Oddawanie stolca po operacji usunięcia mięśniaka macicy [Porada eksperta]

2009-02-10 10:37
Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Jestem 3 tygodnie po usunięciu mięśniaka macicy - 90x75x71 mm. Mięśniak usunięty został przez jamę brzuszną sp. Cohena, a następnie wyłuszczony. Ogólnie czuję się bardzo dobrze i wszystkie czynności życiowe wróciły do normy. Jedynie codzienne oddawanie stolca przynosi mi sporo bólu. Dodam, że mam 30 lat i dotąd byłam okazem zdrowia - "jednostką bezproblemową". Jestem świadoma faktu iż rany wewnętrzne nadal się goją. Chciałabym jednak wiedzieć do kiedy taki stan rzeczy traktować jako normę a po jakim czasie powinnam udać się do lekarza?

Szanowna Pani, jeżeli usunięta zmiana znajdowała się w tylnej ścianie i mimo bólu nauczyła się Pani oddawać stolec, to w efekcie może się pojawiać ból lub dyskomfort po jej usunięciu. Proszę o 2-3 tygodnie cierpliwości i zastosowanie diety lekkostrawnej. Jeżeli po tym czasie nie zauważy Pani poprawy lub ból zacznie się nasilać proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Michał Barwijuk

Asystent w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSW w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTGP), członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik laserowych w ginekologii estetycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie(USA).

Na co dzień operuje i asystuje przy najbardziej skomplikowanych zabiegach ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, wykonuje również małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej, przywracając funkcjonalność i estetykę stref intymnych. Szkoli lekarzy z technik laserowych, karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego w ginekologii plastycznej i estetycznej oraz z technik operacyjnych w ginekologii plastycznej. Od 2016 roku prowadzi pierwszy w Polsce kurs z ginekologii plastycznej na preparatach nieutrwalonych w ramach zajęć praktycznych w centrum edukacji medycznej CEMED.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.