Nadżerka a ciąża [Porada eksperta]

2017-02-16 18:32
Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Dzień dobry, kilka lat temu zdiagnozowano u mnie nadżerkę (ta ani nie nacieka, nie mam upławów ani innych nieprzyjemnych objawów), ginekolog z pobliskiej przychodni stwierdził, że jest bardzo groźne stadium przednowotworowe i długo leczył mnie coraz to nowymi globulkami. Zmęczona przeciągającym się leczeniem, zdecydowałam się na prywatna konsultację, podczas której pani dr potwierdziła nadżerkę, jednak jest to naturalna cecha budowy narządu i dopóki nie ma niepokojących objawów można z nią żyć spokojnie. Dodam, że regularna cytologia pokazuje, że wszystko jest w normie. Ze względu na bezskuteczne starania o dziecko (trwające już kilkanaście miesięcy) zaczęłam się zastanawiać, czy nadżerka może być potencjalną przyczyną takiego stanu rzeczy. Kontrola TSH i hormonów płciowych w normie. Budowa narządu rodnego też bez uwag, cykle dość regularne, monitorowana owulacja (obserwacje, pomiar temperatury, testy owulacyjne itd.).

Nadżerka nie ma wpływu na zajście w ciążę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Michał Barwijuk

Asystent w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSW w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTGP), członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik laserowych w ginekologii estetycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie(USA).

Na co dzień operuje i asystuje przy najbardziej skomplikowanych zabiegach ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, wykonuje również małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej, przywracając funkcjonalność i estetykę stref intymnych. Szkoli lekarzy z technik laserowych, karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego w ginekologii plastycznej i estetycznej oraz z technik operacyjnych w ginekologii plastycznej. Od 2016 roku prowadzi pierwszy w Polsce kurs z ginekologii plastycznej na preparatach nieutrwalonych w ramach zajęć praktycznych w centrum edukacji medycznej CEMED.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.