Co na kaszel? Leki z apteki, które łagodzą kaszel
Leki z apteki, które łagodzą kaszel mogą hamować odruch kaszlowy lub wspomagać wykrztuszanie wydzieliny. To, jaki lek z apteki wybrać, zależy od tego, jaki rodzaj kaszlu ci dokucza. Sprawdź, co brać na kaszel, aby się go pozbyć?
Co na kaszel? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wszystko bowiem zależy od tego, o jaki kaszel pytamy. Leki z apteki, które łagodzą kaszel mogą go hamować lub stymulować do wykrztuszania wydzieliny. Zobacz, jakie leki z apteki wybrać na kaszel suchy, a jakie na mokry?
Spis treści:
- Leki na kaszel a rodzaj kaszlu
- Leki na kaszel suchy: syropy, zioła, homeopatia
- Leki na kaszel mokry: tabletki i syropy mukolityczne
- Co warto wiedzieć o syropach na kaszel?
- Co zażywać, gdy kaszel jest uciążliwy?
Leki na kaszel a rodzaj kaszlu
Kaszel to nasz sojusznik w walce z przeziębieniem. Podczas kasłania z organizmu są usuwane, próbujące nas zainfekować drobnoustroje, dlatego nie jest wskazane tłumienie kaszlu za wszelką cenę.
Jeśli infekcja na początkowym etapie powoduje kaszel suchy, to możemy go hamować, zwłaszcza w nocy, gdy ataki kaszlu są meczące. Jednak potem warto wspomagać organizm syropami przyspieszającymi produkcje wydzieliny.
Chodzi o to, żeby kaszel jak najszybciej zamienił się w kaszel mokry. Wtedy konieczne jest wspomaganie wykrztuszania, by jak najszybciej pozbyć się wydzieliny, w której mogą bytować drobnoustroje.
Leki na kaszel suchy: syropy, zioła, homeopatia
Przy kaszlu suchym przede wszystkim trzeba zadbać o nawilżenie błon śluzowych, zarówno pijąc sporo płynów (ale nie herbaty, które je wysusza) jak i nawilżając powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Warto sięgnąć po syropy na suchy kaszel z dekstrometorfanem, wyciągiem z tymianku, a także syropy homeopatyczne (np. z wyciągiem z drosery) i domowy syrop z cebuli, który przygotowuje się z plastrów cebuli zasypanych cukrem.
Lekarze i farmaceuci polecają także domowe syropy na kaszel, np. syrop sosnowy i preparaty z propolisem (kitem pszczelim). Na noc, by ataki suchego kaszlu nie uniemożliwiały spania, można zastosować syrop z dekstrometorfanem lub kodeiną.
Leki na kaszel mokry: tabletki i syropy mukolityczne
W przypadku kaszlu mokrego trzeba rozrzedzać wydzielinę z gardła i oskrzeli oraz ułatwiać jej odkrztuszanie. Czas na zastosowanie leków mukolitycznych, które często mają również działanie przeciwzapalne. Zmniejszają gęstość i lepkość wydzieliny oraz poprawiają działanie rzęsek transportujących wydzielinę ku jamie ustnej.
Mukolityki oczyszczają oskrzela i przez to łagodzą kaszel. Trzeba jednak pamiętać, by tabletek i syropów mukolitycznych nie zażywać po godzinie 17.00. oraz, że podczas brania takich leków należy dostarczyć sobie przynajmniej 2 litry płynów dziennie.
Leki mukolityczne zawierają: ambroksol, bromheksydyną, karbocysteinę i acetylocysteinę. Na mokry kaszel stosuje się także leki, które wzmagają wydzielanie śluzu oskrzelowego, by skuteczniej usunąć wirusy i ich pozostałości. Należą do nich syropy z wyciągami z pierwiosnka, babki lancetowatej, lukrecji i bluszczu.
