Uzależnienia
Uzależnienie jest nabytym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego charakteryzującym się stałą lub okresową chęcią wykonywania danej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. To zachowania, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Obecnie uzależnień i nałogów jest całe mnóstwo, a do najczęstszych zaliczamy np. nikotynizm, alkoholizm, narkomanię, lekomanią, seksoholizm, hazard czy zaburzenia odżywiania.
Uzależnienie to stan psychiczny, a czasami również i fizyczny, będący wynikiem interakcji między organizmem a środkiem wywołującym uzależnienie. To silna potrzeba wykonywania danej czynności lub zażywania określonej substancji. Podłoże uzależnienia dzieli się na kilka teorii:
- Teoria psychologiczna – ludzka psychika odpowiada za tendencje do rozwoju uzależnień.
- Teoria biologiczna – czynniki biologiczne odgrywają rolę w mechanizmie powstawania uzależnień.
- Teoria środowiskowa – nieprawidłowe wzorce rodzinne sprzyjają kształtowaniu się osobowości podatnej na uzależnienia już od najmłodszych lat.
- Teoria genetyczno-behawioralna – dziedziczenie skłonności do nałogów i uzależnień. Niektóre cechy charakteru również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia uzależnienia.
Wyróżniamy trzy kluczowe rodzaje uzależnień:
- Psychiczne – zażywane substancje powodują zmiany emocjonalne. Pojawia się silna potrzeba przyjmowania substancji, wykonywania jakiejś czynność. Do charakterystycznych cech uzależniania psychicznego należą np. potrzeba dostarczania środka uzależniającego, wzrost tolerancji na jego działanie, obsesje związane z czynnością uzależniającą.
- Fizyczne – to konkretny wpływ substancji na organizm. Dostarczenie środka uzależniającego wiąże się z pozytywnym jednak niekorzystnym wpływem na organizm. Odstawienie zwiąże się z negatywnymi odczuciami, a niekiedy i śmiercią.
- Behawioralne – uzależnienie od zachowań sprawiających przyjemność np. samookaleczenia, masturbacji, hazardu, seksu.