"In vitro to MY". Rządowy program refundacji in vitro to dopiero pierwszy krok

2024-06-03 11:49

1 czerwca oficjalnie ruszył rządowy program refundacji in vitro. "To ogromny sukces, jednak nie obejmie on jeszcze wszystkich potrzebujących grup społecznych. Co więcej, po latach ponurej narracji na temat in vitro, konieczna jest merytoryczna dyskusja publiczna, oparta o naukowe fakty, szerząca wiedzę i świadomość" – podkreśla Ewa Daros, prezes Fundacji OliEdu, organizatora zbliżającej się konferencji społeczno-medycznej #InvitroToMY.

in vitro to my
Autor: Getty Images

We wtorek 4 czerwca 2024 roku w Krakowie odbędzie się konferencja społeczno-medyczna #InvitroToMY, zorganizowana przez Fundację OliEdu. W konferencji udział weźmie m.in. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski oraz Małgorzata Rozenek-Majdan, wspierająca działania z zakresu in vitro, która podkreśliła, że "rządowy program in vitro, startujący 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka - to ogromny sukces, który został okupiony bardzo ciężką pracą, wysiłkiem i latami oczekiwań na te zmiany osób, doświadczających wielu trudności w drodze do szczęśliwego rodzicielstwa." Dodała jednak, że nie wszystkie grupy społeczne zostaną uwzględnione w rządowym projekcie i "teraz trzeba pokazać, jak można je wesprzeć na szczeblu samorządowym".

Z tego powodu - warto wspierać projekt #InvitroToMY. Działania realizowane w ramach tej kampanii uświadamiają nam, że problemy związane z płodnością, chorobami onkologicznymi lub genetycznymi, są powszechniejsze, niż mogłoby się nam wszystkim wydawać. Wiedza w tym zakresie jest niezbędna, aby zadbać o zdrowie – zarówno swoje, jak i najbliższych. Równość i otwartość w dostępnie do medycyny pokazują opiekuńczą rolę państwa i samorządów, dlatego będziemy pokazywać, jak powinno się ją wzorowo odegrać.

Konferencja #InvitroToMY  odbędzie się w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej przy ul. Św. Tomasza 43. Wydarzenie jest odpowiedzią na inaugurację rządowego programu in vitro, który od 1 czerwca 2024 roku będzie finansował medyczne wsparcie zapłodnienia pozaustrojowego oraz leczenie niepłodności w Polsce. To ogromny sukces, jednak nie obejmie on jeszcze wszystkich potrzebujących grup społecznych. Co więcej, po latach ponurej narracji na temat in vitro, konieczna jest merytoryczna dyskusja publiczna, oparta o naukowe fakty, szerząca wiedzę i świadomość – podkreśla Ewa Daros, Prezes Fundacji OliEdu.

Konferencja będzie okazją do wysłuchania przedstawicieli wielu środowisk, w tym ekspertów medycznych, naukowców i praktyków, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

W trakcie konferencji #InvitroToMY uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z badaniem potrzeb medycznych i społeczno-edukacyjnych w zakresie in vitro, promowaniem równej i otwartej dyskusji na temat kwestii związanych z in vitro oraz wsparciem osób doświadczających problemów z niepłodnością. Ponadto, projekt #InvitroToMY obejmie tworzenie materiałów dydaktycznych oraz organizowanie różnorodnych spotkań, szkoleń, webinarów, konferencji i akcji w mediach społecznościowych, mających na celu szerzenie wiedzy i świadomości w zakresie in vitro.

Rejestracja na konferencję odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy do wyczerpania liczby miejsc. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Fundacji OliEdu.