Guz pecherza moczowego [Porada eksperta]

2013-04-08 15:23

Czy istnieje inna poza cystoskopią metoda na zbadanie czy brodawczak powrócił? Czy USG w połączeniu z cytologią osadu moczu wystarcza? Jeżeli te dwa badania nie wykażą żadnych zmian, to czy konieczna jest kolejna cystoskopia?

Badanie cytologiczne osadu moczu oraz USG mogą być pomocne w ocenie możliwości wznowy guza pęcherza moczowego, ale niestety ich czułość ma pewne ograniczenia. Skuteczność wykrywania zmian na podstawie cytologii osadu moczu zależy od histologicznej "dojrzałości nowotworu" i ma większą wartość w bardziej agresywnych postaciach guza. Nie wiem, jakie rozpoznanie postawiono u Pana. Cystoskopia jest nadal złotym standartem w obserwacji pacjentów po resekcji guza pęcherza moczowego. Jest to badanie niekiedy bolesne, ale wykonywane przez doświadczonego urologa giętkim cystoskopem jest praktycznie bezbolesne i daje dużo większą pewność, że nie ma wznowy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Adam Zakościelny

Klinika Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie, ZZOZP Gabinet konsultacji onkologicznej (bez zabiegów), Warszawa, ul. Nowolipie 31.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.