Przeziębienie u dzieci: jak leczyć gorączkę, ból gardła, katar i kaszel u dziecka

2022-03-18 12:53

Błahe z pozoru przeziębienie u dzieci może skończyć się poważną chorobą, wymagającą kuracji antybiotykowej - np. zapaleniem ucha środkowego i migdałków. Ale infekcja może również przenieść się do krtani, tchawicy, oskrzeli, płuc dziecka.

Przeziębienie u dzieci: jak leczyć gorączkę, ból gardła, katar i kaszel u dziecka
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Przeziębienie u dzieci: sposoby na kaszel
 2. WIDEO: Ekspert radzi, jak postępować z kaszlącym dzieckiem
 3. Przeziębienie u dzieci: sposoby na gorączkę
 4. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka
 5. Przeziębienie u dzieci: sposoby na katar
Poradnik Zdrowie: kiedy iść do immunologa?

Najważniejsze, by interweniować już przy pierwszych objawach przeziębienia u dziecka. Dzięki temu mamy szansę nie tylko nie dopuścić do rozwoju choroby, ale też zmniejszymy ryzyko pojawienia się powikłań.

U kilkulatka choroba zwykle przebiega burzliwiej niż u dorosłego. Gorączka może sięgać nawet 40 st. C. Po 2-3 dobach temperatura spada, ale inne objawy utrzymują się jeszcze przez kilka dni. Natomiast kaszel mija czasem dopiero po dwóch tygodniach.

U niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia głównym objawem przeziębienia mogą być trudności z karmieniem: śluzówka nosa jest obrzęknięta, a to zmusza dziecko do oddychania przez usta.

Obniżanie temperatury u dzieci jest konieczne, gdy osiąga ona 38 st. C (u niemowlaków do 6. miesiąca życia - 37,5 st. C), dlatego że może ona spowodować drgawki (podatne na nie są tylko niektóre dzieci między 6. miesiącem a 4. rokiem życia). Drgawki nie są niebezpieczne dla życia i ustępują same, ale każde dziecko, u którego się pojawiły, musi być koniecznie zbadane przez lekarza.

Jeśli wystąpią drgawki - nie panikuj! Musisz zachować zimną krew, by pomóc dziecku. Przede wszystkim udrożnij drogi oddechowe, układając malucha na boku i lekko odchylając mu głowę do tyłu. Następnie wezwij lekarza. Jeśli pojawia się nadmiar śliny, usuwaj ją, by dziecko się nie zachłysnęło. Możesz przyłożyć do buzi pieluchę tetrową.

Po ustaniu drgawek koniecznie trzeba obniżyć temperaturę. Rozbierz malucha, do czoła przyłóż mu zimny kompres z kostek lodu zawiniętych w pieluchę lub z pieluchy zmoczonej w chłodnej wodzie i podaj środek na gorączkę w czopku. Większość pediatrów przepisuje dzieciom, które miały incydent drgawkowy, luminal w czopkach - środek przeciwdrgawkowy, uspokajający i przeciwwymiotny, który trzeba stale mieć w domu i przechowywać w lodówce, by w razie potrzeby móc go podać dziecku.

Ból gardła u dziecka najczęściej jest spowodowany wirusami, rzadziej ma podłoże bakteryjne. Równolegle z bólem pojawia się gorączka i osłabienie apetytu. Na złagodzenie bólu większym dzieciom można dać tabletki do ssania, mniejszym podaje się preparaty w postaci lizaków i delikatnych sprayów.

Przeziębienie u dzieci: sposoby na kaszel

 1. Pilnujemy, by dziecko nie biegało, ponieważ brak tchu pojawiający się po wysiłku może powodować napady kaszlu.
 2. Dbamy, by dużo piło. Można podawać mu wodę, herbatę, soki z warzyw i owoców. Nawodnienie sprzyja rozrzedzeniu wydzieliny zalegającej górne drogi oddechowe i ułatwia jej odkrztuszanie.
 3. Nawilżamy pokój dziecka. Pamiętajmy też, by pomieszczenie często wietrzyć, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.
 4. Jeśli maluch ma problemy z odkrztuszaniem, przekładamy go przez kolana i delikatnie poklepujemy po plecach. To pomaga oderwać się wydzielinie od oskrzeli. Jest szczególnie skuteczny, jeżeli wykonamy go ok. pół godziny po podaniu syropu wykrztuśnego.
 5. Po konsultacji z lekarzem można postawić bańki w celu pobudzenia odporności organizmu. Najwygodniejsze w użyciu i bezpieczne są bańki bezogniowe. Po przyłożeniu ich do skóry odsysa się powietrze za pomocą specjalnej pompki. Po 10 minutach bańki zdejmujemy, skórę smarujemy wazeliną lub kremem. Po zabiegu dziecko musi poleżeć w łóżku.

