Apteczka na wyjazd (podróżna). Jakie leki wziąć na wakacje?

2008-02-29 10:34 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Apteczka na wyjazd (podróżna) jest niezbędna podczas wakacyjnego odpoczynku. Nawet najbardziej wymarzona podróż może się stać koszmarem, jeśli pod ręką nie będziesz mieć kawałka plastra z opatrunkiem czy leku na żołądek. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w apteczce na wyjazd i jakie leki wziąć na wakacje.

Apteczka na wyjazd (podróżna) powinna znaleźć się w bagażu każdego urlopowicza. Powinna zawierać podstawowe leki, które trzeba wziąć na wakacje, i środki opatrunkowe. Pomogą w dolegliwościach, które często przydarzają się w drodze, zwłaszcza latem. Łatwo wtedy o poparzenie słońcem, zatrucia pokarmowe, chorobę lokomocyjną. Czasem boli gardło, mamy gorączkę i opuchnięte nogi. Jeśli zaczniesz działać szybko (przy pierwszych objawach), możesz np. zatrzymać rozwój infekcji i nie będzie trzeba stosować innych, kosztowniejszych preparatów. Osoby przewlekle chore nie powinny się ruszać z domu bez kompletu swoich leków.

Apteczka - biegunka podróżnych

Biegunka może być spowodowana zmianą klimatu, wody, jedzenia. W takich sytuacjach pomoże tabletka Imodium, Smecta (proszek do rozpuszczenia w wodzie) lub 1-20 tabletek węgla. Węgiel można rozkruszyć i rozpuścić w wodzie.

 • Pierwsza pomoc

Osoba cierpiąca z powodu biegunki musi dużo pić, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Można podawać też lekko ciepłą, słabą i niesłodką herbatę, rumianek lub miętę. Chory powinien leżeć w chłodnym miejscu. Wróci do zdrowia, gdy kilka godzin pośpi.

 • Uwaga

Gdy weźmiesz węgiel, działanie innych leków zostanie zneutralizowane.

Sprawdź także: Co powinno znajdować się w samochodowej apteczce podczas wyjazdu na wczasy?

Apteczka - potłuczenia, skręcenia i zwichnięcia

Mogą się przydarzyć podczas marszu, upadku lub zajęć sportowych. Zazwyczaj są to urazy dość bolesne, ale niegroźne. Podczas upadku czy uderzenia urazowi ulegają drobne naczynia podskórne.

 • Pierwsza pomoc

Przy stłuczeniach najpierw przykładamy zimny kompres. Stłuczoną rękę lub stopę należy ułożyć powyżej serca, aby zmniejszyć krwawienie podskórne. Po upływie doby przykładamy ciepły wilgotny kompres, aby doszło do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co sprzyja gojeniu.
Skręcenie to uszkodzenie więzadeł stawowych, które w wyniku urazu ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu. Towarzyszy temu ból, obrzęk, wokół stawu pojawia się sinoczerwone przebarwienie, które świadczy o wewnętrznym wylewie. Przyłóż najpierw zimny kompres lub zastosuj okład. Nogę trzeba ułożyć na poduszce, by była powyżej serca. Zawiń nogę bandażem elastycznym. Skręcony staw skokowy można unieruchomić także w specjalnej ortezie lub “skarpecie” wykonanej ze ścisłej elastycznej tkaniny.

 • Uwaga

Jeżeli podejrzewasz złamanie kości, ogranicz się do unieruchomienia kończyny i odwieź chorego do szpitala. Nawet nie próbuj samodzielnie nastawiać kości lub stawów.

Apteczka - poparzenia słoneczne

Długie przebywanie w ostrym słońcu grozi poparzeniem. Jeżeli przesadziliśmy z opalaniem, pojawi się ból głowy, mdłości oraz dreszcze, które świadczą o udarze słonecznym.

 • Pierwsza pomoc

Poszkodowanego układamy w chłodnym miejscu. Przy lekkim poparzeniu pokrywamy skórę np. specjalną pianką. Przy większych obrażeniach - chłodzącym żelem. Gdy boli głowa, przykładamy zimny kompres - także na kark. Podajemy dużo płynów - chłodnych, ale bez alkoholu.

