Zespół Kehrera, czyli wdowia choroba. Tak opisuje się objawy niezaspokojenia seksualnego

2022-06-13 8:28

Zespół Kehrera, czyli choroba wdowia to zaburzenie seksualne, o którym mówi się wyjątkowo rzadko. Być może dlatego, że to choroba dotykająca tylko kobiety i to takie, które dłuższy czas nie są zaspokajane seksualnie i rzadko kiedy są w stanie przyznać się, że cierpią z tego powodu. Czym jest zespół Kehrera i jak sobie z nim radzić?

kobieta i mężczyzna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zespół Kehrera - na czym polega choroba wdowia?
  2. Zespół Kehrera - przyczyny
  3. Zespół Kehrera - 5 objawów choroby wdowiej
  4. Zespół Kehrera - leczenie

Zespół Kehrera ma jeszcze dwie inne nazwy – choroba wdowia i choroba pięciu objawów. To dysfunkcja seksualna mająca podłoże w zaburzeniach seksualnych.

Od czego powinien zacząć się wieczorny seks? Ciekawa zasada seksuologów

Zespół Kehrera - na czym polega choroba wdowia?

Choroba ta jest bardzo specyficzna, bo dotyka tylko kobiety niezaspokojone seksualnie. Przez to jest pewnego rodzaju tematem tabu, więc rzadko się o niej mówi.

Potrzeby seksualne kobiet prawie zawsze schodzą na dalszy plan, wiele kobiet mimo regularnego współżycia nie osiąga orgazmu - często go nawet udaje.

Mężczyznom trudno zaakceptować to, że problemy z zaspokojeniem seksualnym mają również kobiety. Nawet kobiety często nie są świadome, że taka dysfunkcja może doprowadzić do bolesnych objawów ginekologicznych.

Charakterystyczne dla kobiet z chorobą wdowią jest całkiem normalne libido, którego partner kobiety nie zaspokaja (z różnych powodów). Choroba nie ma więc nic wspólnego z np. nimfomanią.

Trzeba wiedzieć, że potrzeba spełnienia seksualnego jest ważna w życiu tak, jak wiele innych potrzeb np. jedzenie. Gdy następuje jakieś zachwianie i potrzeba ta nie zostaje zaspokojona, dochodzi do zaburzeń, a brak zaspokojenia seksualnego nie tylko źle wpływa na psychikę kobiety, ale nieleczony może wywołać szereg bolesnych objawów, które zwykle towarzyszą dolegliwościom ginekologicznym.

Zespół Kehrera - przyczyny

Choroba dotyczy głównie młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają życie seksualne – częściej te niemające partnera. Możliwe jest jednak występowanie tych zaburzeń również u kobiet dojrzałych. Nazwa choroba wdowia oznacza, że bywa to również częstą dolegliwością wdów – w tym przypadku – kobiet, które odczuwają utratę partnera seksualnego.

Przyczynami wystąpienia problemów z zaspokojeniem seksualnym kobiety są najczęściej:

  • Różnice w temperamentach seksualnych. Jeśli potrzeby partnerów są odmienne i na bardzo różnym poziomie, ryzyko pojawienia się choroby u kobiety wzrasta.

Czytaj też: Niedopasowanie seksualne - czy to powód do rozstania?

  • Zaburzenia seksualne u partnera, które nie pozwalają w pełni zadowolić kobiety. Mogą to być między innymi urazy kręgosłupa, problemy z wzwodem, choroby układu krążenia itd.
  • Długotrwały brak orgazmu u kobiety. Trudności z osiągnięciem orgazmu sprawiają, że napięcie seksualne nie zostaje rozładowane, a to w dalszej perspektywie może być podstawą zaburzeń.
  • Brak/nieobecność partnera. Niezaspokojenie potrzeb seksualnych może wynikać np. z utraty partnera (śmierć, rozstanie), wyjazdu partnera na długi czas (np. do pracy).
  • Konflikt między partnerami. Jeśli się długo utrzymuje, zwykle oznacza brak seksu, a więź partnerska jest bardzo ważna w udanym życiu seksualnym – szczególnie dla kobiet.

