Klimakterium - problem z HTZ [Porada eksperta]

2017-02-16 14:02
Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Witam, dwa miesiące temu byłam z wizytą u ginekologa, porozmawiać na temat klimakterium, ewentualnie, jak będzie konieczność, o terapii zastępczej. Ostatnią miesiączkę miałam w sierpniu 2016 r., po zrobieniu stosownych badań otrzymałam terapię hormonalną SYSTEN-SEGUI (plastry system 50 i systen conti) .Podaję wyniki moich badań FSH (L65) -16,06 PROGESTERON-0,21 PROLAKTYNA-13.20 ESTRADIOL-155.50. Moje pytanie jest następujące: czy ta terapia jest rzeczywiście konieczna? Plastry przyklejam już trzeci tydzień, co cztery dni od paru dni budzę się w nocy z uczuciem palenia i nie mogę zasnąć, poza tym jestem rozdrażniona, czuję niepokój, do końca jednej serii zostały mi jeszcze trzy sztuki. Co mam robić?

Szanowna Pani, jeżeli czuje Pani dyskomfort lub objawy niepożądane przy w.w. terapii hormonalnej, proszę umówić się na konsultację do ginekologa, który dobierze inne rozwiązanie. Terapia zastępcza nie jest konieczna, jednak ułatwia w znacznym stopniu funkcjonowanie i przejście w okres klimakterium.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Michał Barwijuk

Asystent w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSW w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTGP), członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik laserowych w ginekologii estetycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie(USA).

Na co dzień operuje i asystuje przy najbardziej skomplikowanych zabiegach ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, wykonuje również małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej, przywracając funkcjonalność i estetykę stref intymnych. Szkoli lekarzy z technik laserowych, karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego w ginekologii plastycznej i estetycznej oraz z technik operacyjnych w ginekologii plastycznej. Od 2016 roku prowadzi pierwszy w Polsce kurs z ginekologii plastycznej na preparatach nieutrwalonych w ramach zajęć praktycznych w centrum edukacji medycznej CEMED.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.