Tinder: co to jest i jak działa ta aplikacja?
Tinder to aplikacja, która od kilku lat umożliwia singlom (i nie tylko) zawieranie nowych znajomości. Tinder może bowiem służyć nie tylko do poznawania potencjalnego ukochanego/ukochanej, ale i ciekawych ludzi mieszkających w pobliżu bądź, do czego przyznaje się część użytkowników, do zawierania znajomości na jedną noc. Przeczytaj, co to jest tinder i dowiedz się, jak działa aplikacja.
Spis treści
- Tinder: co to jest?
- Tinder: jak działa?
- 1. Logowanie
- 2. Zdjęcia i opis
- 3. Pozostałe preferencje profilu
- Ustawienia płci na Tinderze
- 4. Ustawienia konta
- 5. Wybór partnera
- Czy kobietom jest na Tinderze łatwiej?
- Tinder Plus i Tinder Glod
- Dla kogo jest ta aplikacja?
Wśród użytkowników Tindera przeważają mężczyźni - stanowią 55% wszystkich osób korzystających z aplikacji.
Tinder to aplikacja, która powstała w 2012 roku z inicjatywy pięciorga przyjaciół: Seana Rada, Chrisa Gulczynskiego, Joe Munoza, Jonathana Badeena i Whitney Wolf. Z angielskiego "tinder" oznacza "podpałkę", "punkt zapalny" i tak też ma działać aplikacja: rozpalać znajomości.
Tinder: co to jest?
Tinder to aplikacja randkowa dostępna dla systemów operacyjnych Android i iOS. Choć wydawałoby się, że na randki chcą się umawiać tylko single, okazuje się, że nie tylko oni z Tindera korzystają. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2017 roku przez agencję badawczą IRCenter1, tylko 58% użytkowników Tindera jest stanu wolnego, kolejne 4% stanowią rozwodnicy. A reszta? Aż 22% osób korzystających z aplikacji pozostaje w związku małżeńskim, a 19% - w związku partnerskim. 30% wszystkich użytkowników Tindera jest matką lub ojcem.
Co więcej, aplikację Tinder na swoje komórki ściągają przede wszystkim osoby mieszkające w średnich i dużych miastach, największą grupę stanowią najmłodsi - 48% wszystkich korzystających z Tindera to osoby w wieku od 18 do 24 lat.
Mieszkańcy wsi stanowią z kolei 13% użytkowników aplikacji. Z badania, które, co warto dodać, przeprowadzono wyłącznie wśród Polek i Polaków (próba wynosiła 2100 osób), wynikło również, że z Tindera korzystają ludzie ambitni, nowocześni. Ci, którzy nie boją się w swoim życiu zmian i chętnie podejmują nowe wyzwania.
W wersji podstawowej Tinder jest bezpłatny, co zapewne pomogło mu w zdobyciu tak ogromnej liczby użytkowników - w roku 2018 Tinder miał już ponad 20 miliardów par na liczniku. Jak to możliwe, skoro na całym świecie żyje "tylko" 7 miliardów ludzi? Otóż, na Tinderze sparować się można z wieloma osobami, więc tak naprawdę jedna osoba może mieć nawet kilkaset par. Jednak od sparowania na Tinderze do nawiązania znajomości w tzw. realu droga daleka. Dlaczego i jak to działa?
Czytaj też: Na czym polega sexting, czyli wysyłanie gorących SMS-ów?
Tinder: jak działa?
1. Logowanie
Korzystanie z Tindera nie powinno sprawić kłopotu żadnej osobie, która na co dzień korzysta z internetu. Interfejs aplikacji jest bardzo przejrzysty. Zaczynamy oczywiście od rejestracji, a później - logowania. Dotychczas, aby założyć konto na Tinderze trzeba było mieć również konto na Facebooku (warto tu zaznaczyć, że mimo logowania przez ten portal społecznościowy, aktywność na Tinderze nie jest w żaden sposób odnotowywana na Facebooku, nie ma się więc co martwić o to, że "znajomi nas podpatrzą"). Od niedawna można się rejestrować na Tinderze również za pomocą numeru telefonu, konto na FB nie jest więc niezbędne.
2. Zdjęcia i opis
Po zalogowaniu na Tinderze przechodzi się do edycji swojego profilu. Pierwszy krok to dodanie zdjęć, które wydają się najważniejszym elementem tego serwisu - przeglądając profile potencjalnych randkowiczów i randkowiczek, użytkownikowi najpierw rzuca się w oczy duże zdjęcie danej osoby. Oczywiście zdjęcia można też nie dodawać, ale wtedy szanse na podryw są znikome. Niektórzy nie dodają swoich zdjęć, a ilustracje, animacje, mamy, za to swoje fotografie obiecują przesłać w prywatnej dyskusji.
