Zanik miesiączki po odchudzaniu [Porada eksperta]

2009-02-10 10:37
Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Mam 14 lat i poważny problem z miesiączką. Moje problemy zaczęły się gdy schudłam i wiem, że dlatego nie mam teraz okresu. Jednak zaczęłam się już normalnie odżywiać, jem wszystkie potrzebne dla mojego organizmu składniki (mięso, białko, witaminy itd.). Ostatnio nawet trochę przytyłam. Wiem, że zachwiałam swój układ hormonalny i zdaje sobie sprawę z tego, czym to może grozić. Nigdy jeszcze nie byłam w gabinecie ginekologicznym i boję się tej wizyty, chyba jeszcze nie jestem na to gotowa, dlatego najpierw postanowiłam zwrócić się do Pana z prośbą o podpowiedź, co mam robić. Wiem też, że lekarz może mi przepisać hormony,a bardzo nie chcę ich brać, bo wiem, że po nich bardzo się tyje. Czy myśli Pan, że okres sam wróci??? Tak bardzo się boję. Proszę mi powiedzieć co mam robić w tej sytuacji.

Szanowna Pani, ma Pani rację, że brak miesiączkowania może być wynikiem zaburzeń hormonalnych powstałych na skutek utraty wagi. Proszę odczekać 3 miesiące, jeżeli miesiączka nie wróci, konieczna będzie wizyta ginekologiczna, ew. badania hormonalne. Tymczasem proszę dbać o siebie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Michał Barwijuk

Asystent w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSW w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTGP), członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik laserowych w ginekologii estetycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie(USA).

Na co dzień operuje i asystuje przy najbardziej skomplikowanych zabiegach ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, wykonuje również małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej, przywracając funkcjonalność i estetykę stref intymnych. Szkoli lekarzy z technik laserowych, karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego w ginekologii plastycznej i estetycznej oraz z technik operacyjnych w ginekologii plastycznej. Od 2016 roku prowadzi pierwszy w Polsce kurs z ginekologii plastycznej na preparatach nieutrwalonych w ramach zajęć praktycznych w centrum edukacji medycznej CEMED.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.