GERIATRA - lekarz dla seniora. Czym zajmuje się geriatra?

2017-08-20 12:21

Geriatra zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób wieku podeszłego, do których często zalicza się osteoporozę, zwyrodnienie stawów czy cukrzycę. Dzięki fachowej opiece geriatrycznej jesień życia ma szansę stać się drugą młodością. Lekarz geriatra jest po trochu internistą, kardiologiem, diabetologiem, okulistą i rehabilitantem.

Geriatra - lekarz dla seniora
Autor: East News Geriatria to specjalizacja interdyscyplinarna - dobry geriatra potrafi zaradzić problemom zarówno związanym ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym.

Spis treści

  1. Geriatra leczy kompleksowo
  2. Czym zajmuje się geriatra?
  3. Kiedy udać się do geriatry?
  4. Jakie choroby leczy geriatra?
  5. O czym pamiętać przed wizytą u geriatry?
  6. W Polsce brakuje lekarzy geriatrów

Geriatra zajmuje się profilaktyką przedwczesnego i patologicznego starzenia. Specjalizację z tej dziedziny robią lekarze, którzy mają tytuł specjalisty medycyny rodzinnej lub chorób wewnętrznych. Jeśli przyjmują jako lekarze pierwszego kontaktu, nie potrzeba skierowania, w innych przypadkach jest ono wymagane.

Geriatra leczy kompleksowo

Geriatria jest interdyscyplinarna, lekarz tej specjalności jest więc po trochu internistą, psychiatrą, neurologiem, ortopedą, diabetologiem, kardiologiem, okulistą, laryngologiem i rehabilitantem. Zna się także na farmakologii, bo wie, że organizm starszego człowieka jest bardzo wrażliwy i różnie reaguje na leki.

Ogromne znaczenie mają także predyspozycje osobowościowe. Dobry geriatra potrafi zaradzić nie tylko problemom zdrowotnym, ale również tym związanym z samopoczuciem psychicznym – zawsze cierpliwie wysłucha i nie zbagatelizuje trosk starszego człowieka, czasem życzliwie doradzi. Jeżeli jakieś schorzenie pacjenta jest szczególnie skomplikowane i wymaga dodatkowych konsultacji – skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Czym zajmuje się geriatra?

Geriatra:

  • przeprowadza wywiad lekarski i podstawowe badanie w celu zbadania stanu pacjenta oraz w ramach wstępnej diagnostyki;
  • zleca badania laboratoryjne i obrazowe (profilaktycznie lub w celach diagnostycznych);
  • interpretuje wyniki badań;
  • współpracuje ze specjalistami i instytucjami, które opiekują się osobami starszymi cierpiącymi na nieuleczalne choroby;
  • kieruje na leczenie sanatoryjne i uzdrowiskowe;
  • przepisuje leki, kieruje na zabiegi lecznicze (z wyłączeniem chirurgicznych), udziela ogólnych wskazówek w ramach profilaktyki danej choroby.

Kiedy udać się do geriatry?

Seniorzy cierpią przynajmniej na 2–3 dolegliwości jednocześnie. Są to zazwyczaj choroby układu sercowo-naczyniowego, zwyrodnienia stawówosteoporozacukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Schorowani starsi ludzie zasięgają porad u wielu lekarzy różnych specjalności. Ci leczą przeważnie tylko jedną chorobę, najczęściej nie uwzględniając innych przypadłości. Zapisują pacjentom liczne medykamenty, które często nie skutkują, bo wchodzą w interakcje z lekami poleconymi przez pozostałych specjalistów. Zamiast całe dnie spędzać w przychodni, a lwią część emerytury zostawiać w aptece, warto od razu wybrać się do geriatry.

Jakie choroby leczy geriatra?

Geriatra może leczyć całe spektrum chorób dotykających osoby starsze: zaczynając od tych najpowszechniejszych, dotyczących układu ruchu i układu krążenia (nadciśnienie, cukrzyca, bóle kręgosłupa, stawów, osteoporoza), poprzez choroby układu nerwowego i psychiczne takie jak demencja, otępienia, majaczenia, depresja starcza, aż po niedożywienie czy problemy z nietrzymaniem moczu. Geriatra zajmuje się także leczeniem bólu przewlekłego.

O czym pamiętać przed wizytą u geriatry?

Przygotowując się do wizyty u geriatry należy pamiętać, aby wziąć ze sobą całą dotychczasową dokumentację medyczną, w tym wypisy ze szpitala - nawet jeśli dokumentów jest bardzo dużo. Pacjent powinien wiedzieć, jakie leki przyjmuje, nie wyłączając z tego leków nasennych, uspokajających czy przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jeśli chory prowadzi np. dzienniczek cukrzyka lub dzienniczek do pomiaru ciśnienia, także powinien je ze sobą zabrać.

Warto zapisać sobie też listę problemów do omówienia z lekarzem, by o niczym nie zapomnieć.

W artykule wykorzystałam informacje z artykułu "Geriatra - lekarz dla seniora" Janiny Blumki z miesięcznika "Zdrowie".

Warto wiedzieć

W Polsce brakuje lekarzy geriatrów

Nasze społeczeństwo się starzeje: niemal 17 proc. Polaków to osoby po 60. roku życia. Według prognoz w 2020 r. ten odsetek wzrośnie do 23 proc. Jednocześnie żyjemy coraz dłużej: przeciętna Polka – 79 lat, a Polak o 8 lat mniej. Tymczasem na 100 tys. seniorów przypada 0,8 lekarza geriatry. Obecnie w naszym kraju jest ich tylko 417 (dane z 2018 roku) i nic nie wskazuje na tom, by sytuacja uległa zmianie na lepsze. W niektórych województwach nie ma ani jednego! Według standardów unijnych na 4 tys. osób po siedemdziesiątce powinien przypadać 1 geriatra.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy
Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: