Puchną ci nogi w upały? Zobacz, co robić!

2022-06-21 10:52

Wiele osób zmaga się z opuchniętymi nogami właśnie w upały! Czemu przy wysokiej temperaturze nogi puchną? Jakie mogą być przyczyny obrzęków i o czym one świadczą? Wreszcie jak sobie z nimi poradzić w domu? Zobaczcie sami.

Opuchnięte nogi
Autor: Getty Images Dlaczego puchną nogi w upały?

Spis treści

  1. Opuchnięte nogi - najpierw diagnostyka
  2. Opuchnięte nogi w lecie - sposoby

Upały nie oddziałują korzystnie na nasze organizmy. Jesteśmy senni, często boli nas głowa, a na domiar złego mogą pojawiać się obrzęki. Skąd się one biorą? Czy są powodem do zmartwień? To zależy. Aby was uspokoić powiemy, że my kobiety mamy tendencję do gromadzenia w ciele wody. Ale opuchnięte nogi mogą świadczyć także o poważniejszych problemach zdrowotnych.

Kiedy na dworze panują wysokie temperatury żyły rozszerzają się i pozwalają na nagromadzenie się wody w ciele. Teoretycznie może to nas ochłodzić, ale w praktyce może powodować dyskomfort zwłaszcza wtedy, kiedy buty zaczynają nas uciskać.

W upały nie powinniśmy zbyt długo stać lub siedzieć, bowiem sprzyja to gromadzeniu się płynów w stopach i ich okolicach. Małe zastawki wewnątrz żył nóg mogą się osłabiać, co prowadzi do niewydolności żylnej

Niestety obrzęki mogą powodować także poważniejsze choroby - np. choroby płuc, które zwiększają ciśnienie w naczyniach krwionośnych prowadzących z serca do płuc. A wyższe ciśnienie krwi sprzyja powstawaniu obrzęków. Za obrzękami stoją też choroby serca. Niewydolność tego organu powoduje gromadzenie się płynu w całym ciele. Opuchliznom sprzyja także ciąża.

Problemy zdrowotne powodujące opuchliznę kostek:

Poradnik Zdrowie: obrzęk nóg

Opuchnięte nogi - najpierw diagnostyka

Oczywiście najlepiej jest pójść z problemem do lekarza. Pozwoli to ustalić przyczynę opuchniętych nóg. Zazwyczaj potrzebne są dodatkowe badania. I tak - morfologia z oznaczeniem D-dimerów odpowie na pytanie, czy w organizmie doszło do zakrzepu. Pracę serca można zbadać za pomocą EKG, echo czy Dopplera. Warto także oznaczyć poziom elektrolitów we krwi oraz zbadać mocz i hormony tarczycy. Po wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych problemów zdrowotnych możemy już spokojnie przejść do tego, jak sobie radzić z opuchniętymi kostkami.

Opuchnięte nogi w lecie - sposoby

Sposoby są różne, ale do tych, które przynoszą ulgę zaliczamy w pierwszej kolejności zimne prysznice i spacery, bowiem pobudzają krążenie krwi. Krążenie wspierają także maści z dodatkiem kasztanowca oraz picie dużych ilości płynów i uzupełnianie elektrolitów.

Obrzęki pomaga wyeliminować odpowiednia dieta - musi być lekkostrawna i z niską zawartością cukrów oraz soli. Warto także stosować herbatki lub soki moczopędne - np. sok z pokrzywy. Jeśli nie ma przeciwwskazań obrzęki pomaga usunąć drenaż limfatyczny.

Sonda
Czy zmagasz się latem z obrzękami?