Wyciszasz telefon, żeby odpocząć? Skutek może być odwrotny - udowadniają eksperci

2022-06-28 11:04

FOMO to skrót od angielskiego Fear of Missing out, oznaczający strach przed pozbawieniem dostępu do informacji, odłączeniem od sieci. Jeśli cierpisz na FOMO, to wyłączenie powiadomień w celu wyciszenia się i odpoczynku może jedynie zaszkodzić, powodując stres i niepokój.

Wyciszasz telefon, żeby odpocząć? Skutek może być odwrotny - udowadniają eksperci
Autor: Getty Images

Zabójczy dźwięk ciszy

Choć na ogół taktyki odkładania telefonu w niewidoczne miejsce, wyłączania powiadomień i wyciszania dźwięków są skuteczne, to najnowsze badanie pokazuje pewien wyjątek. Wykazało ono bowiem, że osoby z FOMO dużo częściej sprawdzają swoje telefony, gdy są one wyciszone. Brak jakichkolwiek sygnałów dźwiękowych powoduje przymus sięgania po telefon i sprawdzania powiadomień.

Sprawdź: FOMO - sprawdź, czy jesteś uzależniony od dostępu do informacji

Poradnik Zdrowie: psychoterapia

Badacze postanowili przeanalizować ten problem. W badaniu wzięło udział 138 użytkowników iPhone'a, z czego 42 proc. z nich wybrało tryb wibracyjny; 8,7 proc. tryb cichy, a reszta miała włączone dźwięki przez cztery dni z rzędu. Przed rozpoczęciem badania, uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, aby sprawdzić, czy mają FOMO. Dzięki opcji "czas przed ekranem", mogli zgłaszać badaczom dokładne dane.

Wyciszone telefony szkodą bardziej

Uczestnicy badania, których telefony były wyciszone przez cztery dni, mieli najdłuższy czas spędzony w mediach społecznościowych i częściej sprawdzali telefon niż uczestnicy, którzy nie wyciszyli swojego urządzenia. Czas przed ekranem telefonu był nie tylko wyższy u osób z FOMO, ale wyciszanie powiadomień również zwiększało uczucie stresu.

Mengqi Liao, doktorantka w dziedzinie komunikacji na Penn State University i autorka badania zasugerowała:

Zamiast wyciszać lub wyłączać wszystkie powiadomienia w telefonie, aby uniknąć rozpraszania uwagi, użytkownicy z FOMO mogą dostosować ustawienia powiadomień i selektywnie wyłączać niektóre z nich

Liao sugeruje, że w złagodzeniu niepokoju może pomóc umożliwienie otrzymywania powiadomień od wybranych osób - najbliższej rodziny i przyjaciół. 

Odkrycia zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Computers in Human Behavior.

Pokonać FOMO

Eksperci niezwiązani z tym badaniem są zgodni, że zerwanie z telefonem i pokonanie FOMO prawdopodobnie będzie wymagało czegoś więcej niż wyciszenia urządzenia.

Terapeuci często zachęcają do wyłączenia telefonów po to, aby być bardziej obecnym w codziennym życiu. To badanie sugeruje, że może to nie być najlepszy sposób postępowania dla niektórych osób.

- Dane wskazują na coś innego, jeśli masz FOMO: w rzeczywistości będziesz kompulsywnie sprawdzać swój telefon jeszcze bardziej, ponieważ myślisz, że brakuje Ci powiadomień” – powiedziała Thea Gallagher, psychiatra psychiatria w NYU Langone Health w Nowym Jorku.

Klucz do sukcesu

Eksperci podkreślają, że aby rozpocząć równą walkę z FOMO, należy poznać źródło tego problemu. Powszechny dostęp do telefonów zapewnia poczucie bezpieczeństwa, daje nieograniczone możliwości posiadania informacji na wyciągnięcie ręki, ale - niestety - ich powszechne użytkowanie zabija interakcje społeczne.

Choć wielu z nas może być trudno rozstać się ze swoim telefonem, warto zastanowić się, co tak naprawdę jest dla nas ważne? Czy rozmowa na jednym z komunikatorów zastąpi tę z cztery oczy? Jaki sens mają wirtualne uśmiechy czy uściski? Kiedyś bez tego żyliśmy, i to całkiem nieźle.