 • Uwaga

Poparzoną skórę należy przez kilka dni chronić przed słońcem. Gdy znikną zaczerwienienia, delikatnie smarować kremami nawilżającymi.

Apteczka - ból gardła

Lody, zimne napoje, przeciągi i kąpiele. Latem często mamy kłopoty z gardłem, atakuje nas także angina. Dlatego w apteczce powinny znaleźć się środki na gardło i lek przeciwgorączkowy. Pomocne będą leki przeciwgrypowe, poprawiające samopoczucie, łagodzące kaszel.

 • Pierwsza pomoc

Gdy gardło zaczyna boleć, najlepiej wypłukać je sodą oczyszczoną (łyżeczka na szklankę wody), która ma silne działanie przeciwobrzękowe.

 • Uwaga

Jeżeli ból nasila się, masz kłopoty z przełykaniem i temperaturę, a na migdałkach pojawi się biały nalot, idź do lekarza. To chyba angina.

Apteczka - choroba lokomocyjna

Może dopaść każdego, chociaż osoby wrażliwe cierpią z tego powodu nawet podczas podróży samochodem.

 • Pierwsza pomoc

By uniknąć mdłości, wymiotów, godzinę przed podróżą należy wziąć lek przeciwwymiotny, np. syntetyczny Aviomarin, ziołowy Aviplant, Lokomotiv lub homeopatyczny Vertigoheel.

 • Uwaga

Najlepiej godzinę przed podróżą zjeść lekki posiłek i połknąć lek. Jeżeli zrezygnujemy z jedzenia, pamiętajmy, żeby dużo pić - najlepiej chłodnej, niegazowanej wody mineralnej.

Apteczka - uwaga na meduzy

W naszym Bałtyku najczęściej spotyka się meduzy kuliste, a w wodach Hiszpanii, Portugalii, Włoch pojawia się żeglarz portugalski. Jad meduz może wywołać piekący ból, zaczerwienienie skóry, wysypkę, kurcze mięśni, wymioty, a nawet duszności.

 • Pierwsza pomoc

Meduzy pozostawiają na skórze ofiary tzw. czubek parzący - wygląda jak różowa lub fioletowa nitka. Trzeba go usunąć palcami owiniętymi w materiał, ręcznik lub szczypczykami i zakopać w piasku. Oddzielony od meduzy czubek może nadal parzyć. Skórę należy dokładnie przetrzeć spirytusem salicylowym lub octem.

 • Uwaga

U osób wrażliwych może dojść do wstrząsu. Jeżeli nudności czy wymioty nasilają się i wystąpią trudności w oddychaniu, wezwij lekarza.

Zrób to koniecznie

Wzywając pogotowie ratunkowe, należy podawać krótkie, konkretne informacje. Trzeba mówić spokojnie, aby ratownik mógł nas dobrze zrozumieć:

 • co się zdarzyło
 • ile czasu minęło od zdarzenia
 • jaki jest stan chorego
 • czy oddycha
 • czy na tętnicy szyjnej jest wyczuwalne tętno
 • czy jest reanimowany
 • jaka pomoc dotychczas została udzielona

Apteczka - ukąszenia owadów

Komary, osy, pszczoły z reguły poza bólem nie sprawiają większych kłopotów. Nie należy ich drażnić ani chodzić boso po trawie, bo osy często mają gniazda w ziemi. Chronić się można przed nimi, spryskując skórę preparatami odstraszającymi owady. Pokąsane przez komary miejsca posmaruj żelem, który złagodzi swędzenie.

 • Pierwsza pomoc

Gdy ugryzie osa, pojawi się zaczerwienienie i niewielka opuchlizna. Bolące miejsce można ochłodzić lodem lub posmarować sokiem z cebuli. Gdy użądli pszczoła, trzeba usunąć żądło. Najlepiej zrobić to czubkiem nożyka. Wystającego ze skóry żądła nie naciskamy, bo wprowadzimy dodatkową porcję jadu. Na chore miejsce przykładamy lód lub np. zimną puszkę czy butelkę.
Kiedy przyczepi się kleszcz, należy go usunąć. Można to zrobić, np. chwytając na specjalne lasso, które kupimy w aptekach. Kleszcza nie smarujemy masłem ani benzyną. Gdy będzie się dusił, zwymiotuje, wstrzykując dodatkową porcję jadu. Miejsce po kleszczu dezynfekujemy i obserwujemy, czy nie pojawi się czerwony obrzęk. Jeśli tak, konieczna jest wizyta u lekarza. Owad mógł być zakażony.

Osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych powinny uważać podczas jedzenia na powietrzu (zwłaszcza słodyczy i owoców), nie pić z butelki i puszki. Jeśli wcześniej były pokąsane przez owady, muszą nosić przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, aby nie dopuścić do pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego zagrażającego życiu. Najlepszą ochroną przed skutkami kontaktu z kleszczami jest szczepionka.

Apteczka - otarcia i skaleczenia

Są prawdziwą udręką piechurów. Najczęściej robią się na stopach, gdy mamy niewygodne buty, skarpety ze sztucznego włókna. Otarcia i pęcherze mogą się pojawić też na dłoniach (od dźwigania walizki), na ramionach (od plecaka) lub pod pachami (od ciasnego ubrania).

 • Pierwsza pomoc

Jeżeli bąbel nie jest duży i nie został zerwany, wystarczy zabezpieczyć go plastrem z opatrunkiem. Gdy bąble na podeszwach są bardzo duże i wypełnione płynem surowiczym, lepiej iść do lekarza. Jeśli to niemożliwe, należy opróżnić je z płynu. Można to zrobić nawet zwykłą igłą, ale starannie zdezynfekowaną. Na chore miejsce przykładamy sterylny gazik, stopę bandażujemy lub naklejamy plaster.  Otarcia skóry i drobne skaleczenia przemywamy preparatem do oczyszczania, przemywania, który ograniczy ryzyko infekcji.

Wędkowanie może się źle zakończyć, gdy haczyk wbije się w palec. Wtedy należy wykonać taki ruch, aby zakrzywiona część przebiła skórę i wyszła na zewnątrz. Trzeba obciąć ją szczypcami tuż nad skórą. Potem można wyjąć resztę haczyka. Ranę należy przemyć wodą z mydłem lub zdezynfekować preparatem do oczyszczania, przemywania ran, który zmniejszy ryzyko infekcji. Można sięgnąć po preparat zwierający np. poliheksanidynę - substancję, która wspiera proces gojenia ran i nie sprzyja rozwojowi odporności drobnoustrojów. Na koniec należy zakleić plastrem z opatrunkiem lub zawinąć bandażem.

 • Uwaga

Skóry nad pęcherzami nie wolno zrywać. Nawet tak banalna rana może się stać przyczyną zakażenia.
Jeżeli haczyk wędkarski wbije się w twarz lub okolice oka, należy odciąć żyłkę i udać się do lekarza. Nie próbujmy wyjmować go sami.

Apteczka - zatrucia pokarmowe

Na urlopie zdarzają się często, bo niewłaściwie przechowujemy żywność lub jadamy byle gdzie. O zatruciu pokarmowym świadczą najczęściej ból głowy, brzucha, wymioty, biegunka oraz podwyższona temperatura.

 • Pierwsza pomoc

Zależy od rodzaju zatrucia. Jeśli objawy wystąpiły po zjedzeniu mięsa, wędliny lub konserwy mięsnej, prawdopodobnie doszło do zatrucia jadem kiełbasianym. Możesz sprowokować wymioty, ale jak najszybciej zawieź poszkodowanego do szpitala. To zatrucie może się zakończyć tragicznie.

Przy zatruciu salmonellą (zakażone jaja, mleko, sery, surowe mięso, lody, ciastka z kremem) objawy występują po 6-24 godzinach. Zadbaj o ciepło i wygodę chorego. Gdy ustąpią wymioty, podawaj do picia wodę mineralną bez gazu lub napary z mięty, rumianku. W obu przypadkach można stosować Salotannal.

 • Uwaga

Jeżeli podejrzewasz zatrucie grzybami, wezwij pogotowie. Pomocne będzie sprowokowanie wymiotów.
Wymioty i biegunka są groźne dla dzieci i osób starszych, bo mogą odwodnić organizm. Czy do tego doszło, sprawdzisz, łapiąc palcami skórę i pociągając ją ku górze. Gdy zostanie w tej pozycji, doszło do odwodnienia.

