Zdrada emocjonalna: czym jest i jak ją rozpoznać?

Zdrada emocjonalna lub psychiczna w relacji partnerskiej bywa bardzo często nazywana przyjaźnią damsko-męską lub „braterstwem dusz”. Nie wolno jej lekceważyć, bo może być zapowiedzą zdrady fizycznej. Czym jest zdrada emocjonalna i jak rozpoznać, że do związku dwóch osób dołączyła trzecia?

Spis treści:

    1. Zdrada emocjonalna: czym jest?
    2. Zdrada emocjonalna: jak ją rozpoznać?
    3. Zdrada emocjonalna: i co dalej?

Zdrada emocjonalna jest oznaką braku lojalności wobec partnera, złamaniem zasady poufności, intymności emocjonalnej, wyjściem poza ramy związku i powielaniem tego, co wyjątkowe i zastrzeżone dla relacji z partnerem, partnerką.

Definicja niewierności w klasycznej postaci odnosi się do związku małżeńskiego bądź partnerskiego (czyli relacji nieformalnej trwającej dłużej niż rok) i ważnym jej elementem jest odbycie dobrowolnego stosunku płciowego z osobą inną niż stały partner czy mąż. Zdrada sama w sobie nie jest traktowana jako zaburzenie - jest normalnym/ dopuszczalnym zachowaniem w repertuarze zachowań ludzkich, choć zazwyczaj niesie ze sobą cierpienie, poczucie winy, krzywdy, wstydu czy ekskluzji (wykluczenia), powoduje depresję.

Zdrada to jednak nie tylko stosunki seksualne pozamałżeńskie czy pozapartnerskie, zdrada dotyczy również sfery emocjonalnej. Zdrada emocjonalna to te zachowania pozaseksualne, które polegają na okazywaniu uwagi, zainteresowania, poświęcaniu czasu, troszczeniu się o drugą osobę w tajemnicy przed partnerem. Ten rodzaj zdrady szczególnie dotkliwy jest dla kobiet, które w odróżnieniu od mężczyzn uważają zdradę emocjonalną za bardziej zagrażającą dla związku niż zdrada seksualna.

Zdrada emocjonalna to sytuacja, która może trwać latami bez zaangażowania seksualnego partnerów, dając zdradzającym przekonanie o małej szkodliwości ich relacji dla ich oficjalnych związków i pozwala na dłużej zachować istniejący status quo.

Zdrady emocjonalne bywają nazywane również związkami platonicznymi, mogą być to wieloletnie relacje osób, które z powodów religijnych, silnego poczucia winy czy strachu przed przemocą albo zemstą partnera, nie zmieniają ich charakteru. W dobie tak wielkiej popularności internetu i portali towarzyskich może być to relacja niemalże wyłącznie wirtualna.

Zdrada emocjonalna: czym jest?

Miłość opisywana jest przez badaczy przez trzy składowe: namiętność, intymność i zaangażowanie. Zdrada emocjonalna dotyczy tej sfery uczuć i zachowań, które określa się mianem intymności - intymności rozumianej jako wszystkie stany, w których czujemy bliskość i przywiązanie.

Partnerzy w związku miłosnym wzajemnie dbają o siebie i się szanują, a sama obecność drugiej osoby powoduje szczęście. Czują, że mogą na siebie liczyć w potrzebie, rozumieją się i akceptują, dzielą przeżyciami, dobrami - tymi duchowymi i materialnymi. Intymność i bezpieczeństwo wyraża się także przez dawanie sobie wsparcia i sprawianie, aby partner czuł się ważną częścią życia drugiej osoby.

Zdrada emocjonalna to dzielenie intymności z kimś trzecim, to brak lojalności wobec oficjalnego partnera, złamanie zasady poufności, wyjście poza ramy związku oraz powielanie z wyjątkiem seksu, tego, co wyjątkowe.

Opisana powyżej sytuacja może charakteryzować również przyjaźń łączącą kobietę i mężczyznę, ale tej zazwyczaj nie ukrywamy przed towarzyszem życia. Zdrada emocjonalna jest czymś więcej niż miłe spędzanie ze sobą czasu czy wymianą intelektualną, wspieraniem się dwojga znajomych.

Zdrada emocjonalna: jak ją rozpoznać?

1. Jeśli nowa znajomość rozwija się, spotkania są stałym elementem codzienności, nowy znajomy jest osobą ekscytującą i atrakcyjną, a ty niewiele opowiadasz o nim swojemu partnerowi, cenzurujesz, cedzisz informacje, żyjesz w świecie tajemnic, półprawd, bo uważasz, że twój partner tego nie zrozumie. Kiedy twoje oczy są skierowane już w stronę nowej relacji, to można mówić o zdradzie emocjonalnej.

2. Jeśli wasze "koleżeńskie" kontakty są intensywne, często rozmawiacie przez telefon, wypatrujesz SMS-ów, wciąż zerkasz na ekran telefonu i sprawdzasz skrzynkę pocztową zaraz po przebudzeniu i przed zaśnięciem. Entuzjazm i energia płynąca z nowej znajomości sprawia, że w starej relacji jest ciebie mniej. Nie oszukuj się wtedy, że to nie ma wpływu na wasz związek.

3. Kolejnym znakiem ostrzegawczym jest poszukiwanie oparcia, zrozumienia w nowej znajomości, dzielenie się sprawami bieżącymi, zmartwieniami, marzeniami, tęsknotami. Zwierzasz się z kłopotów, żalisz się na aktualne życie, stajecie się powiernikami swoich tajemnic.

4. Twój czas i uwaga już nie jest dzielony tylko między obowiązki, partnera i bliskich. Nowa znajomość również zajmuje twoje myśli, nie przestajesz rozmyślać o przyjacielu i jego sprawach.

5. Zaczynasz porównywać obecnego partnera z przyjacielem i te porównania wypadają na niekorzyść tego pierwszego. W twojej głowie proces zastąpienia starego partnera nowym już się rozpoczął – nawet jeśli nie będzie nim twój przyjaciel, to używasz go do tego by podkreślać, uwypuklać wady i niedoskonałości obecnego partnera.

Od koleżeństwa do "czegoś więcej"

Relacja przyjacielska może przerodzić się w coś więcej, kiedy w związku między partnerami zaczyna się kryzys, a radość zastępuje znużenie i rutyna. Jednak zdrada emocjonalna może zdarzyć się też bez wyraźnego powodu.

Jak to się dzieje, że niegroźna znajomość przeradza się w bliską relację i w efekcie doprowadza do zdrady emocjonalnej? Zaczyna się od coraz częstszych kontaktów, np. zawodowych czy towarzyskich, które stają się częstsze. Codzienny lunch z kolegą zamienia się w wyczekiwany obiad z bliską osobą, podczas którego można się w końcu wyżalić, poczuć ważnym, dodać otuchy, potrzymać za rękę, a po powrocie do domu nie opowiedzieć tym mężowi…

Możliwości komunikacyjne sprawiają, że odległość od nowego partnera nie ma znaczenia – SMS-y, e-maile, aktywność na portalach społecznościowych przyspieszają proces budowania relacji. Gdy nowa znajomość nabiera tempa, spotkania stają się stałym elementem codzienności, nowy znajomy wydaje się być coraz bardziej ekscytujący i atrakcyjny.

Powoli staje się obiektem marzeń, wizji i planów, a stały partner w porównaniu z nim wypada blado i stopniowo przestaje brać udział w ważnych sprawach osobistych. Kiedy relację z partnerem zaczynają wypełniać półprawdy to może oznaczać, że zdrada emocjonalna stała się faktem.

Wyobraźmy sobie pana X, który nie będąc w wystarczający sposób usatysfakcjonowany relacją z żoną, zaczyna zbliżać się do pracującej w jego zespole pani Y. Nie planuje romansu, po prostu dobrze mu się z nią rozmawia, zaczyna z panią Y spędzać coraz więcej czasu.

Okazuje się, że się rozumieją, częściej zaczynają wspólnie jadać obiady, a tematy, które poruszają przestają być neutralne. Pan X radzi się w sprawie choroby, pomaga koleżance w kłopotach z autem - o tym wszystkim wciąż wie żona. Od pewnego dnia pan X nie mówiąc żonie umawia się z koleżanką także na śniadania, a tematy, które poruszają są coraz bardziej osobiste.

Pan X zaczyna porównywać partnerkę z Y (jej wygląd, poglądy, sposób radzenia i rozwiązywania problemów itd), z każdym kolejnym tygodniem dzieli się bardziej osobistymi historiami z życia rodziny i związku, coraz częściej zwierza się pani Y pomijając stałą partnerkę.

W domu nie mówi już tak często o pani Y lub nie mówi w ogóle. Pan X czeka na e-maile, smsy i w każdej ważnej sprawie radzi się Y, z czasem zaczyna budować "niby przyjacielski" front, ale powoli X snuje wizje, jakby to było być z Y. Moment, kiedy neutralna koleżeńska relacja zaczyna być protezą czy zamiennikiem istniejącego już związku, zwykle jest trudny do dostrzeżenia. Niemniej jednak moment, w którym pan X orientuje się, że wyklucza żonę z ważnych dla nich do tej pory elementów życia osobistego jest zdradą emocjonalną.

Zdrada emocjonalna: i co dalej?

Zdrada, zarówno fizyczna jak i psychiczna, zazwyczaj jest ważną informacją o jakości związku, chociaż zdarzają się osoby, które zdradzają niezależnie od poziomu zadowolenia ze stałej relacji. Zdrada, a dokładnie jej ujawnienie, wywołuje u osoby zdradzanej gniew, wstyd, poczucie opuszczenia, bezsilności i beznadziejności, obniża znacznie poczucie własnej wartości, atrakcyjności. Zaczynają się niekontrolowane natrętne nawroty myśli o zdradzie, stany depresyjne i depresja. Zdrada emocjonalna częściej wywołuje poczucie krzywdy niż gniew.

Przeprowadzone badania pokazują, że kobiety bardziej od mężczyzn przeżywają zdradę emocjonalną partnera niż seksualną i traktują ją jako zapowiedź rozpadu związku. Mężczyźni z kolei są bardziej tolerancyjni dla zdrady emocjonalnej niż seksualnej. Przeżywana trauma u zdradzanego oraz poczucie winy i dylematy towarzyszący osobie zdradzającej to bardzo częste powody wizyt u psychologa i psychiatry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ewka
|

"Często, gdy na ziarnku grochu śni Małgosia, Jaś testuje inne królewny." - Wojciech Pyszczek

45tg
|

Wychodzi na to, że ja zdradzam swojego partnera emocjonalnie. Nie mam pojęcia nawet, kiedy się to zaczęło. Pracuje ponad dwa lata w pewnej firmie, a osoba, o której ciągle myślę, kiedyś mnie szkoliła na to stanowisko, przez pierwsze 2-3 miesiące, potem przeszłam pod nadzór kogoś innego i od tamtej pory jesteśmy kolegami, współpracujemy. Rzecz zaczęła się dziać jakieś pół roku temu. Do wtedy miał tendencje do chwalenia moich wyników/osiągnięć zawodowych itp. Rosło mi serce przy tym, ale jakoś byłam za to tylko wdzięczna i tyle. Natomiast od pół roku mniej więcej, myślę, że to zaczęło wpływać na nasze relacje, jakby, zbliżyło nas. Częściej rozmawiamy o różnego rodzaju kwestiach, pracowniczych bądź bardziej prywatnych, lecz to się staję dla mnie bardzo ważne. A najgorsze jest to, że chyba to nie jest obustronne. Wydaję mi się, że on jest po prostu miły, a ja się nakręcam, wyobrażam sobie go jako mojego partnera, pragnę go, pociąga mnie bardzo. I problem w tym, że jestem w 1,5 związku, z inteligentnym (może nie najprzystojniejszym) i dobrym mężczyzną, który wiem, że mnie kocha. Co robić? Te wszystkie uczucia wobec tego kolegi strasznie mnie męczą, łzy mi napływają do oczu, jak tylko pomyślę, że ja go naprawdę lubię i chcę poznać, a nie wiem czy z jego strony może być podobnie (on chyba nikogo nie ma, jest skryty co do swojego życia prywatnego, nie ma z nikim zdjęć na mediach społecznościowych, nawet ze sobą nie wrzuca za wiele, słucha głównie smutnych utworów o rozstaniu, o tym, że mało kochał albo za mało dbał o związek. Ogółem, same depresyjne). To również dobry i bardzo wrażliwy człowiek. Muszę się zdystansować, ale to trudne, bo każda rozmowa z nim nakręca mnie bardziej, a czasami po prostu są rzeczy do zrobienia, o które mnie prosi osobiście. Wyznać mu prawdę i tym samym, dowiem się może, co on czuje, a jeśli moje przypuszczenia o tym, że z jego strony to tylko przyjaźń/bycie koleżeńskim, poprosić go o trochę dystansu? Myślę, że zrozumie, jest osobą wrażliwą, ale nie chcę stwarzać tym nieprzyjemnej presji/emocji między nami. Bo on nie jest mi nic winien, nic mi nie obiecał ani nigdy nie dał wprost do zrozumienia, że się mną interesuje jako partnerką; jego sposób bycia sprawił, że czuję do niego, to co czuję. Szczerze, chociaż moje serce bardzo chcę, by on coś do mnie również czuł, to mój rozum ma nadzieję, że mi powie, że to tylko jego sposób na bycie miłym, bo nie chcę naprawdę zranić swojego teraźnienszego partnera. To bardzo dobry człowiek i zasługuje na miłość, a bardzo mnie kocha. Z tym że ja nie jestem pewna, czy kocham jego. W tym samym czasie, nie chcę zepsuć swoich dobrych relacji z kolegą z pracy, wolałabym byśmy przestali pisać ale by wiedział, że może na mnie liczyć. A jak z tego wyniknie coś więcej niż przyjaźń...będę się bała, że i jego skrzywdzę. A tak bym chciała, by wszyscy byli szczęśliwi i nikt nie ucierpiał... Poradźcie coś proszę.

Ann Jaskol
|

Witam.
Jestem w tym nowa. Właśnie niedawno, dosłownie kilka godzin temu dowiedziałam się że zdradza mnie mój narzeczony na mediach społecznościowych. Było tych rozmów multum. Pisał z nimi m. in."Że jest kawalerem, bez dzieci" "Że jest napalony i czy nie ma ochoty coś z tym zrobić". Odkryłam to przypadkiem na swoim telefonie, który mu pożyczyłam bo jego się zepsuł, a chciał sobie pocztę posprawdzac i nie wylogował się. Wcześniej już była podobna sytuacja, że po pijaku dostał SMS że ma ochotę z nim na seks. To wmawiał że nie wie w ogóle kto to jest i nigdy z nią nie pisał. Teraz jak bym mogła sobie wszystko poukładać to cały czas siedzi na telefonie, gdy wchodziłam do pokoju gdzie on był zawsze chował żebym nic nie widziała. Itd.
Po co te całe gadanie o ślubie, po co się oświadczał jak cały czas i tak z nimi pisał.
Jestem wściekła na niego i nie mam już nawet siły płakać.
Szkoda mi czasu który mu dałam, żałuję, że nie mogę cofnąć czasu.

Nie mam komu się w ogóle zwierzyć.
Zostaje z tym całkowicie sama.

Anna

karina
|

Nie ma sie co oszukiwać, po prostu. Zdradza? Sprawdzić, dowiedzieć się, upewnić, kupić jakiś dyktafon czy podsłuch w spyshopie i ratowć przede wszystkim siebie, zabezpieczyć i rozdzielić wspólny majątek a potem żyć szczęśliwie i długo i znaleźć kogoś lepszego ;))))

karpa
|

Uważam, ze jezeli są wątpliwosci to lepiej sprawdzic i sie miło rozczarowac, niz dowiedziec sie prawdy 5 lat później

FreedomAddicted
|

Znam też inną formę zdrady. Zdrada spojrzeniowa. Kiedy mężczyzna patrzy na inną kobietę. To też forma zdrady.

anett
|

Nie sadziłam,że można tak bardzo uwikłać sie w intymną relację w sieci.Pisałam na czatach z żonatymi mężczyznami i nie był to wcale cyberseks.Niby zwykłe rozmowy ,a tworząca sie bliskość dotykała najczulszych zakamarków duszy.Teraz tęsknię,jest mi smutno.On pewnie też nie jest szczęśliwy.Ten On co skradł mi myśli.Skasowałam konto.Cierpię i wiem ,że na to cierpienie zasługuje.Nie na przyjaźń męsko damskiej.Rozmowa w sieci też może być zdradą.Teraz już to wiem.

anula
|

Mój mąż pomaga "za bardzo" pewnej pani. Jak myślicie na czym polega taka "pomoc".

Malwa
|

Wydaje mi się, że pojęcie zdrady emocjonalnej jest sztuczne, nieostre i niebezpieczne, szczególnie dla kobiet o niskim poczuciu własnej wartości. Wyobraźmy sobie ciepłą, czułą i wrażliwą, ale niepewną i nieustannie potrzebującą potwierdzania uczuć partnera kobietę o przeciętnym intelekcie i wielu kompleksach. Niech nasza bohaterka czytuje wyłącznie romanse i "internety". Teraz wyobraźmy sobie partnera naszej bohaterki: ani brzydki ani ładny lecz ciekawy świata oczytany erudyta. Powiedzmy, że w życiu tego mężczyzny pojawia się kobieta, jego pokrewna dusza. Oboje fizycznie nie są w swoim typie, przepadają jednak za dyskusjami np. o geopolityce i literaturze. Długie rozmowy, maile, smsy - wszystkie grzeczne, tylko o tym, że Trump, Chiny i walka o dominację, USA a Australia i takie Filipiny; a już w ogóle to Korea; "ja" u Boccaccia i u Diderota w porównaniu do "ja" u Kafki i "ja" u Gombrowicza, etc. Jak sądzicie, jak się poczuje nasza bohaterka? Zaznaczmy w tym miejscu, że i mężczyzna i jego koleżanka bratnia dusza w ogóle się sobie fizycznie nie podobają (on się jej wydaje za mało męski a ona jemu za mało kobieca, w końcu nie bez powodu związał się z naszą wrażliwą romantyczką). Partner naszej bohaterki ze swojej perspektywy znalazł kumpla w spódnicy, który nie będzie się śmiał z łezki w oku po seansie "Wizyty Inspektora". A co widzi nasza bohaterka? Pewną siebie kobietę z takim samym hobby jak jej mężczyzna. Czy poczuje się zagrożona? Owszem, trochę. Co zrobi? Poprzegląda internety, znajdzie artykuły o zdradach emocjonalnych i wyobrazi sobie, że problem dotyczy również jej związku. Stanie się podejrzliwa i zazdrosna, zażąda zakończenia znajomości, każe mężczyźnie wybierać. A on będzie się zastanawiał gdzie się podziała jego czuła, wrażliwa, kobieca romantyczka. Taki zakaz albo prośba o wybieranie świadczy o ogromnej niedojrzałości. Jak sądzicie jak się kończy ta historia? Mężczyzna po ośmiu miesiącach prób przywrócenia związkowi dawnej formy nie mogąc przebić się przez mur podejrzeń odchodzi i po jakimś czasie spotyka inną wspaniałą, ciepłą, wrażliwą kobietę, która akceptuje jego przyjaciół. Wszystkich. Także koleżankę od geopolityki i literatury. Niestety kontakt się urwał i nie wiem jak się ze swym błędem czuje nasza bohaterka. Można się jeszcze pokusić o pytanie co, jeśli koleżanka od wspólnego hobby podoba się mężczyźnie i on ostatecznie woli ją od obecnej partnerki? No cóż, nikogo nie mamy na własność.

Ola
|

Zdrada jest zdradą....