Tinder sam podpowiada, które zdjęcia dodać - zaciąga je z profilu danej osoby na Facebooku, ale łatwo (jednym klinięciem) można kilka lub wszystkie z nich usunąć bądź dodać swoje zdjęcia spoza popularnego serwisu społecznościowego. Co więcej, możliwe jest również skorzystanie z funkcji Smart Photos, która sama wybierze, jej zdaniem, najlepsze zdjęcia danej osoby z FB i wyświetli je jako pierwsze.
Po zdjęciach przychodzi kolej na opis swojej osoby - również nieobowiązkowy, ale, zwłaszcza jeśli dowcipny czy intrygujący, zwiększający szanse na poznanie drugiej połówki. W opisie można napisać o swoich zainteresowaniach, cechach charakteru, o tym, czego szuka się w drugiej osobie, a czego zdecydowanie nie. To także miejsce, by zaznaczyć cel swojej bytności na Tinderze: czy jest nim znalezienie partnera/partnerki, a może tylko znajomych do spotkań koleżeńskich, bądź kochanków na jedną noc albo do szaleństw jako swingersi bądź w związku poliamorycznym. Wyobraźnia użytkowników Tindera nie zna w tym zakresie granic.
Czytaj też: Jak utrzymywać związek na odległość?
3. Pozostałe preferencje profilu
Tinder umożliwia również dodanie, zaraz po opisie, swojego miejsca pracy (które automatycznie zaciąga się z Facebooka, więc aby nie udostępniać tej informacji, należy ją ze swojego profilu usunąć), na podobnej zasadzie pojawia się też informacja o ukończonych szkołach - jeśli nie chcemy jej udostępniać, także konieczne jest jej osobne usunięcie.
Jeśli konto na FB użytkownika Tindera jest połączone z jego kontem instagramowym, również i zdjęcia z aplikacji Instagram będą widoczne w profilu. Tak jak i powyżej, możliwe jest usunięcie tego powiązania.
Dodatkowo użytkownik Tindera może zaznaczyć swoją ulubioną piosenkę oraz dodać ulubionych wykonawców z aplikacji Spotify.
W ustawieniach "kontrola mojego profilu" możliwe jest zaznaczenie, że nie chcemy, by inni użytkownicy widzieli nasz wiek i odległość, w jakiej od nich przebywamy.
Czytaj też: Czym jest aplikacja Snapchat i dlaczego z niej korzystamy?
Ustawienia płci na Tinderze
Edycja profilu na Tinderze wymaga również określenia swojej płci. Polki i Polacy mają do wyboru na razie dwie: kobietę bądź mężczyznę, jednak w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Australii wprowadzono, po konsultacjach z przedstawicielami społeczności LGBT+, możliwość wpisania także innych płci.
Twórcy Tindera chcieli zaznaczyć, że osoby niebinarne, transpłciowe również są mile widziane jako użytkownicy aplikacji. Wystarczy zamiast "kobiety" lub "mężczyzny" wybrać "więcej" i tam wpisać swoją płeć. Tego rozwiązania nie wprowadzono jeszcze w Polsce, ale niedługo powinno się ono pojawić i u nas.
4. Ustawienia konta
Wszystkie powyższe dane wprowadza się w "edycji profilu" - gdy zostaną zapisane, można przejść do "ustawień". W ustawieniach dokonuje się wyboru płci poszukiwanego partnera - zgodnie z tym wyborem aplikacja będzie pokazywała mężczyzn lub kobiety bądź mężczyzn i kobiety - swoje potencjalne drugie połówki może tam więc znaleźć każda osoba, bez względu na orientację seksualną.
Następnie ustawia się odległość, w jakiej ma się od poszukującego/poszukującej znajdować jego/jej potencjalna/-y partner/-ka. W wersji bezpłatnej odległość ta może wynosić do 161 km. Kolejny krok to zakres wieku, w jakim ma być szukana osoba - wynosi on od 18 do 55.
Z kolei odznaczenie automatycznie zaznaczonej opcji "pokazuj mój profil na Tinderze" sprawi, że kolejne osoby nie będą już widziały profilu, jednak nadal będzie możliwe rozmawianie z wcześniej dobranymi parami.
Czytaj też: Zdrada emocjonalna - jak się w porę zorientować, co się dzieje?
5. Wybór partnera
Po przejściu przez wszystkie ustawienia (co trwa dosłownie kilka minut) można w końcu wybrać swojego partnera. Wystarczy kliknąć ognik widoczny na środku ekranu i zacząć łowy.
Tinder pokazuje dokładnie te osoby, które odpowiadają zaznaczonym wcześniej preferencjom: danej płci, w konkretnej odległości i oczekiwanym wieku. Jeśli ktoś się nam spodoba, wystarczy przesunąć palcem po ekranie w prawo lub zaznaczyć serduszko, jeśli odrzucamy danego kandydata czy kandydatkę - przesuwamy w lewo bądź wybieramy czerwony krzyżyk.
Co ważne, wybrana osoba nie wie, że ktoś zaznaczył ją jako swoją parę do czasu, aż sama też, kiedy prędzej czy później, nie zobaczy profilu osoby, która też ją wybrała i nie wybierze opcji w prawo. Wtedy obie osoby otrzymują informację: "gratulacje, masz nową parę" i od tego momentu mogą zacząć pisać do siebie na Tinderze wiadomości. Jeśli jedna osoba zaznaczy drugą bez wzajemności, ta druga się o tym nie dowie.
Chyba że wyślemy jej superlajka - w wersji podstawowej każdy użytkownik może go wysłać go jeden raz dziennie, ale dzięki niemu druga osoba, nawet jeśli nas nie polubiła, od razu widzi, od kogo takiego superlajka dostała. Jeśli również zapała entuzjazmem do osoby wyrażającej jej w ten sposób sympatię, może szybko odwdzięczyć się, przesuwając palcem w prawo.
Wymiana wiadomości na Tinderze bardzo przypomina towarzyszącą Facebookowi aplikację Messenger, tylko w nieco bardziej surowej wersji. Dobór pary nie oznacza jednak, że dojdzie do spotkania w rzeczywistości - nie zawsze którakolwiek z osób z pary ma odwagę napisać do drugiej, czasem partnerzy umawiają się tylko na jednorazowe spotkanie - nie ma tu żadnej zasady. Niektórzy mają nawet po kilkaset par, ponieważ wolą zaznaczyć daną osobę, a później ewentualnie zrezygnować ze znajomości.
Czytaj też: Chemia miłości - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania?
Czy kobietom jest na Tinderze łatwiej?
Choć cywilazacja Zachodu uchodzi za najbardziej "równouprawnioną", a w kwestii relacji damsko-męskich dużo się zmienia, często nadal pokutuje przekonanie, że to mężczyzna powinien być stroną starającą się o nawiązanie znajomości. Na Tinderze kobietom łatwiej uzyskać polubienia, mężczyźni częściej piszą do nich wiadomości.
Eksperyment w tej aplikacji przeprowadzili twórcy kanału whetever na YouTube. Utworzyli fikcyjne konto bardzo atrakcyjnej kobiety i bardzo atrakcyjnego mężczyzny - jakie były rezultaty? Zobaczcie sami!
Tinder Plus i Tinder Glod
Tinder w wersji podstawowej jest bezpłatny, istnieje też możliwość wykupienia opcji Tinder Plus lub Tinder Gold.
Tinder Plus (koszt 70 zł za miesiąc) znosi limit dobowego przyznawania lajków, czy też raczej "przesuwania w prawo" - choć ten limit i w wersji podstawowej nie jest mały - wynosi bowiem 100 polubień.
W opcji Tinder Plus znika również ograniczenie związane z odległością od drugiej osoby - partnerów można szukać i na drugim końcu świata. Można też anulować dokonany wcześniej wybór i raz w miesiącu wykorzystać darmowy boost, czyli opcję, która na 30 minut czyni daną osobę super widoczną w okolicy - przez ten krótki czas profil wyświetla się nawet o 60% większej liczbie użytkowników niż w wersji standardowej.
Tinder Gold to wersja z wszystkimi możliwymi opcjami, kosztująca 150 zł miesięcznie. Co dzięki niej się otrzymuje? Powiadomienie o każdorazowym polubieniu profilu, informację o tym, ile osób do tej pory polubiło dany profil i kim dokładnie te osoby są - użytkownikowi wyświetla się cała lista wielbicieli. Od razu może zobaczyć profil każdego z nich i wybrać "prawo" lub "lewo". Właściciel/-ka konta Tinder Gold dziennie może rozdać nawet 5 superlajków.
Z subskrypcji Tinder Plus lub Tinder Gold można zrezygnować już po pierwszym miesiącu - trzeba ją jednak anulować, ponieważ inaczej przedłuży się ona automatycznie.
Czytaj też: Czy millenialsi są uzależnieni od nowych technologii?
Dla kogo jest ta aplikacja?
Do Tindera przylgnęła opinia aplikacji, która skutecznie służy zawieraniu krótkich znajomości, ale osobom szukającym trwałego związku może być już trudniej. To nie do końca prawda - aplikacja jest narzędziem demokratycznym, do której, przynajmniej w wersji bezpłatnej, większość osób ma swobodny dostęp. Ludzie są różni, więc i różne cele można za pomocą Tindera osiągnąć. Znajdą się i tacy, którym zależy na znalezieniu swojej drugiej połówki już na stałe.
Polecany artykuł:
Źródła:
1. Dostęp do badania na stronie: https://ircenter.com/tinder-kim-sa-jego-uzytkownicy/#accept
Porady eksperta