E-papierosy tej firmy zakazane. FDA wydała decyzję: nie są bezpieczne

2022-06-24 11:36

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zakazała sprzedaży e-papierosów firmy Juul. Chodzi o niespełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa. Ponadto, FDA uważa, że ten producent w dużej mierze przyczynił się do wzrostu palenia elektronicznych papierosów wśród młodzieży.

e-papierosy
Autor: Getty Images

Brak dowodów bezpieczeństwa produktu

Agencja twierdzi, że firma Juul nie udowodniła, że jej produkty spełniają normy bezpieczeństwa. Wniosek - niezbędny do pozostania na amerykańskim rynku - który złożył producent e-papierosów nie zawierał "wystarczających dowodów dotyczących profilu toksykologicznego, by zademonstrować, że sprzedaż produktów będzie odpowiednia dla zdrowia publicznego".

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Sprzedaż e-papierosów Juul zakazana

Decyzją FDA, firma Juul nie może sprzedawać swoich e-papierosów w USA. Te, które jeszcze zalegają na sklepowych półkach czy magazynach mają zostać wycofane.

Wzrost palenia e-papierosów wśród młodzieży

Juul to jeden z trzech głównych producentów e-papierosów w USA. Firma była oskarżana o przyczynienie się w szczególnym stopniu do wzrostu palenia e-papierosów. Wszystko za sprawą strategii marketingowych i sprzedawania smakowych wkładów ukierunkowanych na najmłodszych palaczy.

"FDA poświęca znaczące zasoby, by dokonać przeglądu produktów firm, które stanowią większość rynku USA. Jesteśmy świadomi, że odpowiadają one za znaczącą część dostępnych produktów i wiele odegrało dysproporcjonalną rolę w zwiększeniu popularności waporyzacji (ang. vaping) wśród młodzieży" - stwierdził w oświadczeniu szef FDA Robert Califf.

Owocowe i słodkie smaki wkładów do e-papierosów zostały zakazane w 2020 r.