Hiperkalcemia (nadmiar wapnia we krwi): przyczyny, objawy, leczenie

Hiperkalcemia to nadmiar wapnia we krwi. O jego prawidłowym wchłanianiu decydują hormony, wydzielane przez przytarczyce i tarczycę. Hiperkalcemię wywołuje nadmiar lub niekontrolowana produkcja hormonów, a także choroby nowotworowe, dające przerzuty do kości. Jakie są przyczyny i objawy hiperkalcemii? Na czym polega leczenie w przypadku nadmiaru wapnia we krwi?

Spis treści

    1. Hiperkalcemia: przyczyny
    2. Hiperkalcemia: objawy
    3. Hiperkalcemia: diagnoza
    4. Hiperkalcemia: leczenie

Hiperkalcemia to nadmiar wapnia we krwi wynikający ze złego gospodarowania tym pierwiastkiem przez organizm. Odpowiadają za to hormony.

Najistotniejsze są dla tego procesu hormony:

One decydują, jakie ilości wapnia przyjętego z pożywieniem jest w stanie wchłonąć nasz organizm, jakie wydalić, a jakie - uwolnić z kości.

Hormon PTH pobudza wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, uwalnianie jonów wapniowych z kości i zwiększa wchłanianie tego pierwiastka w nerkach.

Kalcytonina ma działanie przeciwne: hamuje wchłanianie i steruje wydalaniem wapnia, gdy w organizmie znajdzie się jego nadmiar.

Właściwe funkcjonowanie tych hormonów jest skutkiem prawidłowej pracy wytwarzających je gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jeśli  produkują hormony w nadmiarze lub w sposób niekontrolowany, mówimy o ich nadczynności.

Hiperkalcemia: przyczyny

Hiperkalcemia jest w większości przypadków skutkiem nadprodukcji PTH, a więc nadczynności przytarczyc lub pojawia się u cierpiących na gruczolaka przytarczyc.

Również choroby nowotworowe powodują nadmierne odwapnienie kości, zwłaszcza te dające do nich przerzuty (szpiczak, rak sutka, rak prostaty, rak płuc a także rak nerki lub rak jajnika).

Rzadziej przyczyną hiperkalcemii może być długotrwałe unieruchomienie powodujące odwapnienie kości.

Hiperkalcemia: objawy

Objawami nadmiaru wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemii mogą być:

Te dolegliwości występujące jednocześnie nazywane są zespołem hiperkalcemicznym.

Hiperkalcemia: diagnoza

Podstawą lekarskiej diagnozy jest badanie poziomu wapnia w surowicy krwi.

Lekarze diagnozują hiperkalcemię, gdy stężenie wapnia w surowicy przekracza  2,75 mmol/l (norma wynosi od 2,2 do 2,6mmol/l).

By określić dokładnie przyczynę choroby, niezbędne są także dodatkowo badania stężenia kreatyniny, chlorków, fosforanów, magnezu, potasu, hormonu PTH oraz  gazometria krwi.

Hiperkalcemia: leczenie

Leczenie opiera się na walce z chorobą podstawową, która spowodowała nieprawidłową gospodarkę wapniem w organizmie (nadczynność, nowotwór).

Dodatkowo dąży się do zmniejszenia ilości wapnia w surowicy.

Obfite nawadnianie i podawanie leków moczopędnych zmniejsza wchłanianie wapnia w nerkach, kalcytonina i bisfosfoniany zmniejszają uwalnianie tego pierwiastka z kości, a kortykosteroidy hamują wchłanianie go w przewodzie pokarmowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Pachanga
|

Mam problem z hiperkalcemią, odkąd zachorowałem na nerki. Regularnie co kilka miesięcy mam przekroczone normy poziomu wapnia całkowitego i zjonizowanego. Biorę furosemid i piję dużo wody niskozmineralizowanej - 3-4 litry dziennie. Czy oprócz tego można jakoś dodatkowo kontrolować poziom wapnia we krwi?
Miałem 2 razy ostry zespół hiperkalcemiczny i jak czytam mądrości, że to robienie wideł z igły, to mi gościa żal po prostu.

toja
|

Podwyzszony wapn to najprawdopodobniej od nadmiaru witaminy D oraz nadmiaru soli.

aDAM
|

Witam
poszukuję mleka dla dziecka bez wapnia mały ma 2 miech i ma wysoki wapń mówią że jest takie mleko ale nigdzie nie mogę znaleźć może ktoś coś słyszał albo kupował.

chory
|

Z igły widły>??Człowieku puknij się w głowę...właśnie przez to przechodzę...kroplówki zastrzyki i latanie co chwile do wc... Ciąglę śpiący i bez sił,brak apetytu...więc jak nie masz o tym pojęcia to lepiej milcz..

pb
|

niech pani suplementuje magnez! 4000 jednostek witaminy D bez magnezu dziennie prowadzi do hiperkalcemii, do tego przydalaby sie jeszcze witamina k2 (mk7)

he he
|

Podwyższony wapń? Wy to macie problemy ... Robicie z igły widły.

alcia59
|

mam 56 lat po zawale - po badaniu wyszło że mam wapń w surowicy 9,94 a podana norma to 8,4-9,7. czynnik reumatoidalny to 10 a norma to 14. Dziennie wypijam ok 2l wody z solą himalajska biore wit.c lewoskretną 3xnalewkę z czosnku, 2x napar z czystka 1xwit.D3 4000j.Zaznaczam że zawał to za przyczyną bnoreliozy i menopauzy-pech... mieszkam na wsi i odżywiam sie TYLKO EKOLOGICZNIE - zero mleka i glutenu WIĘC SKĄD PODWYŻSZONY WAPŃ? Prosze o odp.

helenanabli
|

pije wode mineralna z mala zawartoscia wapnia, do kawy uzuwam smietanki z USA z mala zawartoscia wapnia, jem ryby, unikam serow, rano jem maselko z chlebem i w czasie dnia jogurcik. Kontroluje tez stan moich kosci pod katem ostoroporozy, na szczescie nie mam jej, ale jest osteopenia, zwiazana z wiekiem prawie 67 lat. Jesli tylko moge, pije mleko wielbladzicy, wapn z tego mleka odklada sie bardzo szybko w kosciach, jest to SUPER LEKARSTWO, prosze jakos sobie radzic, nie mozna tez odmowic sobie zjedzenia kawalka sera od czasu do czasu

Anna
|

Mam prosbe..jaka diete powinno sie stosowac u osoby doroslej z hiperkalcemia? bardzo prosze o odp.