Chcesz przestać pić, ale nie potrafisz? Te proste triki mogą pomóc

2022-06-28 14:15

Trudno się nie zgodzić z tym, że w ciągu ostatnich kilku lat sporo się działo. Pandemia na świecie pogorszyła stan psychiczny wielu osób, część z nich częściej zaczęła sięgać po używki. Eksperci odnotowują teraz zwiększone zapotrzebowanie na wsparcie, co sugeruje, że więcej osób próbuje ograniczyć alkohol lub całkowicie z niego zrezygnować.

Chcesz przestać pić, ale nie potrafisz? Te proste triki mogą pomóc
Autor: Getty Images

Większość ludzi z powodzeniem samodzielnie ogranicza spożycie alkoholu. Osoby, które piją częściej, są znacznie bardziej narażone na objawy uzależnienia i mogą mieć z tym większe trudności.

Jak rozpoznać, że jestem uzależniony?

Sygnały ostrzegawcze, to między innymi:

  • trudno ci wytrzymać bez alkoholu, nie potrafisz wytrwać w postanowieniu
  • wiele twoich działań towarzyskich jest opartych na piciu
  • często myślisz o alkoholu lub masz na niego ochotę
  • nie masz kontroli nad ilością wypijanego alkoholu, gdy już zaczniesz
  • musisz pić więcej niż kiedyś, aby poczuć efekty
  • odczuwasz objawy abstynencyjne, takie jak złe samopoczucie lub lekkie drżenie rąk, gdy dzień lub dwa nie pijesz
Czy alkohol jest przyczyną raka?

Nie daj się nabić w butelkę

Im więcej tych objawów i im większe jest ich nasilenie, tym bardziej prawdopodobne, że jesteś uzależniony. 

Jeśli jesteś w niewielkim stopniu uzależniony od alkoholu, być może będziesz w stanie ograniczyć jego ilości samodzielnie. Jeśli jednak uzależnienie jest już zaawansowane, możesz potrzebować profesjonalnego wsparcia.

Osoby z poważnym uzależnieniem od alkoholu nie powinny nagle i w zupełności odstawiać alkoholu, ponieważ nagłe zaprzestanie picia może spowodować poważne problemy zdrowotne, w tym drgawki, a nawet śmierć. Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w takich przypadkach należy zasięgnąć porady lekarza.

W przypadku osób, które są w znacznym stopniu uzależnione, zwykle zaleca się zrobienie stałej lub tymczasowej przerwy od alkoholu. Może minąć od sześciu miesięcy do roku lub dłużej, zanim będziesz mógł ponownie zacząć pić. Eksperci podkreślają, że w takich przypadkach najlepiej jest w ogóle nie pić. W przypadku poważnego uzależnienia istnieje duże ryzyko szybkiego powrotu do intensywnego picia - to także należy mieć na uwadze.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy uzależnienia po zaprzestaniu lub ograniczeniu picia, możesz potrzebować specjalistycznego leczenia lub stałego wsparcia, aby zapobiec powrotowi do intensywnego picia.

Jeśli nie jesteś uzależniony, powinieneś być w stanie albo zmniejszyć ilość lub częstotliwość picia, albo całkowicie przestać sięgać po alkohol. Jeśli jedna metoda nie działa, wypróbuj inną.

Odstawienie całkowite

Osoby, które są poważnie uzależnione, zwykle potrzebują pewnego rodzaju wsparcia, aby przestać pić. Najlepszym wyborem jest całkowita abstynencja, o ile masz wsparcie medyczne. Możesz podjąć leczenie odwykowe w szpitalu, w domu z pomocą lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki. Odstawienie alkoholu trwa zwykle około pięciu do siedmiu dni.

Drinki bezalkoholowe

Jeśli nie jesteś uzależniony, ale próbujesz ograniczyć spożycie alkoholu ze względów zdrowotnych lub innych, może to być dobra opcja. Zastępując niektóre lub wszystkie drinki napojami bezalkoholowymi, nadal możesz cieszyć się społecznymi aspektami picia bez żadnego ryzyka. Istnieje wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o napoje bezalkoholowe, które zachowują smak podobny do wersji alkoholowej.

Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu, zapach i smak napojów bezalkoholowych może działać jako wyzwalacz do picia alkoholu. Mogą utrudnić wprowadzanie trwałych zmian w piciu.

Aplikacje do leczenia i wsparcie online

Opracowano szereg internetowych i mobilnych aplikacji wspierających osoby ograniczające lub rzucające alkohol. Choć tego typu rozwiązania wykazują skuteczność, należy pamiętać, że nie zastąpią profesjonalnej terapii.

Interwencje psychologiczne

Zaledwie pięć minut porady od lekarza ogólnego może zmniejszyć spożycie alkoholu o 30 proc., szczególnie w przypadku osób, które należą do kategorii łagodnego do umiarkowanego uzależnienia. Warto więc porozmawiać z lekarzem, jeśli potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu pracy nad sobą.

Poradnictwo i terapia psychologiczna

Głównym rodzajem leczenia pomagającym w problemach alkoholowych jest poradnictwo. Sesje odbywają się zwykle raz w tygodniu z wykwalifikowanym psychologiem. 

Leki

Osobom uzależnionym od alkoholu w stopniu umiarkowanym do ciężkiego mogą pomóc także leki. Zwykle najlepiej działają w połączeniu z psychoterapią.

  • disulfiram to lek, który działa na system metabolizmu alkoholu i wywołuje nudności i wymioty, jeśli alkohol jest przyjmowany w tym samym czasie
  • akamprozat może pomóc w zapobieganiu nawrotom u osób, które już przeszły odwyk
  • naltrekson zmniejsza apetyt na alkohol u osób pijących dużo

Istnieje wiele opcji, jeśli próbujesz ograniczyć picie i nie ma jednego sposobu, uniwersalnego dla wszystkich. Zacznij od tego, co najbardziej do ciebie przemawia, od czegoś, co jest dla ciebie wykonalne. Jeśli to nie pomoże, spróbuj czegoś innego lub poszukaj profesjonalnej pomocy.