Apteczka - groźne żmije

Podczas wędrówek po leśnych i górskich ścieżkach możemy spotkać żmiję. Zwykle ucieka przed człowiekiem, ale gdy zostanie zaskoczona lub nadepnięta, atakuje. Po ukąszeniu pojawia się silny ból, szybko narasta obrzęk, a skóra wokół rany zmienia zabarwienie. Mogą wystąpić nudności, wymioty, duszność, niewyraźne widzenie i drgawki.

 • Pierwsza pomoc

Uspokój poszkodowanego, aby spowolnić u niego krążenie i rozprzestrzenianie się jadu po organizmie.
8-10 cm nad raną załóż opaskę uciskową z paska, chustki lub bandaża. Jeżeli w tym miejscu pojawi się obrzęk, przesuń opaskę o 8-10 cm wyżej. Nie zdejmuj jej do przyjazdu lekarza. Ukąszoną kończynę trzeba unieruchomić. Zranione miejsce dobrze jest umyć wodą z mydłem.
Gdy nie możesz liczyć na pomoc medyczną, musisz usunąć jad. W tym celu nacina się skórę w miejscu śladów pozostawionych przez zęby jadowe. Jeśli nie masz opryszczki i innych uszkodzeń błony śluzowej w ustach, możesz odessać jad.

 • Uwaga

Na ukąszoną okolicę nie przykładaj lodu ani zimnych okładów, bo może to zwiększyć uszkodzenie tkanek. Zapamiętaj wygląd żmii. Żyjąca w Polsce ma żółtawy zygzak na grzbiecie.

CO SPAKOWAĆ DO WAKACYJNEJ APTECZKI? [WIDEO]

Źródło wideo: NewsrmTV

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
dookolakuli
|

Zapraszam na mój blog, gdzie staram się zebrać wszystkie niezbędne składniki apteczki podróżnej. Czasami są zaskakujące dookolakuli.pl/know-how/apt...

Kasiaa
|

Dobrze skompletowana apteczka nabiera szczególnego znaczenia, gdy podróżujemy z dzieckiem. Najważniejsze, żeby nie zapomnieć leków przeciwgorączkowych i przeciwbiegunkowych.

Martyna
|

Ciekawe są te fragmenty o ukąszeniu przez meduzę na to bym nie wpadła

agrestowo
|

Moja wakacyjna apteczka jest spora, ale wyznaje zasadę – przezorny ubezpieczony. Plastry, woda utleniona to podstawy. Tabletki biorę na dolegliwości, które wiem, że mogą mnie spotkać, czyli na przykład na migrenę lub zatoki. Jeśli chodzi o problemy żołądkowe to kupujemy 4 lacti, przydaje się zwłaszcza na wyjazdach za granicą, bo nie trzeba go przechowywać w lodówce. Coś do ssania na gardło, bo klimatyzacja nie służy mi : )

Kalina23
|

w takim razie muszę sobie koniecznie go załatwić, ja miewam podobne problemy i skurcze są naprawdę silne, nie mówiąc o biegunce. Lekarz zalecił mi dietę i ograniczenie niektórych napoi.

Aster
|

Tak, dostałam go od lekarza. Powiem ci szczerze że jest bardzo wydajny bo nie dość że szybko działa to jeszcze jest dużo tabletek w opakowaniu.

Kalina23
|

Aster, a ten lek to masz na receptę??

gogacz
|

z pewnością skorzystam z artykuły i będę kompletowała moją apteczke wg podanej listy, mysle, ze jest przemyslana, tylko jeszcze trzeba poczytac które preparaty sa najlepsze, zamawiam sobie na apteko.pl bo już za tydzień urlop!

porzeczka
|

Dla mnie najważniejsze leki na wyjeździe, w podróży to:
1 coś na biegunkę, najlepiej zwykły węgielek
2 coś na ból głowy, jakiś nurofen itp
3 pantenol na speczone plecy
4 coś do walki z komarami, więc aromat waniliowy do odstraszania i moskill na ukąszenia

anita
|

zawsze zabieram w podróż coś od bólu głowy, coś na gorączkę, na przeziębienie, na bóle brzucha - krople żołądkowe, miętę, probiotyk na biegunkę