Zespół Kehrera - 5 objawów choroby wdowiej

Nie bez powodu Zespół Kehrera nazywamy również chorobą pięciu objawów. Istnieje bowiem dokładnie pięć symptomów wchodzących w skład dolegliwości somatycznych. To odczuwalne fizycznie dolegliwości w obrębie miednicy.

Najpierw jednak w chorobie mamy do czynienia z objawami dotyczącymi psychiki. Kobieta staje się bardziej nerwowa, rozdrażniona, pobudzona, bywa bardzo kłótliwa i agresywna. Możemy powiedzieć, że to intensywniejsza forma zespołu napięcia przedmiesiączkowego, która nie pozwala kobiecie normalnie funkcjonować. Po takich objawach, choroba wchodzi w drugą decydującą fazę, która charakteryzuje się objawami natury fizycznej w obrębie narządów miednicy mniejszej.

Objawy drugiej fazy Zespołu Kehrera to:

  • Bóle w podbrzuszu i przy kości krzyżowej – mogą mylić, bo to również objaw dolegliwości ginekologicznych. Jednak wystąpienie tego objawu jako jednego z wielu choroby wdowiej, daje podstawę, by jednak nie traktować tego jako zwykłej przypadłości ginekologicznej.
  • Żylaki naczyń m.in. żylaki miednicy małej, żylaki sromu, żylaki odbytu (hemoroidy) czy nawet zlokalizowane na podudziach.
  • Spuchnięta macica i zaburzenia miesiączki - obrzęk macicy i jej zgrubienie wpływa na utratę komfortu podczas współżycia. Do tego dochodzi zanik śluzu szyjkowego. Cykle miesiączkowe mogą stać się bardzo nieregularne.
  • Świąd i przeczulica w okolicach pochwy i miednicy małej - mogą wystąpić również upławy. Czasem kobiety uznają swędzenie i tkliwość sromu za objawy stanu zapalnego i leczą się w tym kierunku, choć przyczyna leży gdzie indziej.
  • Bolesność i pogrubienie wiązadeł krzyżowo-macicznych.

Zespół Kehrera - leczenie

Objawy choroby wdowiej mogą zostać zneutralizowane w momencie, gdy kobieta na nowo zacznie osiągać satysfakcję ze współżycia. W każdym przypadku pomaga co innego. U niektórych kobiet wystarczy wyeliminowanie przyczyny choroby, czyli np. powrót partnera po długiej rozłące, zrozumienie kobiecych potrzeb przez mężczyznę, znalezienie sobie nowego partnera, częstsze stosunki seksualne.

Sprawdź też:

Dużym wsparciem może okazać się wizyta u seksuologa, który podda kobietę i mężczyznę odpowiedniej terapii ulepszającej ich życie seksualne. Istotą terapii jest uświadomienie partnerom, jak ważne są ich potrzeby seksualne i w jaki sposób należy je wzajemnie zaspokajać.

Dla kobiet w związkach oraz wdów najtrudniej jest wejść w nowy związek, który dałby im szansę na pełne uleczenie. Często bowiem jest tak, że nowy związek przynosi całkowite ustąpienie objawów choroby.

Niestety, czasem bariera psychiczna (opór przed zdradą, silne uczucie do poprzedniego partnera, poczucie wierności) nie pozwala kobiecie wybrać tego rozwiązania. Wówczas dobrym sposobem na walkę z Zespołem Kehrera może okazać się masturbacja. Niestety i tu czasem kobiecy opór jest zbyt duży, np. spowodowany religią.

W przypadku, gdy nie ma możliwości poprawienia komfortu seksualnego kobiety w naturalny sposób, pozostaje leczenie farmakologiczne. Opiera się ono na przyjmowaniu przez chorą środków osłabiających popęd seksualny.

Czytaj też: