Hiperkalcemia (nadmiar wapnia we krwi): przyczyny, objawy, leczenie

Hiperkalcemia to nadmiar wapnia we krwi. O jego prawidłowym wchłanianiu decydują hormony, wydzielane przez przytarczyce i tarczycę. Hiperkalcemię wywołuje nadmiar lub niekontrolowana produkcja hormonów, a także choroby nowotworowe, dające przerzuty do kości. Jakie są przyczyny i objawy hiperkalcemii? Na czym polega leczenie w przypadku nadmiaru wapnia we krwi?

Spis treści

    1. Hiperkalcemia: przyczyny
    2. Hiperkalcemia: objawy
    3. Hiperkalcemia: diagnoza
    4. Hiperkalcemia: leczenie

Hiperkalcemia to nadmiar wapnia we krwi wynikający ze złego gospodarowania tym pierwiastkiem przez organizm. Odpowiadają za to hormony.

Najistotniejsze są dla tego procesu hormony:

One decydują, jakie ilości wapnia przyjętego z pożywieniem jest w stanie wchłonąć nasz organizm, jakie wydalić, a jakie - uwolnić z kości.

Hormon PTH pobudza wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, uwalnianie jonów wapniowych z kości i zwiększa wchłanianie tego pierwiastka w nerkach.

Kalcytonina ma działanie przeciwne: hamuje wchłanianie i steruje wydalaniem wapnia, gdy w organizmie znajdzie się jego nadmiar.

Właściwe funkcjonowanie tych hormonów jest skutkiem prawidłowej pracy wytwarzających je gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jeśli  produkują hormony w nadmiarze lub w sposób niekontrolowany, mówimy o ich nadczynności.

Hiperkalcemia: przyczyny

Hiperkalcemia jest w większości przypadków skutkiem nadprodukcji PTH, a więc nadczynności przytarczyc lub pojawia się u cierpiących na gruczolaka przytarczyc.

Również choroby nowotworowe powodują nadmierne odwapnienie kości, zwłaszcza te dające do nich przerzuty (szpiczak, rak sutka, rak prostaty, rak płuc a także rak nerki lub rak jajnika).

Rzadziej przyczyną hiperkalcemii może być długotrwałe unieruchomienie powodujące odwapnienie kości.

Hiperkalcemia: objawy

Objawami nadmiaru wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemii mogą być:

Te dolegliwości występujące jednocześnie nazywane są zespołem hiperkalcemicznym.

Hiperkalcemia: diagnoza

Podstawą lekarskiej diagnozy jest badanie poziomu wapnia w surowicy krwi.

Lekarze diagnozują hiperkalcemię, gdy stężenie wapnia w surowicy przekracza  2,75 mmol/l (norma wynosi od 2,2 do 2,6mmol/l).

By określić dokładnie przyczynę choroby, niezbędne są także dodatkowo badania stężenia kreatyniny, chlorków, fosforanów, magnezu, potasu, hormonu PTH oraz  gazometria krwi.

Hiperkalcemia: leczenie

Leczenie opiera się na walce z chorobą podstawową, która spowodowała nieprawidłową gospodarkę wapniem w organizmie (nadczynność, nowotwór).

Dodatkowo dąży się do zmniejszenia ilości wapnia w surowicy.

Obfite nawadnianie i podawanie leków moczopędnych zmniejsza wchłanianie wapnia w nerkach, kalcytonina i bisfosfoniany zmniejszają uwalnianie tego pierwiastka z kości, a kortykosteroidy hamują wchłanianie go w przewodzie pokarmowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.