System Bethesda - jak interpretować [Porada eksperta]

2009-02-10 10:37
Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Ostatnio w ramach akcji profilaktycznej przeciw rakowi szyjki macicy zrobiłam sobie badanie cytologiczne, dostałam wynik stwierdzający: AI, BI, CIb, II wg systemu Bethesda, pałeczki Hemophilus vag. w tle rozmazu i zmiany zapalne w pojedynczych komórkach. Bardzo proszę o zinterpretowanie dla mnie tego wyniku, gdyż w internecie naczytałam się już dużo o systemie Bethesda, ale nie mogę znaleźć artykułu podającego dokładne objaśnienie symboliki systemu. Jestem bardzo zdenerwowana i zmartwiona, gdyż niedawno moja mama zmarła na raka szyjki macicy a wizytę w ginekologa mam dopiero za miesiąc.

Szanowna Pani, najprawdopodobniej nastąpił błąd w wyniku. II grupa jest z pewnością określona według Papsanikolau i jest to wynik poprawny, aczkolwiek występuje waginosa, a więc stan zapalny pochwy, który należy przeleczyć, a następnie powtórzyć wynik cytologii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Michał Barwijuk

Asystent w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSW w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTGP), członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik laserowych w ginekologii estetycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie(USA).

Na co dzień operuje i asystuje przy najbardziej skomplikowanych zabiegach ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, wykonuje również małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej, przywracając funkcjonalność i estetykę stref intymnych. Szkoli lekarzy z technik laserowych, karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego w ginekologii plastycznej i estetycznej oraz z technik operacyjnych w ginekologii plastycznej. Od 2016 roku prowadzi pierwszy w Polsce kurs z ginekologii plastycznej na preparatach nieutrwalonych w ramach zajęć praktycznych w centrum edukacji medycznej CEMED.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.