Kask rowerowy – jaki kask rowerowy wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2017-08-09 13:06

Jaki kask rowerowy kupić? Najważniejsze, aby był dobrze dopasowany i zrobiony z wytrzymałych materiałów - wówczas kask rowerowy będzie spełniał swoją funkcję, a więc chronił głowę przed rozbiciem. Sprawdź, jakie są rodzaje kasków rowerowych i na co zwrócić uwagę podczas zakupu, aby wybrać najlepszy model dla siebie.

Kask rowerowy – jaki kask rowerowy wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Autor: thinkstockphotos.com Kaski rowerowe dla kobiet i mężczyzn wykonane są z takich samych materiałów, różnią się tylko kolorystyką i wielkością.

Spis treści

  1. Kaski rowerowe – rodzaje
  2. Dlaczego warto jeździć na rowerze?
  3. Kaski rowerowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  4. Jak sprawdzić, czy rozmiar kasku jest dobry?

Kask rowerowy to element stroju, który powinien kupić sobie każdy rowerzysta. Mimo to jeszcze do niedawna pokutował stereotyp, że kaski są potrzebne tylko dzieciom i zawodowym kolarzom. Duży wpływ na takie myślenie miał fakt, że w kasku nie każdemu jest do twarzy.

Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności zakupu kasku, aby chronić głowę podczas jazdy na rowerze. Niezależnie od tego, czy jeździmy wyczynowo po górskich ścieżkach, czy rekreacyjnie po mieście – ryzyko wypadku jest zawsze, a kask zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo. Jedynym warunkiem jest to, aby był odpowiednio dopasowany do głowy i wykonany z solidnych materiałów.

Obecnie w sklepach sportowych można znaleźć szeroki wybór modeli różniących się przeznaczeniem, konstrukcją, rozmiarami i wyglądem. Nie trzeba mieć więc obaw, że po założeniu kasku będziemy źle wyglądać – wśród bogatego asortymentu każdy powinien znaleźć model odpowiadający swoim potrzebom.

Sprawdź, jaki kask rowerowy kupić i na jakie jego cechy zwrócić uwagę.

Kaski rowerowe – rodzaje

Przed zakupem kasku na rower powinniśmy się zastanowić, który rodzaj najlepiej odpowiada naszemu stylowi jazdy. Wyróżnia się 4 rodzaje kasków rowerowych:

  • kask MTB – najpopularniejszy model, przeznaczony do jazdy sportowej na rowerach górskich (inaczej MTB – Mountain Terrain Bike). Jego charakterystyczną cechą jest daszek mocowany z przodu kasku chroniący przed słońcem i deszczem oraz obecność otworów wentylacyjnych.
  • kask szosowy – podobny do kasku MTB, nie sprawdzi się jednak w trudniejszych terenach (np. górskich). Jest przeznaczony do jazdy szosowej. Najważniejszą cechą odróżniającą go od modelu MTB jest brak daszka z przodu.
  • kask miejski – model do jazdy po mieście. Ma mniej opływowy kształt niż kask MTB. Jest wyposażony dodatkowe elementy zwiększające widoczność, np. odblaski.
  • kask „orzeszek” – używany nie tylko przez rowerzystów, ale także rolkarzy i deskorolkarzy. Ma solidną konstrukcję pozbawioną otworów wentylacyjnych, dzięki czemu lepiej chroni głowę niż inne modele kasków. Przeznaczony do jazdy typu freeride i na BMX-ach.
  • kask full face – stosowany przez rowerzystów jeżdżących w ekstremalnych warunkach, np. zawodników downhillu (jazdy wyczynowej po górach). W całości zasłania twarz, przez co jest podobny do kasków motocyklowych.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Kaski rowerowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie powinniśmy każdy interesujący nas model wziąć do ręki, dokładnie obejrzeć i obowiązkowo przymierzyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące parametry kasków:

