Nadmierne owłosienie [Porada eksperta]

2009-02-10 10:37
Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Mam 32 lata urodziłam 1 dziecko - ma 9 lat. Moim problemem jest nadmierne owłosienie, szczególnie na twarzy. Brałam przez jakiś czas Diane 35, ale nie widziałam szczególnych rezultatów. 6 miesięcy temu zaczęłam ją brać ponownie, ale odstawiłam ,bo miałam plamienia i przytyłam. Jak dotąd ginekolodzy, do których chodziłam nie przejmowali się za bardzo moim problemem. Dla mnie staje się to bardzo krępujące. Używam plastrów do depilacji, ale chciałabym używać tabletek antykoncepcyjnych, tylko nie wiem jakich. Może powinnam zrobić jakieś badania hormonalne? Ostatnio zauważyłam że moje miesiączki są znacznie krótsze i skąpsze.

Szanowna Pani, w celu ustalenia problemu hirsutyzmu, o którym Pani pisze wskazane jest wykonanie szczegółowych badań hormonalnych. Polecam umówienie się na konsultacje do ginekologa endokrynologa, który w sposób całościowy otoczy Panią opieką. Polecam dr Ewę Juchnicką, która pracuje w naszej klinice Medifem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr Michał Barwijuk

Asystent w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala MSW w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTGP), członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGEiR).

Współorganizator szkoleń i wykładowca dla lekarzy z zakresu ginekologii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej. Organizator szkoleń i wykładowca z technik laserowych w ginekologii estetycznej. Ukończył prestiżowe szkolenie w Instytucie Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej na Florydzie(USA).

Na co dzień operuje i asystuje przy najbardziej skomplikowanych zabiegach ginekologii plastycznej i rekonstrukcyjnej, wykonuje również małoinwazyjne zabiegi ginekologii estetycznej, przywracając funkcjonalność i estetykę stref intymnych. Szkoli lekarzy z technik laserowych, karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego i kwasu hialuronowego w ginekologii plastycznej i estetycznej oraz z technik operacyjnych w ginekologii plastycznej. Od 2016 roku prowadzi pierwszy w Polsce kurs z ginekologii plastycznej na preparatach nieutrwalonych w ramach zajęć praktycznych w centrum edukacji medycznej CEMED.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.