Włókniak na sutku [Porada eksperta]

2009-02-10 10:38
Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Dzień Dobry! Na sutku lewej piersi mam włókniaka. Czy powinnam go usunąć? Nie mam jeszcze dzieci a gdzieś czytałam, że często drażniony może przeistoczyć się w nowotwór złośliwy. Co więc będzie z karmieniem piersią? Dodam, że czasem (acz rzadko) wycieka z niego przezroczysty płyn, a ostatnio pobolewa mnie ta pierś. Proszę o radę, i o podpowiedź do jakiego specjalisty powinnam się najpierw udać jeśli będę chciała go usunąć - dermatologa, ginekologa, chirurga? I czy mam przerwać przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych? Z góry dziękuję za odpowiedź Katarzyna

Szanowna Pani, radzę w pierwszej kolejności wykonać usg piersi, na przykład u nas klinice u dr Lisowskiej, w zależności od wyniku badania udać się do onkologa lub chirurga, w celu usunięcia zmiany lub wdrożenia leczenia. Onkolog najlepiej oceni, czy wycięcie jest konieczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Michał Barwijuk

Asystent w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSW w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTGP), członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik laserowych w ginekologii estetycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie(USA).

Na co dzień operuje i asystuje przy najbardziej skomplikowanych zabiegach ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, wykonuje również małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej, przywracając funkcjonalność i estetykę stref intymnych. Szkoli lekarzy z technik laserowych, karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego w ginekologii plastycznej i estetycznej oraz z technik operacyjnych w ginekologii plastycznej. Od 2016 roku prowadzi pierwszy w Polsce kurs z ginekologii plastycznej na preparatach nieutrwalonych w ramach zajęć praktycznych w centrum edukacji medycznej CEMED.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.