GIS ostrzega: w Polsce pojawiła się nowa substancja psychoaktywna. Może prowadzić do zatruć i zgonów

2022-07-12 9:44

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpieczną substancją psychoaktywną, która zdobywa coraz większą popularność na Polskim rynku. GIS wydał komunikat w tej sprawie, w którym informuje o zagrożeniach wynikających z jej przyjmowania.

Biały proszek w plastikowej torebeczce
Autor: Getty Images

"Od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji" - informuje GIS w opublikowanym na oficjalnej stronie ostrzeżeniu publicznym. Tą substancją jest α-PHiP, która funkcjonuje również pod innymi nazwami: α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, „Funky” i „A-PiHP”.

Poradnik Zdrowie: depresja

Α-PhiP może doprowadzić do śmierci

Α-PhiP jest silnie uzależniająca. Najczęściej przybiera postać proszku lub kryształków. Jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P), jednak różni się od nich opóźnionym działaniem. W związku z tym stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. 

Jej samodzielne stosowanie bywało już przyczyną poważnych zatruć i zgonów.

Jak czytamy w komunikacie, "Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 ze zm.)".

GIS ostrzega przed symptomami, które mogą wystąpić w wyniku zażycia α-PhiP. Należą do nich:

  • nadmierne pobudzenie,
  • halucynacje, urojenia, psychozy,
  • bezsenność,
  • brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
  • zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból
  • w klatce piersiowej,
  • problemy z oddychaniem, duszność,
  • a nawet zgon.

GIS ostrzega przed dopalaczami

W komunikacie dotyczącym nowej substancji, GIS ostrzega również przed niebezpieczeństwami wynikającymi z zażywania nowych narkotyków, zwanych „dopalaczami”.

Występują one pod postaciami proszku, kryształków, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia.

Jak podaje GIS, dopalacze nie posiadają gwarancji składu informacji i ilości substancji czynnej. Mogą również zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć i zgonów, a ich zażywanie wiąże się z narażeniem zdrowia i życia.