  WIDEO: Ekspert radzi, jak postępować z kaszlącym dzieckiem

  Kaszel u małych dzieci

  Przeziębienie u dzieci: sposoby na gorączkę

  1. Rozbieramy je, by umożliwić utratę ciepła przez skórę. Kładziemy do łóżka i okrywamy cienkim, bawełnianym prześcieradłem. Do czoła przykładamy zimny kompres.
  2. Gdy po 15-20 minutach temperatura nie spada, podajemy środek przeciwgorączkowy (np. syrop lub czopki).
  3. Przy wysokiej gorączce (powyżej 38,5 st. C) warto dodatkowo zastosować kąpiel ochładzającą lub przetrzeć ciało dziecka wilgotną myjką. Kąpiel ochładzająca. Do wanny nalewamy wodę mającą ok. 38 st. C, wkładamy malca i powoli dolewamy zimnej, by temperatura  wody obniżyła się o 1 st. C. Gdy na skórze dziecka pojawi się tzw. gęsia skórka, wyjmujemy je z wanny, delikatnie wycieramy ręcznikiem, ubieramy w przewiewną piżamkę i kładziemy do łóżka.Wilgotna myjka. Wokół leżącego w łóżku dziecka rozkładamy ręczniki. Do miski lub wiaderka nalewamy letniej wody. Zanurzamy w niej frotową myjkę, lekko wyciskamy (woda powinna z niej kapać) i zaczynając od głowy, przecieramy ciało malucha. Po 5-10 minutach mierzymy temperaturę. Zabieg przerywamy, gdy gorączka spadnie.
  4. Podajemy dziecku dużo płynów, najlepiej bogatych w wit. C, np. rozcieńczonych wodą soków owocowych. Gorączkujący organizm bardzo się poci, a wtedy łatwo o odwodnienie.
  5. Dbamy, by pościel w łóżku była świeża i z delikatnych, miękkich tkanin (bawełny, flaneli). Skóra gorączkującego dziecka staje się bardzo wrażliwa i nie powinna być dodatkowo drażniona.
  6. Jeśli dziecko zaśnie, sprawdzamy, czy jest okryte i czy temperatura ciała nie podwyższa się, oraz zmieniamy piżamkę, gdy jest przepocona.
  7. Nie zapominamy o wietrzeniu pokoju, nawet jeśli na zewnątrz jest zimno. Bogate w tlen powietrze pomaga.

   5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

   5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

   Przeziębienie u dzieci: sposoby na katar

   1. Niemowlę często układamy na brzuchu, bo wtedy wydzielina nie spływa do płuc i oddychanie staje się łatwiejsze. Starszemu dziecku na noc możemy podłożyć pod plecy kilka poduszek, by spało w pozycji półleżącej.
   2. Dbamy, by pomieszczenie było dobrze nawilżone. Jeśli nie mamy nawilżacza, rozwieszamy w pokoju ręczniki frotte zmoczone w chłodnej wodzie. Nie kładziemy ich jednak na kaloryferze, ponieważ nawilżamy wtedy (na dodatek na krótko) tylko okolice okna. Można też na poręczach łóżeczka zawiesić mokre pieluchy.
   3. Robimy inhalacje pomagające dziecku oddychać i oczyszczające drogi oddechowe. Do garnka z gorącą wodą (ale jej para nie może parzyć) wpuszczamy kilka kropli olejku, np. miętowego, mentolowego, eukaliptusowego. Wydzielającą się parę z olejkami dziecko powinno wdychać około 10 min. Olejkami można też skropić (1-2 kroplami) piżamkę dziecka, róg poduszki, wilgotną pieluchę zawieszoną przy łóżku.Olejki eteryczne są substancjami bardzo skondensowanymi, dlatego mogą uczulać nawet te dzieci, które nie mają alergii.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza