Uzależnienia

Esperal to środek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Wiele osób posiada wszywki alkoholowe, a prawie każdy zna – choćby ze słyszenia – osobę, która się "zaszyła". Nic dziwnego: blisko 12% dorosłych Polaków nadużywa alkoholu. Część z nich próbuje zerwać z nałogiem, pokładając nadzieję w implantowaniu esperalu. Jak długo działa esperal?
Czy zwyczaje żywieniowe mogą być przyczyną choroby? Tak, jeśli dbałość o zdrową dietę przeradza się w obsesję. Mówimy wtedy o ortoreksji. Schorzenie to po raz pierwszy zdiagnozował i opisał Steve Bratman. Ortoreksja jest groźnym zaburzeniem związanym z jedzeniem, a jej skutki mogą być równie drastyczne, co w przypadku anoreksji czy nieleczonej otyłości.
FOMO – z języka angielskiego: „fear of missing out” znaczy mniej więcej tyle, co przeraźliwy strach przed tym, że ominie nas ważna informacja czy wydarzenie. W dobie stałego dostępu do internetu i mediów społecznościowych, jest to coraz częściej występujące zjawisko wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Sprawdź, czy masz syndrom FOMO
Biała gorączka alkoholowa, czyli delirium alkoholowe jest najgroźniejszą postacią zaburzeń związanych z odstawieniem alkoholu. Stanowi stan zagrożenia życia. Objawy delirium może wywołać długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego lub nagłe zaprzestanie picia. Jakie są objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie delirium alkoholowego?
Datura (bieluń dziędzierzawa), to roślina używana przez młodzież jako narkotyk. Bieluń dziędzierzawa wykazuje silne właściwości odurzające - jej nasiona potocznie nazywa się nawet „haszyszem Targówka”. Należy pamiętać, że datura to roślina silnie toksyczna, a jej spożycie może doprowadzić do śmierci. Jak działa datura i jakie są objawy zatrucia?
Test tolerancji nikotyny Fagerströma pozwala ocenić z dużym prawdopodobieństwem, czy dana osoba jest farmakologicznie uzależniona od nikotyny, a także, choć w mniejszym zakresie, jaki jest stopień tego uzależnienia. Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się, czy możesz być uzależniony od nikotyny.
Morfina to jedna z najstarszych substancji psychoaktywnych używanych w celach medycznych i narkotycznych. Po raz pierwszy zsyntetyzowano ją w 1804 roku i mimo wielu skutków ubocznych, jakie wywołuje, nadal znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu ciężkich postaci bólu. Zobacz, jak działa morfina i jakie są objawy jej zażycia.
Acodin, lek na kaszel, w dawkach przepisanych przez lekarza, hamuje uciążliwy kaszel. Brany w większych ilościach działa jak narkotyk - powoduje stany euforyczne i halucynacje. Acodin w dużych dawkach prowadzi do zatrucia, a nawet do śmierci.
Czym jest współuzależnienie i jak je leczyć, aby skutecznie wyzwolić się z toksycznej relacji i odnaleźć nowy sens własnego życia? O tym, jak choroba alkoholowa (lub inne uzależnienie) wpływa na życie osób najsilniej związanych z uzależnionym z Lubomirą Szawdyn rozmawia Anna Krasuska.
Alprazolam to związek z grupy benzodiazepin, stosowany jako lek psychotropowy. Alprazolam, z racji właściwości, pod swoją pierwszą nazwą handlową - jako Xanax - stał się bohaterem popkultury. W medycynie związek ten stosowany jest w celu leczenia stanów lękowych, ataków paniki, agorafobii, depresji. Preparat ma wysoką skuteczność (z reguły poprawa stanu pacjenta następuje już po pierwszej dawce), ale jednocześnie wykazuje silne działanie uzależniające. Z tego powodu kuracja alprazolamem powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza i trwać najkrócej jak to możliwe. Jak alprazolam wpływa na organizm.
Fazy alkoholizmu są 4: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się coraz bardziej nasilone. Mimo to, jak podkreślają psychoterapeuci, leczenie można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia i zawsze możliwy jest powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?
LSD (kwas lizergowy) to substancja psychoaktywna należąca do halucynogenów. Choć teoretycznie zgony po zażyciu LSD nie występują, to nie oznacza to jednak, że stosowanie tej substancji jest bezpieczne. Jako dowody, że korzystanie z tego halucynogenu jest groźne, można podać to, że LSD może doprowadzić do wyzwolenia zaburzeń psychicznych czy też to, że objawy zażywania LSD mogą pojawiać się nawet jeszcze po dość długim czasie od pierwszego przyjęcia tej substancji psychoaktywnej.