  1. materiał zewnętrzny – im twardszy surowiec, z którego wykonano obudowę, tym kask jest bardziej wytrzymały i lepiej ochroni głowę. Większość kasków z niższej i średniej półki cenowej ma powłokę zrobioną z tworzywa sztucznego i taka na ogół jest wystarczająca do jazdy rekreacyjnej i sportowej. Zawodowcy jeżdżący w trudnych terenach mogą sobie pozwolić na droższe kaski z powłoką ceramiczną, która sprawia, że kask jest lżejszy i trwalszy. Najprostszym testem sprawdzającym wytrzymałość kasku jest mocne ściśnięcie go obiema rękami – jeśli powierzchnia łatwo się nagina, jakość wykonania kasku jest słaba. Dobry kask powinien stawiać opór naszemu naciskowi.
  2. materiał wewnętrzny – najlepiej, aby wnętrze kasku zrobione było z miękkiej gąbki lub pianki – taki materiał zapobiegnie otarciom i zapewni komfort noszenia. Niektóre modele posiadają dodatkowo wkładkę antybakteryjną, która zapobiega powstawaniu przykrego zapachu. Jeśli decydujemy się na kask z taką wkładką, należy zwrócić uwagę, aby była wyjmowana – umożliwi to jej łatwe oczyszczenie.
  3. wentylacja – jest szczególnie ważna podczas jazdy w ciepłe i upalne dni. Odpowiednia wentylacja zapewnia stałą wymianę powietrza, co zapobiega poceniu się skóry głowy. Otwory wentylacyjne powinny być osłonięte siateczką, żeby uniemożliwić wnikanie do środka owadów i robactwa. Trzeba przy tym pamiętać, że zbyt dużo otworów w kasku obniża jego skuteczność, dlatego najlepiej wybierać modele z maksymalnie 3-4 punktami wentylacyjnymi.
  4. rozmiar – większość kasków posiada z tyłu specjalne pokrętło lub suwak do regulacji rozmiaru. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo dopasować kask do obwodu i kształtu czaszki. W tym celu trzeba go założyć i mocno docisnąć do głowy, a następnie pokrętłem wyregulować rozmiar.
To ci się przyda

Jak sprawdzić, czy rozmiar kasku jest dobry?

Idealnie dopasowany kask powinien przylegać do głowy, ale nie uciskać jej. Mimo możliwości regulacji, kaski z reguły są opatrzone metką, na której znajduje się sugerowany rozmiar. Warto przed wizytą w sklepie zmierzyć swój obwód głowy – robimy to owijając miarkę wokół głowy tuż nad uszami, ale powyżej linii brwi. Następnie porównujemy wynik z wielkością kasku wyrażoną w centymetrach.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby odpowiednio nosić kask – jego przednia część powinna znajdować się nieco nad brwiami i nie odkrywać czoła. Dobrze dobrany model nie przesuwa się na boki i nie spada. Podczas przymierzania można potrząsnąć kilka razy głową, żeby upewnić się, że kask pozostaje w tej samej pozycji.

5. pasek regulujący – każdy kask rowerowy posiada regulowany pasek zapinany pod brodą. Zapięcie najczęściej ma formę plastikowej klamry. Trzeba zwrócić uwagę, czy klamra nie uciska i nie obciera skóry, a jednocześnie pomaga w trzymaniu kasku na swoim miejscu. Istotny jest także rodzaj zapięcia – ważne, by łatwo dawało się go zapiąć i odpiąć.

6. daszek – chroni przed deszczem i promieniami słonecznymi. Warto wybrać kask z daszkiem, jeśli nastawiamy się na jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych.

7. kolor, elementy odblaskowe – producenci kasków coraz częściej mają w swojej ofercie modele dla kobiet i mężczyzn, które w większości przypadków różnią się tylko wzornictwem i zakresem rozmiarów. Istnieje też spora gama modeli unisex o uniwersalnej kolorystyce. Jeśli zwracamy uwagę na wygląd kasku, warto wybrać taki, który jest wyposażony w elementy odblaskowe zwiększające widoczność.

Ważne

Trzeba pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie gwarantuje pełną skuteczność kasku i bezpieczeństwo podczas jego użytkowania:

  • teoretycznie każdy kask dopuszczony do sprzedaży powinien mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, warto jednak samemu upewnić się, czy wybrany przez nas model je posiada. W tym celu najlepiej szukać oznaczenia EN1078, które jest wystarczającym potwierdzeniem, że produkt spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa;
  • po wypadku należy kupić nowy kask  – trzeba zrobić to obowiązkowo, ponieważ stary kask, nawet jeśli nie nosi wyraźnych śladów zniszczenia, nie ma już tak dobrych funkcji ochronnych jak nowy;
  • lepiej wybrać kask kosztujący powyżej 100 zł – jest to granica cenowa, powyżej której można mieć pewność, że kask wykonany został z najlepszych materiałów i skutecznie ochroni głowę podczas wypadku;
  • kaski renomowanych producentów tracą ważność atestów po 4-6 latach – w tym czasie w wyniku działania zewnętrznych warunków atmosferycznych ich walory ochronne ulegają osłabieniu. Dlatego po kilku latach konieczna jest wymiana kasku na nowy.