pęcherza moczowego. Jest to badanie niekiedy bolesne, ale wykonywane przez doświadczonego urologa giętkim cystoskopem jest praktycznie bezbolesne i daje dużo większą pewność, że nie ma wznowy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Adam Zakościelny

Klinika Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie, ZZOZP Gabinet konsultacji onkologicznej (bez zabiegów), Warszawa, ul. Nowolipie 31.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE