Lęk przed samotną podróżą [Porada eksperta]

2016-03-25 18:13 Bohdan Bielski

Sporo podróżuję zawodowo po świecie, głównie z grupami turystycznymi i delegacjami. Bardzo to lubię. Moim marzeniem jest zrealizować samotną podróż, ale nie umiem oswoić lęku przed zgubieniem się i samotnością. Nigdy nie bałam się zupełnie samodzielnie organizować i przeprowadzać podróże zagraniczne, dla np. 40 turystów. Nie boję się ludzi, bo ich lubię, jestem komunikatywna i ufam intuicji. Nie rozumiem, dlaczego lecę do kraju, w którym kogoś znam i ktoś na mnie czeka, a nie pojadę sama nigdzie w nieznane. Już jako 3-latka lubiłam się wypuszczać w nieznane i zgubiłam się ponoć kilka razy, m. in. ... wśród łanów pszenicy, które były dla mnie ogromnym lasem. Szukam przyczyn. Pomiędzy rodzicami zdarzała się przemoc psychiczna i fizyczna. W towarzystwem mojego psa czuję się dobrze i pewnie - byle nie sama. Pragnę gorąco oswoić strach przed samotnością, a przede wszystkim samotnym podróżowaniem. Szukam pomocy, ponieważ czas ucieka, samotna podróż czeka.

Hm, na początku pozdrowienia dla Psa - Przyjaciela i Opiekuna. W Twoim liście tyle ciepła... Te zdarzenia z dzieciństwa mogą mieć duże znaczenie; aż trudno wyobrazić sobie strach maleńkiej dziewczynki w tym pszenicznym lesie... To może być pierwotnym źródłem strachu przed zagubieniem w obcym miejscu. Klimat przemocy fizycznej i psychicznej też zaburza potrzebę bezpieczeństwa i wzmaga ją bardzo - do tej chwili chyba niezaspokojoną. Nie wiem, w jakim mieście mieszkasz, więc precyzyjnej porady nie mogę udzielić. Wszelkimi zaburzeniami lękowymi zajmują się zwykle terapeuci pracujący w klinikach nerwic, ale też indywidualnie. Na pewno musisz do kogoś dotrzeć; to będzie właśnie podróż w nieznane, w dużej części samotna, choć z drogowskazami. Napisz, gdzie jesteś, poszukamy!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE