Uzależnienia

Uzależnienie jest nabytym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego charakteryzującym się stałą lub okresową chęcią wykonywania danej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. To zachowania, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Obecnie uzależnień i nałogów jest całe mnóstwo, a do najczęstszych zaliczamy np. nikotynizm, alkoholizm, narkomanię, lekomanią, seksoholizm, hazard czy zaburzenia odżywiania.

Trudno się nie zgodzić z tym, że w ciągu ostatnich kilku lat sporo się działo. Pandemia na świecie pogorszyła stan psychiczny wielu osób, część z nich częściej zaczęła sięgać po używki. Eksperci odnotowują teraz zwiększone zapotrzebowanie na wsparcie, co sugeruje, że więcej osób próbuje ograniczyć alkohol lub całkowicie z niego zrezygnować.
FOMO to skrót od angielskiego Fear of Missing out, oznaczający strach przed pozbawieniem dostępu do informacji, odłączeniem od sieci. Jeśli cierpisz na FOMO, to wyłączenie powiadomień w celu wyciszenia się i odpoczynku może jedynie zaszkodzić, powodując stres i niepokój.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zakazała sprzedaży e-papierosów firmy Juul. Chodzi o niespełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa. Ponadto, FDA uważa, że ten producent w dużej mierze przyczynił się do wzrostu palenia elektronicznych papierosów wśród młodzieży.
Brad Pitt - znany na całym świecie aktor z Hollywood, udzielił szczerego wywiadu brytyjskiemu magazynowi „GQ”. Celebryta przyznał, że od wielu lat walczy z uzależnieniem.
Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak działa amfetamina? Jakie są skutki uboczne zażywania amfetaminy? I jak możesz poznać, że twoje dziecko bierze amfetaminę?
Mefedron (podobnie jak metafedron) to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a skutki jego przyjmowania do tej pory nie zostały naukowo zbadane. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku – mimo to można łatwo kupić go przez internet, w sklepach z dopalaczami oraz w klubach i dyskotekach. Metafedron początkowo był legalny, ale w 2015 roku również wydano zakaz jego rozprowadzania. Przeczytaj, jakimi konsekwencjami grozi przyjmowanie mefedronu i czym się on różni od metafedronu.
Umrzeć z przedawkowania wcale nie jest trudno - coraz więcej osób, nie radząc sobie z problemami sięga po leki i alkohol. Whitney Houston, Amy Winehouse, Michael Jackson i wielu, wielu innych, podobnych do nich – sławnych, bogatych, podziwianych, obdarzonych talentami... Łączyła ich jednak nie tylko sława, bogactwo i sukcesy, ale narkotyki, alkohol, antydepresanty i inne leki, jakimi faszerowali sie bez opamiętania.
Lech Dyblik (66 l.) to wybitny polski artysta znany z wielu znakomitych kreacji. Choć obecnie nie może narzekać na brak angaży, wcześniej miał sporą przerwę w swojej karierze. Nastąpił moment, gdy nikt nie chciał z nim współpracować, a wszystko przez to, że prawie całkowicie zatracił się w nałogu. Aktor nie ukrywa tego, że jest uzależniony.
Tytoń, przywieziony przed wiekami do Europy przez Kolumba, zabija na całym świecie jedną osobę co 6 sekund. W Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, pali 30 procent obywateli. Do tego trzeba doliczyć biernych palaczy narażonych na dym tytoniowy. Właściwie wszyscy jesteśmy zagrożeni!
Psylocybina to organiczny związek chemiczny, który występuje naturalnie w niektórych rodzajach grzybów. Z badań przedstawionych w Scientific Reports wynika, że u osób, które w przeszłości stosowały psylocybinę, ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z nadużywaniem leków przecibólowych jest o 30 proc. mniejsze.
W świetle nowych badań łączących szkodliwe picie ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa, pojawiają się głosy wzywające do zmian w strategii zapobiegania samobójstwom.
Naukowcy twierdzą, że upijanie się może powodować epizody migotania przedsionków, nawet u osób, u których nie zdiagnozowano wcześniej tego stanu. Nadmierne spożycie alkoholu jest powszechne, a jego skutki są groźne, zwłaszcza w okresie pandemii.

Uzależnienie to stan psychiczny, a czasami również i fizyczny, będący wynikiem interakcji między organizmem a środkiem wywołującym uzależnienie. To silna potrzeba wykonywania danej czynności lub zażywania określonej substancji. Podłoże uzależnienia dzieli się na kilka teorii:

  • Teoria psychologiczna – ludzka psychika odpowiada za tendencje do rozwoju uzależnień.
  • Teoria biologiczna – czynniki biologiczne odgrywają rolę w mechanizmie powstawania uzależnień.
  • Teoria środowiskowa – nieprawidłowe wzorce rodzinne sprzyjają kształtowaniu się osobowości podatnej na uzależnienia już od najmłodszych lat.
  • Teoria genetyczno-behawioralna – dziedziczenie skłonności do nałogów i uzależnień. Niektóre cechy charakteru również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia uzależnienia.

Wyróżniamy trzy kluczowe rodzaje uzależnień:

  • Psychiczne – zażywane substancje powodują zmiany emocjonalne. Pojawia się silna potrzeba przyjmowania substancji, wykonywania jakiejś czynność. Do charakterystycznych cech uzależniania psychicznego należą np. potrzeba dostarczania środka uzależniającego, wzrost tolerancji na jego działanie, obsesje związane z czynnością uzależniającą.
  • Fizyczne – to konkretny wpływ substancji na organizm. Dostarczenie środka uzależniającego wiąże się z pozytywnym jednak niekorzystnym wpływem na organizm. Odstawienie zwiąże się z negatywnymi odczuciami, a niekiedy i śmiercią.
  • Behawioralne – uzależnienie od zachowań sprawiających przyjemność np. samookaleczenia, masturbacji, hazardu, seksu.