Kaszel mokry warto wspomóc preparatami leczniczymi, które rozrzedzają śluz, ułatwiając jego odkrztuszanie i usuwanie [1]. Szybkie usunięcie z organizmu drobnoustrojów znajdujących się w wydzielinie hamuje rozprzestrzenianie się infekcji. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby lek działał przeciwzapalnie.
Nowość Soledum forte® rozrzedza wydzielinę, korzystnie wpływa na układ śluzowo-rzęskowy, co ułatwia transport i usuwanie zalegającego śluzu. Działając przeciwzapalnie na drogi oddechowe, hamuje nadprodukcję wydzieliny oraz ułatwia oddychanie. Dzięki temu infekcja może mieć łagodniejszy przebieg. Już po 4 dniach stosowania, Soledum® forte istotnie zmniejsza częstotliwość kaszlu [2].
Soledum® forte - w dawkach zalecanych przez producenta - nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Soledum® forte wskazany jest również w leczeniu ostrego zapalenia zatok.
[1] Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Rafał Krenke, Joanna Chorostowska-Wynimko, Marta Dąbrowska, Przemysław Bieńkowski, Magdalena Arcimowicz, Elżbieta M. Grabczak, Agnieszka Mastalerz-Migas
[2] Na podstawie badania klinicznego, 1,8-cyneol doprowadził do znaczącego zmniejszenia napadów kaszlu produktywnego po 4 dniach (p < 0,0001). J. Fischer, U. Dethlefsen, 2013, Efficacy of cyneole in patients suffering from acute bronchitis: a placebo-controlled double-blind trial
Co warto wiedzieć o syropach na kaszel?
- Syropy wytwarza się, rozpuszczając na zimno lub gorąco cukry albo alkohole wielowodorotlenowe w wodzie, wyciągach roślinnych, sokach, esencjach owocowych. Do syropów dodaje się też substancje smakowe, zapachowe i konserwujące.
- Nie należy ich popijać wodą ani herbatą, ale po ich zażyciu trzeba umyć zęby, bo zawarty w nich cukier przyczynia się do rozwoju próchnicy.
- Podając syropy, często stosuje się tzw. domowe miary. Można przyjąć, że łyżeczka do herbaty mieści ok. 5 ml syropu, a łyżka stołowa ok. 10 ml.
- Dzieciom chorym na fenyloketonurię nie wolno podawać syropów zawierających aspartam (sztuczny cukier).
- Syropów wykrztuśnych, zmuszających do odkasływania, nie należy podawać na noc (najpóźniej o godz. 17-18), bo kaszel będzie przerywał sen.
- Rodzice nastolatków powinni zwrócić uwagę, czy ich dzieci nie nadużywają syropów zawierających dekstrometofran. To środek pobudzający - jego częste zażywanie może być wstępem do uzależnienia od silniejszych substancji.
Polecany artykuł:
Co zażywać, gdy kaszel jest uciążliwy?
Czasem, przy meczącym kaszlu, który wywołuje uciążliwe ataki, stosuje się preparaty hamujące odruch kaszlowy. Najczęściej lekarze ordynują leki zawierające kodeinę i dekstrometorfan. Nie wszyscy jednak mogą te substancje przyjmować.
Wchodzą one bowiem w interakcje z lekami uspokajającymi i nasennymi (benzodiazepiny), z neuroleptykami oraz lekami przeciwdepresyjnymi. Wtedy trzeba sięgnąć po preparaty roślinne: syrop prawoślazowy, siemię lniane czy ziołową mieszankę, a z leków syntetycznych - lewodropropizynę.
Czytaj także: Kaszel w ciąży - jak sobie radzić z kaszlem w ciąży?
Kaszel mokry a suchy. Jak rozpoznać i jak leczyć?
Rodzaje kaszlu [WIDEO]
Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, jest odruchem mającym na celu oczyszczenie drzewa oddechowego z czegoś co w nim zalega. Jest więc ważnym elementem obrony organizmu. Dla lekarza bardzo ważna jest informacja o tym jakiego typu kaszel nam dolega. W zależności od rodzaju kaszlu inne też będzie jego leczenie.
*Soledum® forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum® forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.